Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

rámovky a LW a MW dxing
#1

Ahoj,
s blížícím se podzimem rád bych se podělil o pár praktických zkušeností a návodů pro dálkový poslech středněvlného a dlouhovlného rozhlasu, dokud na něm ještě něco vysílá. Smile
Nejprve přijímač: mám vyzkoušen (vlastním) Tecsun PL-660 (dá se stále běžně sehnat) a Sangean ATS-909W (nejlepší stále přenosný přijímač, sehnat už leda bazarový kousek).
V noci (večer) už jen na ně slyším slušné spektrum stanic, ale je třeba mít nezarušené QTH, ideálně mimo civilizaci (výška není nutná).

Pro skutečné dálky je však třeba přijímač doplnit externí rámovkou. Lepší výsledky jsem měl přes magnetickou vazbu interní feritky a externí rámovkou než přímé napojení přijímače na vazební smyčku v rámovce.
Pro MW se dá sehnat za snesitelný peníz tovární rámovka Tecsun AN-200, funguje velice pěkně.
Vyčerpávající návod, jak používat přijímač spolu s rámovkou je zde:
http://www.dxing.info/equipment/passive_...anilec.pdf

Rámovka na LW je horší - nevím o továrně vyráběné a sehnatelné. Je třeba si ji vyrobit. Já jsem úspěšně vyrobil a ozkoušel tuto vtipnou konstrukci skládací rámovky:
http://www.vandenbalck.eu/webdata/LONG%2...NTENNA.pdf
Plochý datový kabel se dá běžně koupit třeba v GME. Horší je ladící kondenzátor, buďto prostě shánět po burzách či různých shopech, nebo vykuchat staré rádio.
Na tuto anténu jsem dokázal chytit všechny LW rozhlasové vysílače, co ještě fungují, s vyjímkou Mongolska (zkusím tento podzim). A z toho třeba Island v krásně poslouchatelné kvalitě z domku na středočeské vesnici. Hezký sport je také lov navigačních majáků, které se vyskytují mezi 300-500kHz.

Příjemné přijímání přeje a na případné reakce se těší,
Tomáš Stodůlky
Odpovědět
#2

Ahoj, na lov NDB si beru sebou do přírody ,,tlustou ferritku''  poskládanou z ferritových tyček plus ladikond. Se Sangeanem ATS 909x přes magnetickou vazbu to chodí docela pěkně.
 Pěkná zábava je také lov volmetů a námořních meteostanic na KV.  https://www.hfunderground.com/wiki/Marit...nsmissions
Pěkný a nerušený poslech.
Odpovědět
#3

(06.09.2020, 01:39 PM)Jirka Děčín Napsal(a):  Ahoj, na lov NDB si beru sebou do přírody ,,tlustou ferritku''  poskládanou z ferritových tyček plus ladikond. Se Sangeanem ATS 909x přes magnetickou vazbu to chodí docela pěkně.
 Pěkná zábava je také lov volmetů a námořních meteostanic na KV.  https://www.hfunderground.com/wiki/Marit...nsmissions
Pěkný a nerušený poslech.

Ahoj, nemáš prosím nějaký popis té tvojí feritky? Prostě ozkoušené rozměry, jak na to namotat cívku, a tak ... Dík, Tomáš
Odpovědět
#4

(06.09.2020, 09:48 PM)tomasstodulky Napsal(a):  Ahoj, nemáš prosím nějaký popis té tvojí feritky? Prostě ozkoušené rozměry, jak na to namotat cívku, a tak ... Dík, Tomáš

Ahoj,vše záleží na tom co člověk sežene.Já jsem koupil na Ebay asi 15ks. feritové tyčky průměr 10mm.Seskládal je dohromady dokulata a za sebou.Vznikl mi takový šestihran o průměru asi 30mm a délce 300mm.Stáhl jsem to izolepou a vložil do novodurové trubky.Na tuto trubku jsem z kusu licny o průřezu 1mm namotal cívku.Počet závitů jsem si musel najít aby mi to ladilo podle použitého kondenzátoru.Dal jsem tam takový malý vzduchový dual z 2x365pf z gramoradia tesla Moderato.Ten dual je v ose cívky a zajistil jsem ho aby tam nelítal.Celé jsem to vložil do další novodurky na konce narazil víčka od barevných sprejů a hřídel ladikondu prostrčil jedním víčkem.Mám to celé stahovacíma páskama přichycené k desce z plexiskla na niž dávám radio.
  Toto samozřejmě není můj nápad,viděl jsem to jednou na netu (už tedy nevím co to bylo za web) a Krysatec měl na svých,dnes již neexistujících stránkách, něco podobného. Pokud si pamatuju tak místo feritových tyček používal feritové toroidy.
  O něco podobného jsem se pokoušel taky.Po obvodu novodorové trubky jsem přilepil izolepou feritové tyčky a okolo namotal cívku.Tato slepenina,ale moc neposlouchala.
   Rozhodně se pro zlepšení příjmu vyplatí toto: http://www.radiosvet.wz.cz/ramovky/ramovky.html     http://www.radiosvet.wz.cz/feritka/feritka.html
                                                                     Pěkný příjem! Jirka

Našel jsem to zde:http://www.sarmento.eng.br/Loop_Ferrite_Rod_Antenna.htm
Odpovědět
#5

(07.09.2020, 03:33 PM)Jirka Děčín Napsal(a):  Ahoj,vše záleží na tom co člověk sežene.Já jsem koupil na Ebay asi 15ks. feritové tyčky průměr 10mm.Seskládal je dohromady dokulata a za sebou.Vznikl mi takový šestihran o průměru asi 30mm a délce 300mm.Stáhl jsem to izolepou a vložil do novodurové trubky.Na tuto trubku jsem z kusu licny o průřezu 1mm namotal cívku.Počet závitů jsem si musel najít aby mi to ladilo podle použitého kondenzátoru.Dal jsem tam takový malý vzduchový dual z 2x365pf z gramoradia tesla Moderato.Ten dual je v ose cívky a zajistil jsem ho aby tam nelítal.Celé jsem to vložil do další novodurky na konce narazil víčka od barevných sprejů a hřídel ladikondu prostrčil jedním víčkem.Mám to celé stahovacíma páskama přichycené k desce z plexiskla na niž dávám radio.
  Toto samozřejmě není můj nápad,viděl jsem to jednou na netu (už tedy nevím co to bylo za web) a Krysatec měl na svých,dnes již neexistujících stránkách, něco podobného. Pokud si pamatuju tak místo feritových tyček používal feritové toroidy.
  O něco podobného jsem se pokoušel taky.Po obvodu novodorové trubky jsem přilepil izolepou feritové tyčky a okolo namotal cívku.Tato slepenina,ale moc neposlouchala.
   Rozhodně se pro zlepšení příjmu vyplatí toto: http://www.radiosvet.wz.cz/ramovky/ramovky.html     http://www.radiosvet.wz.cz/feritka/feritka.html
                                                                     Pěkný příjem! Jirka

Našel jsem to zde:http://www.sarmento.eng.br/Loop_Ferrite_Rod_Antenna.htm

To jsou velice zajímavé konstrukce! Nechce se mi sice věřit, že by měly větší gain než pořádná rámovka, ale rozhodně je to kompaktnější a méně křehké řešení než (skládací) rámovka. Rozhodně si zkusím takovou tyčku též vyrobit.
Asi bude i záležet na materiálu feritu - jaký jsi použil ty?
Díky, Tomáš
Odpovědět
#6

Ahoj, omlouvám že odpovídám později,byl jsem na dovolené.Priznam se, že vůbec nevím co jsem použil za ferit.Obednal mi to kolega.Predpokladam, že je to na MW antény.Antena má menší zisk než rámovka,ale do batohu je skladnejsi.Mam ještě rámovku 1x1m.Ta samozřejmě poslouchá lépe.
Odpovědět
#7

Ahoj,jen tak pro zajímavost.Nedávno jsem po delší době vytáhl tlustou feritku, RX Eton G3 a zkusil si poslechnout pár NDB majáků.Zde je vysledek mého asi hodinového lovu.

FRQ Khz      ID      QTH                                              LOC

362            VAT    Chalon/Vatry FR                             JN28AT
370            GAC    Gacko   BIH                                   JN93GD
374            FS       Dresden  DE                                   JO61WE
376            HAN    Hahn      DE                                  JN39DX
378            WSN    Weiser DE                                    JO43KI
375            CHO     Chocivec  PL                                JO73PL
377            KN       Norrkoping  SWE                          JO88BO
382            SBG     Saltzburg  AUT                             JN69KX
388            PZ       Portoroz SVN                                JN65TL
390            VAL     Valjevo SRB                                  JN94VH
390            AVI     Aviano  IT                                     JN65FW
391            OKR    Bratislava  SVK                              JN88PF
393            TAT    Tautra  NOR                                  JP32KQ
396            RON   Ronchi Dei Legionary IT                  JN65QT
398            LRN   Lorquitin/Xoutxange FR                   JN38FG
400            BRZ   Rieka  HRV                                     JN75EK
403            OJ       Jonkoping SWE                             JO77AQ
406            BOT     Bottrop    DE                                JO31HN
408            BRK    Wien/Schwechat  AUT                    JN88IB
409            SG      Satenas   SWE                              JO68IJ
413            DLS    Berlin/Tempelhof  DE                     JO62QO
412            SE       Strasbourg/Entzheim  FRA             JN38UO
412            PP        Pecs/ Pogany  HUN                      JN96CA
414            GR       Dubrovnik/Gruda  HRV                 JN92DN
416            POZ      Beograd/Pozarevac  SRB              KN04NO

Nejsou to žádné velké DX.Nebyl jsem nikde v přírodě,ale v dílně a okolo spínané zdroje a podobní rušivci.
Pro identifikaci jsem použil databázi REU Signals.
Odpovědět
#8

Dobré zkušenosti mám s aktivními anténami. Jedna z prvních, která se masově mezi DX posluchači rozšířila a dnes ještě prodává je MiniWhip (MaxiWhip). Já již tuto anténu nepoužívám. Pro příjem používám ALA WLLBROOK a active-antenna.eu. ALA je dražší, ale je o kousek lepší, active-antenna má zase výhodu v tom, že je tvořena dvěma kruhy, otočenými vůči sobě o 90st s možností přepínání. Obě antény mají "osmičkový" vyzařovací diagram, to znamená, že se hodí při otáčení na "odladění" rušivého signálu, než "zaměření" "užitečného" signálu. 
Active-antenna je s řídící jednotkou propojena FTP(UTP) kabelem, po kterém "běží" i VF signál. Takže k anténě mohu připojit jen jeden kabel délky do cca 100m. Zde jsou fotografie ALA a active-antenny, jednu active-antenna jsem postavil na 11m stožár a pomocí 5m rybářských prutů vytvořil dvě smyčky o délce strany cca 4m, pro příjem NDB.

Psal jsem zde aktivních anténách a ve zkratce napíši i o "pasivních" anténách.
Na mém "odposlechovém" :-) středisku používám i antény Bewerage a invertované "V"

Bewerage mám dvě. Obě 300m. Jedna je směr USA a druhá na Asii. Používám je pro příjem NDB a SV. Obě jsou zavěšené ve smrkovém lese cca 3-4m ve vzduchu na větvích. Ano, nižší výška by možná byla lepší, ale natáhněte v lese 1m nad zemí 300m drátu :-) Buď vám to někdo ukradne a nebo se do toho lesní zvěř zamotá. 

Invertované "V" mám se třemi "paprsky". Každý pár má stejně dlouhé rameno. Stožár je vysoký cca 11m, výložník do boku cca 1m. Délku prvků jsem zvolil náhodnou, podle "oka", protože anténa je na příjem a ne na vysílání. Všechny tři páry jsou ukončeny symetrizací smyčkou ze 75ohm koaxiálního kabelu - cca 7 závitů kolem velké sklenice od okurek :-). Anténa poslouchá od cca 3MHz víše a je shodná s ALA WELLBROOK
Odpovědět
#9

Také přispěji svými NDB úlovky, přiznám se, že nevím odkud jsou. Příjem na mou běžnou HF vysílací anténu a Icom IC-705.
  • 518 ARD
  • 522 BSW
  • 520,38 NW
  • 515 LA
  • 514,38 GO
  • 509 Z
  • 486 ILM
  • 487,5 NPR
  • 466 FTZ (inv.)
  • 471 UZ
  • 444 NRD
  • 518,97 B
  • 439,02 PE
  • 439 KO
  • 439 K
  • 437,38 NP
Poslech dne 20. ledna 2021, kole 23:44 UTC
Odpovědět
#10

(20.03.2021, 09:26 AM)Saruman Napsal(a):  Také přispěji svými NDB úlovky, přiznám se, že nevím odkud jsou. Příjem na mou běžnou HF vysílací anténu a Icom IC-705.
  • 518 ARD
  • 522 BSW
  • 520,38 NW
  • 515 LA
  • 514,38 GO
  • 509 Z
  • 486 ILM
  • 487,5 NPR
  • 466 FTZ (inv.)
  • 471 UZ
  • 444 NRD
  • 518,97 B
  • 439,02 PE
  • 439 KO
  • 439 K
  • 437,38 NP
Poslech dne 20. ledna 2021, kole 23:44 UTC

NDB mám velice rád a když je chuť tak je lovím :-) 
Pokud neznáš CW jako já, pomáhá mi tento online CW reader. 
A na vyhledání NDB je dobrá tato databáze.
Zápis všech MW stanic, včetně NDB a DGPS zase ukládám do MWLIST. Toto je třeba můj seznam.
MWList umí i grafické zobrazení na mapě.

Pokud Tě zajímají NDB, vyzkoušej dekódovat DGPS. Také mé oblíbené. Dekóduji to programem MULTIPSK - zvuk ze zvukové karty pošlu do programu a ten vypíše, o jaký maják se jedná.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)