Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

S dualbandem na portable?
#11

(29.08.2020, 03:24 PM)Vrána Chodov Praha Napsal(a):  Asi jí trochu ujela ruka. Btw... Docela slušně to poslouchá i lítadla. Ještě mám doma Diamond HC-100S, ta je jen na VHF a měla by se zastřihávat podle diagramu (na sdílenky to znamená jí třetinu fiknout). Problém je, že nikdo neví, kam je vlastně naladěná, když jsem fiknul tu předešlou, tak místo zlepšení se to na sdílenkách zhoršilo (vlastně se zhoršila v celém rozsahu 108 - 174MHz). Musím si ji nechat na srazu od Fantomase změřit, kde vlastně rezonuje.

Jirko..to je ale 1/4 ze jo? protoze vse co ma dole l-clanek se delkou zarice da ladit jen max +-6mhz...jinak je to na zahozeni....je dana delka zarice pro dany usek kmitoctu(rezonance)...a zaric ma urcitej odpor vzhledem ke kmitoctu a ten prave symetrizuje na 50 ohmu ten l-clanek c patici u konektoru...a pokud je spocitan na zaric v delce pro urcity kmitocet a ty to ustrihles tak to na vystupu z lclanku nema 50 ohmu ale kdovi kolik...a tedy je na zahozeni
Odpovědět
#12

(29.08.2020, 05:33 PM)roman brod Napsal(a):  Jirko..to je ale 1/4 ze jo? protoze vse co ma dole l-clanek se delkou zarice da ladit jen max +-6mhz...jinak je to na zahozeni....je dana delka zarice pro dany usek kmitoctu(rezonance)...a zaric ma urcitej odpor vzhledem ke kmitoctu a ten prave symetrizuje na 50 ohmu ten l-clanek c patici u konektoru...a pokud je spocitan na zaric v delce pro urcity kmitocet a ty to ustrihles tak to na vystupu z lclanku nema 50 ohmu ale kdovi kolik...a tedy je na zahozeni

Na pohled to vypadá úplně stejně, jako ta dualbandka. Ale asi to bude, jak říkáš.

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#13

(28.08.2020, 02:39 PM)Alpinet Plzeň Napsal(a):  K moji Pmrce jsem si před časem zakoupil můj první dualband a to Wouxun KG-UV9K. Plný očekávání , jak budu honě využívat tuto stanici , její větší výkon... Celkem jsem se divil, jaké mám potíže na 2m / 70cm někoho vůbec uhnat. Postupně se objevují střípky naděje a občas při PMR portable dávám výzvy i na sdílených kmitočtech a udělám pěkné spojení i na sdílenkách (nejvíc zatím 99km)
Společně s PMR si na portable bere dualbandku minimum lidí, možná to je tím, že já nesoutežím a tak tolik neřeším, kolik PMR spojení jsem udělal. Jaké máte zkušenosti ,s provozem na sdílených , Vy?

Mám to úplně to samé - stejný Wouxun a stejné zážitky. Pro začátek bych chtěl zkusit vyrobit půlku dle http://www.hellsoft.cz/ok1ike/soubory/pulka_2m.htm, akorát na sdílenky. Odladit a zkoušet pak nějaké domluvené delší spojení.
Odpovědět
#14

http://ok5im.com/antpmr.html

Když zainvestujete a pořídíte dualband yagi 2+2 el pro sdíláky, tak budete úplně jinde. Kus kvalitního koaxu, nějakou tyčku, aby se to dobře drželo a směrovalo a máte to. Jen nevím, jestli se to vyplatí pro sdíláky kupovat. Protože tam nikdo není, atp. A to je už začarovaný kruh. Samozřejmě, že každý na kopci jede výzvy na PMR 7, kde je největší šance na QSO, na sdíláku se dočkáte leda "drž hubu s tou výzvou, my tady pracujem" (přeloženo do slušného jazyka). A pro HAM 145,500 to bohužel platí také. Tedy to, že na PMR 7 je z kopce vyšší šance na QSO (to druhé s fachmany naštěstí ne).

Podle mě UHF sdíláky moc výhod neposkytnou, jen trochu vyšší výkon, ale na UHF jde stejně hlavně o viditelnost. VHF sdíláky, to je jiná, je to jiný band s jiným šířením a 172 MHz je jediná možnost pro UNLIS, jak si to užít. Doporučuju VHF, je to mé oblíbené pásmo, ale zábava pro mne začíná se SSB a yagi v horizontále. Tam jde při závodech udělat i s QRP zajímavé věci, které jsou na PMR nemyslitelné, třeba http://www.cbpmr.cz/deniky/19002.htm . Ale to už je zase HAM band. Na sdílákách s FM tolik srandy nebude, ale když se proti sobě postaví dva s yaginama, tak to i tak může stát za to. Potíž je, že takových lisí moc není.

DJ Brno tu anténu má, říkal, že kupodivu celkem ladí na 145 MHz, ačkoliv by měla být vyrobena pro sdíláky. Tak kdo o ní uvažujete, tak to vemte v potaz a kdyžtak se na to přeptejte, ať už DJe (určitě ji na požádání proměří na analyzéru) nebo přímo v OK5IM shopu.
Odpovědět
#15

na sdilaky VHF funguje paradne antena na III tv pasmo z doprodeje 5 prvek za 180kc....jen malicko posunout jeden prvek a jinou symetrizaci(puvodni ma 75 ohmu)...ted ale uz v doprodeji nejsou...teda jsou ale prejmenovane pro DAB-t 174-220mhz radio za i 5 x tolik....paradni lumparna..jeste ze jsem to stihnul Big Grin
Odpovědět
#16

O té OK5IM yagině jsem kdysi uvažoval, ale jak je to s rozložitelností? Nedokážu si představit, jak se s tím plotem drápu na kole někam na kopec Smile
A jak je to vlastně z hlediska VO? Můžu ji vůbec jako "neHAM" provozovat takhle vystrčenou na bidle připojenou kabelem?
Odpovědět
#17

(02.09.2020, 05:03 PM)Tulák Luhačovice Napsal(a):  O té OK5IM yagině jsem kdysi uvažoval, ale jak je to s rozložitelností? Nedokážu si představit, jak se s tím plotem drápu na kole někam na kopec Smile
A jak je to vlastně z hlediska VO? Můžu ji vůbec jako "neHAM" provozovat takhle vystrčenou na bidle připojenou kabelem?

to ani jako HAM nemuzes...na sdilenkach....ale to neres a nenech se chytit Big Grin
Odpovědět
#18

Zajímavé možnosti, samozřejmě pro jakési testování Smile

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#19

(02.09.2020, 05:27 PM)roman brod Napsal(a):  to ani jako HAM nemuzes...na sdilenkach....ale to neres a nenech se chytit Big Grin

Proč bys nemohl? Není to pevná anténa. Na bidle ji máš jako přenosnou, ostatně tak jako to často dělám já na HAM bandech -- držím Yaginy v podstatě v ruce.'

Jinak dobrá připomínka -- na nelicencovaných pásmech samozřejmě platí pro všechny stejné podmínky. HAMové tam nejsou nijak zvýhodnění, aspoň tedy ne legislativně (o silných stanicích nemluvím...).

A co se týče rozložitelnosti, tak OK5IM yaginy bohužel rozložitelné moc nejsou. Můžeš tam místo matiček dát křídlovky, ale jinak pro rozložení budeš stejně muset elementy sundávat a doufat, že nepoztrácíš podložky. Také uchycení elementů je nešťastné, při větším utažení je provrtané místo na elementu namáháno a může posléze prasknout (mi jeden element praskl). Daleko lépe jsou na tom yaginy od Diamondu, ty mají elementy pěkně v lůžkách, stačí povolit a otočit o 90° a případně posunout a je sbaleno. Také nejsou provrtané a lůžka jsou udělána tak, že se elementy nenamáhají tolik. Diamond ale nedělá antény na sdíláky.

Pokud by byla yagina nelegální protpže je směrová, šel by ještě udělat drátový kolineár. Natáhl bys to do stromu nebo na laminát jak CB drátovku a špatně by to určitě nechodilo.
Odpovědět
#20

(02.09.2020, 10:36 PM)Saruman Napsal(a):  Proč bys nemohl? Není to pevná anténa. Na bidle ji máš jako přenosnou, ostatně tak jako to často dělám já na HAM bandech -- držím Yaginy v podstatě v ruce.'

Jinak dobrá připomínka -- na nelicencovaných pásmech samozřejmě platí pro všechny stejné podmínky. HAMové tam nejsou nijak zvýhodnění, aspoň tedy ne legislativně (o silných stanicích nemluvím...).

A co se týče rozložitelnosti, tak OK5IM yaginy bohužel rozložitelné moc nejsou. Můžeš tam místo matiček dát křídlovky, ale jinak pro rozložení budeš stejně muset elementy sundávat a doufat, že nepoztrácíš podložky. Také uchycení elementů je nešťastné, při větším utažení je provrtané místo na elementu namáháno a může posléze prasknout (mi jeden element praskl). Daleko lépe jsou na tom yaginy od Diamondu, ty mají elementy pěkně v lůžkách, stačí povolit a otočit o 90° a případně posunout a je sbaleno. Také nejsou provrtané a lůžka jsou udělána tak, že se elementy nenamáhají tolik. Diamond ale nedělá antény na sdíláky.

Pokud by byla yagina nelegální protpže je směrová, šel by ještě udělat drátový kolineár. Natáhl bys to do stromu nebo na laminát jak CB drátovku a špatně by to určitě nechodilo.

Díky tobě i Romanovi za předchozí reakce, jsou to cenné informace.
Tím drátovým kolineárem myslíš např. to řešení s nastříhanou 300ohm TV dvojlinkou?
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)