Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem
Yaesu FT-3D - Verze k tisku

+- Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem (https://forum.svysilackou.cz)
+-- Fórum: železo aneb vše o zařízení (o vysílačkách, anténách, bateriích atd.) (https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Fórum: vysílačky (ruční, stolní, auto) (https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=10)
+---- Fórum: Yaesu (https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=37)
+---- Téma: Yaesu FT-3D (/showthread.php?tid=288)



Yaesu FT-3D - Saruman - 04.02.2022

Sem dáme popis

Stanici Yaesu FT3D jsem si pořídil poté, co Yaesu uvedlo na trh model FT5D, jelikož to zlevnilo model FT3D a nezdálo se mi, po delší analýze, že by FT5D byla nějakým revolučním zlepšením.

(Pro úplnost dodám, že oficiální vyjádření Yaesu k tomu, proč model 5D není o moc jiný, je takové, že jsou s FT3D v podstatě spokojeni, leč jim "došly součástky", které nebylo možné již znova získat (což byl i důvod, proč Kenwood přestal vyrábět svůj TH-D74), tak bylo třeba celou stanici znova vytvořit, byť s několika detaily, které se rozhodli vylepšit.)

Co jsem od FT3D očekával? Chtěl jsem primárně ručku s C4FM, ale FT-70 se mi nelíbila, protože mi přišla příliš jednoduchá. Domnívám se, že pro digitální módy jako DMR, D-STAR i C4FM je třeba větší a přehledný display, atp. Také se mi líbila možnost mít další zařízení s plnou APRS podporou (už mám Kenwood TH-D74 a ten je lepší a to jsem věděl i před pořízením FT3D), jaksi do zálohy.

Očekávání se víceméně splnila, ačkoliv můžeme diskutovat o užitečnosti C4FM v ručce, ale to je vedlejší. Avšak potkal jsem i různé zádrhely, o které se rád podělím.

Za největší nedostatek FT3D (a zajímalo by mne, zda FT5D toto nějak řeší nebo ne), považuji nedostatečné odrušení ovládacích prvků od VFO a obou VFO vzájemně od sebe. Kenwood TH-D74 má také dvě VFO, ale nezdá se, že by na sebe měly jakýkoliv vliv. Kenwood tedy nemá dotykový displej, takže srovnání není úplné, ale ani ovládací prvky neruší VFO. Avšak ani žádná další stanice s dotykovým displejem, z těch, které vlastním, tímto netrpí (Icom IC-705, IC-7300 a Yaesu FT-991A). Problém FT3D spočívá v tom, že klikání na dotykovém displeji (například, když si chcete prohlédnout seznam přijatých APRS packetů) ruší druhé VFO a otevírá mu SQL. Stejně tak otáčení knobů.

Nejmarkantněji je to znát na spektrografu (který také vypadá jako lákavá featura). Ten je implementován tak, že je-li na druhém VFO možné přijímat stejné pásmo (VFO B je jen VHF/UHF FM, zatímco VFO A umí i mnoho jiných pásem), sweepuje druhé VFO stále dokola a téměř v "reálném čase" ukazuje co se děje v okolí frekvence naladěné na prvním VFO (podobně jako vodopád na FT-991A). V případě, že chcete spektrák třeba na HF (které druhé VFO neumí), sweepuje první VFO na požádání a to pochopitelně s přerušením příjmu na své frekvenci. Pokud sweepuje VFO B a VFO A je trvale na příjmu, je patrné, jak VFO A bere rušení ze scannujícího B. Když sweepování zastavíte, rušení na VFO A zmizí. Defekt, který dělá spektrák téměř nepoužitelným. Všichni Jůťůbři, kteří tuhle fíčuru předváděli to spatra okomentovali tím, že nemají zrovna redukci na venkovní anténu, a ukázali spektrák na příjmu rušení z PC ve shacku na pendrek, takže to nebylo vidět. (Zde malá výtka jůťůbrům, milí jůťůbři, když něco recenzujete, připravte si podmínky, připojte vnější anténu a testněte spektrák v něčem jako je FM Pohár, ať je vidět, jak to opravdu funguje! Dá to víc práce, ale vaše videa pak budou užitečnější)... KDYBYCH VĚDĚL PŘEDEM, ŽE STANICE TRPÍ NA RUŠENÍ ZE SEBE SAMA, TAK BYCH JI BÝVAL NEKOUPIL.

Dalším neduhem FT3D je mizerná ergonomie ovládání. Opět vyzdvihnu Kenwood TH-D74, který má naopak ovládání promyšlené a logické. Yaesu je specialista na pitomé ovládání a tahle stanice jen potvrzuje pravidlo. FT3D má poměrně málo tlačítek a přesto jimi plýtvá -- dvě jsou zcela zbytečná, ale marketing zřejmě trvá na tom, že WiresX i GroupMonitor (TM!!) musí mít HW tlačítka. Podle mě by na to stačily dotykové v F-menu. Naopak F by mělo být hardwarové (tohle zrovna řeší FT5D). Dalším plýtvání je to, že některá tlačítka nedělají v některých situacích nic, například BACK v základní obrazovce (klidně by mohlo hrát roli F a vstupovat do F-menu).

Nelogické je i to, že nastavení i editované texty se potvrzují pomocí tlačítka BACK, které cítíte spíš jako Cancel/Storno... Navzdory tomu, tlačítko DISP, které někdy funguje jako potvrzení, v případě editace textu znamená "storno". Nejednou se mi stalo, že jsem stiskem DISP zničil celou napsanou SMSku. Nesmyslné zkratky na softwarových tlačítkách ve F-menu netřeba rozvádět, ale kdo chce, tak se naučí, co to znamená.

Implementace APRS je dobrá co do kompletnosti, ale opět nešťastně pojatá, takže použitelnost se dost snižuje. Stanice umí posílat i přijímat packety i SMS, bulletiny, atp. Umí nastavit různé path, dovoluje dopodrobna nastavit při jakých druzích packetů vás má upozornit pípnutím, atp. Co je ale nešťastné, je to, že se velmi špatně brouzdá přijatými packety, kdy je nutno packet vybrat knobem a stisknout DISP a pak otáčením knobu ho celý přečíst, jelikož na začátku nevidíte "status" text, ale jiná data. Pak je třeba zmáčknout BACK a kroucením knobu se dostat na další packet, atp. Kenwood TH-D74 s "kompasem" (klávesa se čtyřmi šipkami a OK) to řeší mnohem pohodlněji, šipky nahoru a dolů listují přijatými packety i když máte nějaký packet "otevřený" a mezi jednotlivými stránkami informací v/ohledně jednoho packetu listujete šipkami vlevo a vpravo. Snadno tak projdete a přečtete 50 přijatých packetů a najdete tam těch pár, co vás zajímají.

Kenwood navíc u stanic v přijatých packetech zobrazuje standardní lokátor, tak víte, že převaděč leží v JO70SS a nejen to, jak je daleko a jakým směrem. Pro mne, který zná mnoho lokátorů zpaměti, to v podstatě znamená sdělení, že je v Krkonoších. Kenwood umí také okamžitě daný převaděč podle informací v packetu naladit včetně subtónu atp. To je úžasné, ale moc to nepoužívám, protože mám české převaděče předprogramované a v cizině se obvykle tolik po APRS nepropagují. Ale je to skvělý nápad podle mne. Yaesu to samozřejmě neimplementuje. Proč taky, že Yaesu...


RE: Yaesu FT3D - Saruman - 21.03.2022

Zmíním ještě práci se zprávami, používám je ke třem věcem (1) APRS boti (WXYO pro počasí, Camilla pro posílání spotů do GMA/SOTA, atp.), pak (2) občasné náhodné psaní lidem i obecně CQ po pozemních digipeaterech a hlavně (3) pro komunikaci přes Digipeater na ISS. Při všem tom se projevuje ergonomie, ale nejvíc u té ISS, kde je 10 minut na přelet a spousta komunikujících stanic, takže je třeba rychle reagovat.

Není divu, že práce s APRS zprávami na Kenwoodu je sice nedokonalá, ale na mnohem lepší úrovni než na FT3D, kde potřebné operace sice dělat lze, ale zdržuje to a není to ono.

Prvním problémem FT3D je editor textu, psaní probíhá na dotykové klávesnici s rozložením podobným klasickým mobilům z přelomu tisíciletí. Na displeji se snadno překlepnete, ale to se dá pochopit, když tam alfanumerická klávesnice prostě není. Co se moc designérům odpustit nedá, je to, že se nepoužili z chyb a předností tlačítkových telefonů, ažkoliv se dá předpokládat, že na nich museli dříve také psát. Když chcete napsat AB, stiskente tlačítko ABC jednou, pak musíte zmáčknout šipku a zmáčknout ho dvakrát. Kurzor se sám neposune, mazání krom "Backspace" vyžaduje i posouvání šipkou. Pokud je kurzor na začátku, funguje backspace jako delete a naštěstí posune i text, ale nelze backspace ani šipku podržet a posunout se, na smazání 30 znaků je nutné 30x tlačítko zmáčknout...

Když chcete odpovědět na zprávu, to lze, ale předvyplní se vám text přijaté zprávy, který se dá přepisovat, ale pokud je vaše zpráva kratší, je nutné zbytek odmazat. To jsou takové věci, které právě při práci s ISS dost zdržují.

Kenwood má alfanumerickou klávesnici podobně jako Nokia 3310 a píše se na něm jen o málo méně pohodlně než na téhle SMSkovací legendě.

Je fajn mít možnost uložit si pár mustrů/frází do "rychlého textu" a pak je použít. Ať už příkazy pro boty nebo právě pro urychlení provozu na ISS. FT3D sice umí uložit si takové polotovary, ale jen 16 znaků krátké, ačkoliv APRS zprávy umožňují mnohem víc znaků.

Dekódování APRS packetů na FT3D je na horší úrovni než u D74, který dekóduje i to, co neberete vyloženě 59. V horších podmínkách toho Kenwood pobere víc. Zde na Vysočině, kde nemám žádné blízké digipeatery, je to znát. O satelitech nemluvě.

Celkově je APRS na FT3D celkem použitelné, ale pokud máte zkušenosti s Kenwoodem, bude vám to připadat jako plácnisedočela.

Dodám pár dalších věcí. Jednou z nich jsou paměti. Je jich dost a jsou dobře organizované do bank, což je u stanic s větším rozsahem pásem (byť třeba jen pro příjem) skoro nutnost. Scan funguje velmi dobře a rychle. Jeden kanál může být ve více bankách (takže můžete mít třeba banku na VHF repeatery, na UHF repeatery, na satelity, na airband, PMR, a pak banku na "oblíbené v mém bydlišti" a jinou na "oblíbené v lokalitě mé chalupy", atp). Nebylo by to ale Yaesu, aby v tom nebyla nějaká bota. V software se tohle programuje dost dobře, ale přímo ve stanici je to kroutící peklo. Zatímco třeba FT-60 umožňuje provést "ulož tento kanál do banky", na což nabídne seznam těch 10 (?) bank, vyberete kterou chcete a potvrdíte a kanál je v bance. Když ho přidáte do banky, kde už je, tak ho z ní odstraníte. Ve FT3D se to z nepochopitelných důvodů dělá tak, že dáte Memory Write, což vám pro kanál 263 nabídne jeho uložení na pozici 263 (přepsat sebe) a musíte pro přístup k bankám napřed 263x cvaknout knobem, než se dostanete k nule, potom ještě párkrát pod nulu, kde najdete banky. Pak to potvrdíte a pokud chcete do té banky přidat i kanál na pozici 264, čeká vás zdlouhavá cesta k 264 a pak opět pod nulu... Sem tam s jedním kanálem to lze udělat, ale nelze se zbavit pocitu, že u desátého zařve knob.

Ani listování kanálama není úplně šetrné, opět musíte motat knobem až se tam domotáte. Trochu to řeší režim bank, kde můžete vybrat banku a listovat jen kanály v ní (což používám), ale i tak by se hodilo například napsat číslo kanálu jako když zadáváte frekvenci a skočit na něj rovnou. Překvapivě, Alinco DJ-V57 tohle také neumožňuje, ale jinak to umí snad všechny stanice co mám. FT-60 umí i jakýsi "PageUp" a "PageDown", kdy můžete skákat po desítkách. Kenwood TH-D74 umožňuje zadat číslo kanálu i při ukládání nových do paměti...

Paměťová karta je fajn, lze na ni nahrávat provoz, avšak nespoléhal bych na to, při nahrávání FM Poháru se mi pak ke konci nahrávky (asi 30 minut) něco pokazilo a nebylo téměř slyšet protistanice, jen můj hlas, ačkoliv příjem byl normálně kvalitní. Nahrávky jsou užitečné na SOTA když mrznou ruce, i jako záložní deník a hlavně při práci s FM satelity, pokud jednou rukou směrujete, druhou ovládáte dopplera na stanici, ještě klíčujete a u toho ještě koukáte na mobil, kde ta družice zrovna je... Myslet si, že to ještě u toho budete tužkou někam psát, je iluzí. Ale cena téhle featury opět padá s tím, pokud je to nespolehlivé. Chce to ještě další testování.

Karta také umí export/import převaděčů a pamětí, takže pro programování kanálů na PC nepotřebujete kabel. Tohle už se stává standardem (umí to Kenwood D74 i Icom ID-52, IC-705 a nejspíš i ID-51), je to fajn, protože není třeba kabel kupovat, ani někam tahat a odpadá problém s virtuálním COM portem a všelijaké zádrhely, že stanice nechce komunikovat atp. Editace souboru na SD kartě je operace, kterou umí každé dnešní PC.

Stanici nelze nabíjet z USB, škoda, Icom IC-705 to umí, mobily už k tomu dospěly, stanice, kromě pár průkopníků, zřejmě ještě ne.

Zmínil jsem práci s FM satelity. Pro tohle by se zdálo, že by FT3D mohla být vhodná, má dvě VFO (bohužel ne full-duplex; avšak to nemá bohužel ani Kenwood D74, což je krok zpět od D72) a taky umí uložit paměti jako SPLIT, tedy s naprosto odlišnou RX a TX frekvencí. Zdálo by se tedy, že je možné mít satelit uložen na jedné kanálové pozici, uplink i downlink a snadno s tím pracovat. Takhle to dělám i s IC-705. Jenže ten umožňuje snadné "rozlaďování" pro vyrovnání Dopplerova jevu. FT3D to neumožňuje. Sice tam lze převést aktuální nastavení kanálu z Memory do VFO (obvykle to je na stanicích jako M>V, zde je to jako V:WRITE, avšak tahle funkce je velmi těžkopádná), ale když to provedete se split kanálem, TX frekvence se nenastaví. Tímhle neduhem trpí i FT60, která ale umí rozlaďovat RX frekvenci přímo v Memory módu. To se hodí, ale spíš pro V/U satelity, tedy ty, kde máte uplink VHF (který moc upravovat nepotřebujete) a downlink (RX) na UHF. Je-li satelitní převaděč opačný, moc s tím nespraví ani FT-60.

Na Kenwoodu to taky nejde, je třeba ukládat každý satelit uplink a downlink zvlášť. Potom si na VFO A dám TX a VFO B RX, u toho, co upravuju, dám M>V (tohle je na Kenwoodu velmi snadné) a mohu ladit krok. Dlužno dodat, že D74 nahrává pouze jedno VFO, takže si nahrajete jen příjem a vaše slova tam nebudou, což ale naštěstí moc nevadí. Ani D74 ani FT3D neumí drobnější krok než 5 kHz, což je trochu škoda, ale nezdá se, že by to nějak vadilo, obvykle to v kombinaci s WIDE zdvihem stačí.

---

Můj celkový dojem je přes to všechno spíše pozitivní. Displej je celkem čitelný i na slunci, pokud nastavíte maximální jas, baterie jakžtakž drží, na Anytone AT-UV878 to nemá, ale stanice zvládne celodenní provoz, APRS s občasným provozem na druhém VFO. Hodně lidí si stěžuje na nízkou hlasitost a špatnou kvalitu zvuku z repráčku, není to z nejlepších, ale neoznačil bych to za katastrofu, stanice je celkem použitelná. Příjem WFM rozhlasu, airbandu je na slušné úrovni, příjem AM stanic na HF je příjemný bonus, ale je třeba použít jinou anténu než přiložený pendrek. Kvalitou příjmu samozřejmě zaostává za jakoukoliv HF stanicí a také za příjimačem Tecsun PL-880. SSB FT3D bohužel nenabízí. Také je vhodné říct, že stanice umí FM a C4FM; AM umí jen na airbandu a HF, kde zas nelze použít FM (takže poslech CB se moc nekoná). Kenwood TH-D74 umí příjem i SSB a CW a umí ty módy používat všechny téměř kdekoliv (můžete tak třeba poslouchat CB ve všech módech nebo VHF SSB...).

Nedostatkem je klipsa na baterii, baterie sice drží, ale je-li klipsa na stanici, nemůže se vám stát, že vám zůstane na opasku jen baterie... Naopak dobře řešený je externí mikrofon, který se připojuje jackem a to umožňuje otočení kabelu nahoru či dolů dle potřeby. Stanice s dvojicí jacků nebo jiným konektorem umožňují pouze jednu polohu kabelu, což pak může vést k jeho zalomení, atp. Displej působí křehce jako něco co nechcete poškrábat, takže to je potřeba chránit, naopak déšť nevadí.

Stanici doporučuji s výhradami, ale sám bych ji zřejmě znovu koupil jen pokud by netrpěla tím rušením sebe sama. Tahle vada je ta kapka, co překlápí váhy na druhou stranu.


RE: Yaesu FT3D - admin - 28.08.2022

Sarumane, diky za bajecnou recenzi na Yaesu FT-3D. Premyslim o FT-5D, ale uprime vaham, na druou stranu muzu ji vratit pokud bude trpet stejnyma nedostatkama. No uvidime co nakonec zvitezi. Ono moc na vyber neni ... nechci d-star (myslim si ze to moc dlouho neprezije v u nas je me to celkem k nicemu), DMR me taha za usi, takze nejradsi bych C4FM ... premyslim jestli nepockat na FT-6D, ale otazka je kdy se objevi na trhu neco noveho ...


RE: Yaesu FT-3D - Saruman - 30.08.2022

FT-6D určitě nečekám brzy, neboť Yaesu má teď tuto oblast saturovánu. Jak jsem psal výše, Yaesu se k FT-5D vyjádřilo ve smyslu, že v podstatě jsou s FT-3D spokojeni, tak ji navrhli znova, jen s pár úpravami. Nakonec, i kdyby nakonec přišla, tak čekám, že to bude "pořád Yaesu se vším všudy"...

Čekám spíš, zda Kenwood nepřijde s nějakým nástupcem skvělé TH-D74, tam by mi rozhodně nevadilo, i kdyby přinášel jen kosmetické změny a bugfixy.

Co se týče D-STAR / DMR / C4FM, tak je to na jiný thread, avšak ve zkratce: Doufám, že D-STAR přežije; má u nás zatím zřejmě stále o něco lepší pokrytí převaděči než C4FM. Je také mnohem použitelnější, neboť drtivá většina převaděčů je připojena k reflektoru XLX019 B, takže se s tím někam dovoláš. S C4FM se zdaleka tolik nedovoláš, protože velká část převaděčů nikam defaultně připojená není, takže tví kamarádi, aby tě slyšeli, si musí nejprve převaděč připojit. Navíc těchto reflektorů je víc a žádný vyloženě nepřevažuje. DMR má routování vyřešeno nejlépe, dovoláš se na TG-230 na celé Česko i Slovensko a pak na pokec přejdete jinam. Ideální.

Samozřejmě, mě také přijde DMR zvukově nejhorší, ale možná to je tím, že na něj používám stanice za mnohem menší peníze... Osobně mi přirostl k srdci D-STAR nejvíc, ale mám a používám všechny tři modulace. Samozřejmě, to jak moc jsem na příjmu, je dáno také pokrytím a C4FM mám z míst kde se vyskytuji jen v Jihlavě...


RE: Yaesu FT-3D - Saruman - 12.12.2023

Po cca dvou letech používání jsem narazil na další nedostatky: Zaprvné, na displeji se udělala tenká čára, která sice nevadí čitelnosti, ale obtěžuje. Vypadá to jako "mrtvé pixely". Dalším nedostatkem je, že u obou baterií se "prošoupaly" kontakty, takže se mi stanice začala náhodně vypínat. Nakonec to vyřešilo pocínování plíšků na obou bateriích, už to zase drží pěkně.


RE: Yaesu FT-3D - Brejko - 18.03.2024

U me je neprekousnutelne, ze FT-3d neumi C4FM na HF pasmech (11m az 6m). Bohuzel a pritom by stacila mala aktualizace firmware + prg. software, FT5d s c4fm nema problem a funguje na techto bandech jiz bez omezeni.