Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Rakousko - jak to tam funguje
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
V Rakousku je povoleno PMR 16 kanálů, FM modulace 0.5W, stejně jako v České republice. Na CB si nejsem jistej, ale myslim že jen 40 kanálů a pouze FM modulací 4W. Žádné sdílené kmitočty pokud jsem se ptal a zjišťoval v Rakousku nemají.

PMR je oblíbené u turistů v horách a u lyžařů, ale stejně hojně ho využívají i lokální firmy jako levnou a rychlou formu komunikace.
(28.08.2020, 12:33 PM)admin Napsal(a): [ -> ]V Rakousku je povoleno PMR 16 kanálů, FM modulace 0.5W, stejně jako v České republice. Na CB si nejsem jistej, ale myslim že jen 40 kanálů a pouze FM modulací 4W. Žádné sdílené kmitočty pokud jsem se ptal a zjišťoval v Rakousku nemají.

PMR je oblíbené u turistů v horách a u lyžařů, ale stejně hojně ho využívají i lokální firmy jako levnou a rychlou formu komunikace.

Sdílené jsou POUZE v ČR!!! V ostatních zemích můžete klidně rušit policii, na to bacha! Bacha i na hraničních horách, Sněžka, atp. Tam to sice legální je (dokud jste v ČR), ale stejně není dobré dávat např. Polákům důvod tlačit na naše úřady, aby nám sdíláky zrušily. Jelikož je to ryze česká záležitost, za níž nestojí žádný silný strategický ani komerční zájem, hádejte, jak by to dopadlo... ;-)

Co se týče CB, tak Rakousko má trochu přísnější pravidla, nesmíte tam ani přivézt nehomologovanou stanici. Pokud máte "multistandard", měla by být přeplá v "40 FM" režimu. Takže provoz rozšířených stanic, byť v rámci "40ch FM", je tam nelegální. V praxi to ale na Alpských vrcholech nejspíš nikdo kontrolovat nebude. Případná hraniční kontrola zřejmě také ne.

pcmasterrace

V Polsku jsou sdíláky, ale funguje to na nich jinak. 
Za 19zl si koupíš roční předplatné a volačku. Zadara to není, ale je větší výběr.

Sdíláky zdarma co vím, tak pouze Freenet a KDR v německu a norsku. 
Ale myslím, že o tom jen nevíme. Pochybuju, že by banánistán v tom byl unikátní. Smile
Kromě KDR444 (Švédsko / Norsko) ještě existuje tzv. Jaktradio, česky asi "lovecké rádio" ve Švédsku, Norsku a Dánsku. Frekvence jsou různé, vesměs na 2m, ale ve Švédsku i na 4m.

Ve Finsku je tzv. RHA68 v pásmu 4m, celkem 26 kanálů.

V Itálii je dost pozoruhodný bezlicenční příděl celkem 24 kanálů CB43 na 43MHz. Vypadá to, že na trhu je všeho všudy jedna mobilka a jedna ručka pro tohle pásmo.

Asi je to v tomhle vlákně trochu mimo, jenom reaguji na spekulace o sdílákách v jiných zemích. Bylo by zajímavé (a na samostatná vlákna), pokud by někdo měl zkušenosti s tímhle provozem z návštěv daných zemí.