Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yaesu vx-246
#1

Profesionální PMR stanice s robustním, odolným tělem.

Parametry:
  • 8 PMR kanálů 446.00625 - 446.09375 MHz
  • 16 kanálový volič
  • Maximální výkon 500mW
  • Výdrž baterie až 24 hod.
  • Rozměry 58 x 108 x 26 mm
  • Hmotnost 323 g
  • 38 CTCSS, 104 DCS
Lze přeprogramovat na plných 16 PMR kanálů ! Osobně vyzkoušeno a provozováno.






[Obrázek: 2553_2442_0.jpg]

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#2

Lze naprogramovat i na jiné kanály (HAM, sdílené) nebo i jiné parametry měnit softwarově?

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#3

Popravdě nevím. Originál software umí jen 8 pmr kanálů a programovat squelch, ctcss, atd. Jiným softwarem od yaesu, modifikovaným pro tuhle stanici se do ní dá dát plných 16 pmr kanálů. Nezkoušel jsem jiné frekvence, např sdíláků. Neb ono to ani nemá smysl. Otočný volič má 16 pozic a to je akorát na pmr.
To bych musel mít jen 8pmr a na zbytek zkusit dát sdíláky. Na to mám ale wokouna  Wink

Ono to byl docela porod to tam dostat. Až třetí počítač s ní komunikoval  Rolleyes

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#4

Ahoj,
i já potvrzuju - VX-246 lze naprogramovat na všechny současné PMR kanály.
Nedávno jsem ji sehnal a teď si s ní hraju. Návod na přeprogramování je zde (nejspíš budete potřebovat google translate Smile ):
http://garazs.de/yaesu_vx-246_programozas.html
Tedy místo CE40 použít CE29.

Nejsem si jistý, nakolik je opravdu potřeba starý počítač s HW sériovým portem. Já jsem to provedl na noutbuku z roku cca 2006, WinXP, který mám přesně pro účely programování či updatování přístrojů, které mají software jen pro widle (jinak komplet funguju v linuxu). Šlapalo to na programovací kabel k FT-60, který se strčí přímo do USB.
Je třeba se podívat, jaké číslo COM portu tomu widle přiřadí a to potom nastavit v CE29. Navíc jsem se dočetl, že yaesu obvykle vyžaduje nastavit rychlost portu na 9600 baudů, takže toto v nastavení portu vybrat. Dále mi fungovalo: 8 data bits, žádná parita, 2 stop bits, žádné řízení toku. Potom vše bez problémů šlapalo i přes zmíněný USB kabel.
CE29 toho umí nastavit docela dost, mimo jiné i vyšší výkon a zdá se, že v podstatě libovolnou UHF frekvenci. Ale netroufl jsem si s tím experimentovat, protože CE29 není původně k VX-246 ale k VX-210, můžou mezi nimi být nějaké HW rozdíly a nerad bych stanici poničil.

Spíš by mě zajímala jiná věc: neumíte někdo naprogramovat ty tlačítka A až D, aby třeba jedno z nich pustilo scan? To je jediná věc, která mi na stanici schází.
Odpovědět
#5

Tak už si ji Tome taky sehnal? To je paráda.
Já ji programoval s usb kabelem přes virtuálni com port na win7. CE29 šel normálně spustit. Vše šlape jak hodinky. 
Zajímalo by mě srovnání s vertexem vx-146. Do něho se mi pořád nepovedlo těch 16k dostat  Dodgy

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#6

(19.09.2020, 05:56 AM)Honza Klatovy Napsal(a):  Tak už si ji Tome taky sehnal? To je paráda.
Já ji programoval s usb kabelem přes virtuálni com port na win7. CE29 šel normálně spustit. Vše šlape jak hodinky. 
Zajímalo by mě srovnání s vertexem vx-146. Do něho se mi pořád nepovedlo těch 16k dostat  Dodgy

Jojo, sehnal Smile Dalo praci najit kousek, ktery nevypadal na prvni pohled uplne rozmlacene. Prime srovnani s VX-146 zkusim udelat ve stredu na NC, teda jestli se mi podari vycestovat. U 246 mi chybi ten scan, jinak prvni dojmy zatim docela dobry.

Ale jak sem myslim ti psal po mailu - dalsi frekvence do 146 umi asi naprogramovat jen inzenyri v yaesu, na webu nikdo nepise, ze by se mu to nejak povedlo. A me se nechce moc experimentovat, abych ten muzejni exponat neponicil. Smile
Odpovědět
#7

Já na tu vx-146 zkoušel snad všechny možný CE prográmky, ale nic. I ten ce53, který by měl být správný mi žádná data nezapíše a hodí chybu.

Jinak gratuluji ke staničce a těším se na porovnání  Wink

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#8

(19.09.2020, 10:43 PM)Honza Klatovy Napsal(a):  Já na tu vx-146 zkoušel snad všechny možný CE prográmky, ale nic. I ten ce53, který by měl být správný mi žádná data nezapíše a hodí chybu.

Jinak gratuluji ke staničce a těším se na porovnání  Wink

Tak ve středu jsem na Nov contestu porovnával z Vysokého vrchu VX-146 s VX-246. Je to velmi mírně zarušený kopec (tedy žádný průmysl ani vysílače, ale je blízko Prahy). Dojmy z 246 jsou vynikající. Co se týká RX (citlivost a kvalita příjmu), je to úplně stejně dobré jako 146, ne-li lepší. Nicméně byl to tedy poněkud neexaktní test, spíš dojmy, navíc se v průběhu večera měnily podmínky. Modulace z toho dle reportů leze taky vynikající, no a signál - prostě lambda/4 anténa, supr. Má trochu slabší a více výškový reproduktor než 146, což je asi dáno subtilnější konstrukcí. Většinu funkcí (DTMF, scrambler, alerty, ARTS) portejblista nevyužije (ty alerty možná, ale zas to má jen 16 slotů, takže tam asi člověk chce mít všech 16 kanálů bez subtónů). Je špatně vidět, jaký kanál je nastavený. Chybí tomu sken (to jediné mě mrzí). Ještě bych rád udělal test na skutečně zarušené kótě, např. Mandava. Ale tam nebyla nic moc ani VX-146. Všechny další atributy (mechanická odolnost, poctivá konstrukce, akubloky, anténa, ovládání) stejné jako u VX-146.

Takže moje resumé - výborná pmrka. Jestli nemůžete sehnat VX-146 a nevadí absence skenu, tak VX-246 je víc než důstojný substitut. Navíc se stále čas od času vyskytuje na ebay (různých států) a není tak úplně vybraný jako 146. Jenom je pracné sehnat kousek v dobrém stavu, dost často jsou to pomlácené chudinky.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)