Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Rakousko - jak to tam funguje
#1

V Rakousku je povoleno PMR 16 kanálů, FM modulace 0.5W, stejně jako v České republice. Na CB si nejsem jistej, ale myslim že jen 40 kanálů a pouze FM modulací 4W. Žádné sdílené kmitočty pokud jsem se ptal a zjišťoval v Rakousku nemají.

PMR je oblíbené u turistů v horách a u lyžařů, ale stejně hojně ho využívají i lokální firmy jako levnou a rychlou formu komunikace.

Yaesu FTM-100 , Yaesu FT-60, Icom T70E , Icom F1610 ,CRT SS7900 turbo, President Bill ,Elix Giant, Maxon 150 4m,
Odpovědět
#2

(28.08.2020, 12:33 PM)admin Napsal(a):  V Rakousku je povoleno PMR 16 kanálů, FM modulace 0.5W, stejně jako v České republice. Na CB si nejsem jistej, ale myslim že jen 40 kanálů a pouze FM modulací 4W. Žádné sdílené kmitočty pokud jsem se ptal a zjišťoval v Rakousku nemají.

PMR je oblíbené u turistů v horách a u lyžařů, ale stejně hojně ho využívají i lokální firmy jako levnou a rychlou formu komunikace.

Sdílené jsou POUZE v ČR!!! V ostatních zemích můžete klidně rušit policii, na to bacha! Bacha i na hraničních horách, Sněžka, atp. Tam to sice legální je (dokud jste v ČR), ale stejně není dobré dávat např. Polákům důvod tlačit na naše úřady, aby nám sdíláky zrušily. Jelikož je to ryze česká záležitost, za níž nestojí žádný silný strategický ani komerční zájem, hádejte, jak by to dopadlo... ;-)

Co se týče CB, tak Rakousko má trochu přísnější pravidla, nesmíte tam ani přivézt nehomologovanou stanici. Pokud máte "multistandard", měla by být přeplá v "40 FM" režimu. Takže provoz rozšířených stanic, byť v rámci "40ch FM", je tam nelegální. V praxi to ale na Alpských vrcholech nejspíš nikdo kontrolovat nebude. Případná hraniční kontrola zřejmě také ne.
Odpovědět
#3

V Polsku jsou sdíláky, ale funguje to na nich jinak. 
Za 19zl si koupíš roční předplatné a volačku. Zadara to není, ale je větší výběr.

Sdíláky zdarma co vím, tak pouze Freenet a KDR v německu a norsku. 
Ale myslím, že o tom jen nevíme. Pochybuju, že by banánistán v tom byl unikátní. Smile
Odpovědět
#4

Kromě KDR444 (Švédsko / Norsko) ještě existuje tzv. Jaktradio, česky asi "lovecké rádio" ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Frekvence jsou různé, vesměs na 2m, ale ve Švédsku i na 4m.

Ve Finsku je tzv. RHA68 v pásmu 4m, celkem 26 kanálů.

V Itálii je dost pozoruhodný bezlicenční příděl celkem 24 kanálů CB43 na 43MHz. Vypadá to, že na trhu je všeho všudy jedna mobilka a jedna ručka pro tohle pásmo.

Asi je to v tomhle vlákně trochu mimo, jenom reaguji na spekulace o sdílákách v jiných zemích. Bylo by zajímavé (a na samostatná vlákna), pokud by někdo měl zkušenosti s tímhle provozem z návštěv daných zemí.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)