Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Baofeng UVR a jeho klony
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3
Baofeng UV5R
<!-- @page { margin: 2cm } p { margin-bottom: 0.21cm; so-language: zxx } -->
Baofeng UV 5R Zakoupeno především pro provoz na sdílených kmitočtech a na poslech s externí anténou na PMR

Stanice zakoupena v ČR. Ve stanici již byly nainstalovány PMR kmitočty, UHF A VHF sdílené kmitočty. Po rozbalení, našroubování přiložené antény hurá v sobotu na kopec.
Motorola T 82 bez problému R5 na PMR pásmu na komunikujících stanicích. Baofeng UV 5R nic, hluché. Pouze šum na otevřený SQ. Ani náznak příjmu silných nebo slabých protistanic. Zkoušeno na různých QTH. S origo i jinými anténami. 

Po konzultaci, doporučený HARD reset.

Po resetu to vypadalo, že snad bude vše v pořádku. Bohužel asi není. Oproti srovnání příjmu s Motorrolou T82 na pásmu PMR stanice R4, Baofeng sice protistanici slyšel, ale rádiem 2 – 1 Baofeng byl neuvěřitelně citlivý na změnu místa, i rozdíl 5 mm !!!!! pohnutí anténou bylo buď nic jen šum, nebo R2, teda šum, šum, šum,šum,šum, a sem tam R2........... což je, na palici. 

- změna antény nic neřeší, je to stejné.
- na 176,6500, spojení na vzdálenost 12 km rádiem 1-2 no o spojení snad hovořit ani nejde, bída, marný boj !
(pro nedostatek protistanic a vlastní ostýchavosti abych někoho neotravoval, dále již na VKV nebylo testováno)

(na straně TX stanice prolém nemá, protistanice mne na PMR slyší dobře) ....bodejť pravda, vím, mimo VO // 1W na Baofengu //
A co se týče spojení na krátkou vzdálenost, do 1km v terénu, zde stanice problém nemá.

Zkoušel jsem frekvence převaděčů poslouchat. Nic jen šum.

Otázka: je ještě šance že (kabel na programování mám objednaný) je nějaké nastavení z PC, které není dostupné z klávesnice stanice, které mohou tuhle skutečnost napravit ?? ........... nebo to mám zrovna poslat na reklamaci ??

Karel
Osobně jsem tuto stanici nikdy nevlastnil, určitě by jsi chtěl konstruktivnější odpověd, než ti napíšu, ale nemohu jinak. Kup si radiostanici. Ušetříš si trápení, tato stanice se snadno zahlcuje a pak se z ní line jen nekonečný šum.
O drobet lepší volba než je Baofeng je udajně TYT TH-UV88 dualband, taky čína , ale s lepší odolností proti zahlcení u vysílačů. Cena je do 1000kč
Znatelně lepší stanice je pak například ALINCO DJ-VX50  s poslechem leteckého pásma https://elix.cz/produkt/alinco-dj-vx50-n...rijem-air/
nebo sourozenci od YeasuFT-65E a FT-4X https://elix.cz/produkt/yaesu-ft-65e-nov...144430mhz/
https://elix.cz/produkt/yaesu-ft-4x-novy...44-430mhz/
Něco můžeš počíst i zde https://amaradio.cz/jakou-vybrat-rucku/
Naopak, Alpinete,  Tvoje odpověď je zcela konstruktivní.  Že je Baofeng  bafňuk jsem po náležitém poběhání po netu pochopil. No ale topící se stébla chytá, tak jsem to aspoň zkusil, aby byla duša v péří, .. 
Yaesu FT-65E  bude to pravé ořechové.   

Díky, Karel
Přijal jsi to víc než perfektně . Většinou je kvalita a schopnosti dane stanice odrazem cenové kategorie. Další věc a to velmi podstatná , je antena . Tak pak nezapomeň preferovat o nové stanici , je to další zkušenost pro nás všechny .
(14.03.2021, 04:21 PM)karel-zlin Napsal(a): [ -> ]- na 176,6500, spojení na vzdálenost 12 km rádiem 1-2 no o spojení snad hovořit ani nejde, bída, marný boj !
(pro nedostatek protistanic a vlastní ostýchavosti abych někoho neotravoval, dále již na VKV nebylo testováno)

Karel
Úplně nerozumím testování stanice na frekvenci 176,650 MHz, není to ani sdílenka ani HAM frekvence, navíc na samém konci rozsahu Baofengu (většinou lze nastavit max. 177 MHz, oficiálně by to mělo být 174 MHz, otázkou je zda a jak to na těchto mezních frekvencích vysílá). Dodávaný pendrek nebo běžně dostupné dualband antény jsou primárně určené pro frekvence 430 - 440 MHz a 144 - 146 MHz, na sdílenkách 172 MHz mají velmi špatné SWR.
Na sdílenkách 442 MHz a 448 MHz je z kopce na kopec běžné spojení 100 - 150 km R3-R5 (dle podmínek), ovšem Baofeng se snadno zahltí a často se prý liší i kus od kusu. Spojení na slílenkách 172 MHz jsem moc netestoval, ale převaděče na 2 m jsou slyšet velmi dobře, např. OK0N hraje v Jizerkách nebo Krkonoších bez ztráty kytičky a OK0C nebo OK0F jsou slyšet přes 1/2 ČR. Jinak v továrním nastavení jsou u Baofengu nastaveny zcela nesmyslné hodnoty squelche, lepší je nastavit hodnoty dle uvedené tabulky pomocí programu CHIRP, ovšem pokud je při poslechu "odsquelchováno", tak to na příjem samozřejmě nemá vliv.
(15.03.2021, 12:11 AM)Tony Mattoni Napsal(a): [ -> ]Úplně nerozumím testování stanice na frekvenci 176,650 MHz, není to ani sdílenka ani HAM frekvence, .....

Omlouvám se, pravda, stávat by se to nemělo.  Upsal jsem se.  správně frc. 172 650 /5W

Bafńuk půjde inzercí do služby k nějakému airsofťákovi. Tam si svoje odpracuje. Na to má. To abych ho nezabil pádem do popelnice na elektroniku. No škoda toho pěkného a funkčního designu. (na rozdíl od některých ostatních lze rádio postavit)  Smile  To je pravda, ale málo.
Pro všechny, co by si chtěli koupit Baofeng UVR, doporučuji shlédnout toto video: Test Baofengu UV-9R plus, měření + pohled dovnitř na osciloskopu je krásně vidět to peklo, které z toho leze Confused Vysílání na 1...2...3 harmonický, neskutečný peklo Sad
(15.03.2021, 03:28 AM)karel-zlin Napsal(a): [ -> ]Omlouvám se, pravda, stávat by se to nemělo.  Upsal jsem se.  správně frc. 172 650 /5W

Úplně v pohodě, hlavně, že se to vyjasnilo Big Grin . Vidím, že mi tam vypadlo, že ta spojení na 70 cm sdílenkách byla s 1 W, ovšem v poslední době jsou sdílenky v Praze a okolí téměř nepoučitelné, to je samé nahoru, dolů, kočka doleva, kočka doprava, beton sem, beton tam Sad , ani o víkendu není klid, ale třeba je to ve Zlíně a okolí lepší.
(15.03.2021, 06:41 PM)Martin Brdy Napsal(a): [ -> ]Pro všechny, co by si chtěli koupit Baofeng UVR, doporučuji shlédnout toto video: Test Baofengu UV-9R plus, měření + pohled dovnitř na osciloskopu je krásně vidět to peklo, které z toho leze Confused Vysílání na 1...2...3 harmonický, neskutečný peklo Sad

Video je zajímavé, ale při srovnání stanice za 800 Kč a 18 000 Kč asi nikdo nečeká, že bude stanice za 800 Kč v něčem lepší, to by si Kenwood asi nikdo nekoupil. Z osciloskopu je naopak vidět, že Baofeng splňuje vyhlášku č. 156/2005 Sb. a potlačuje harmonické alespoň o 40 dB a to je dobrá zpráva Big Grin .Samozřejmě by bylo zajímavější porovnat Baofeng s TYT TH-UV88 nebo Yaesu FT-4X, které jsou ve srovnatelné cenové relaci.
Stran: 1 2 3