Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Výběr VHF / UHF stanice
#11

CB samozřejmě v kamionu mám , ale funguji i na vhf / uhf .

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#12

Ve svém kamionu už zřejmě dávno něco máš, ale pro případné další čtenáře, moje zkušenosti s Alinco DR-638 jsou vesměs pozitivní, stanice má taky dva nezávislé příjimače, dokonce full-duplex, takže druhé poslouchá i když na jednom mluvím. Chtěl jsem to kvůli satelitům, ale na satelity toto rádio moc vhodné není z jiných důvodů (hlavně ovládání). Rádio výborně slyší. Zpracování působí bytelně a fajn. Lze odpojit displej, ale nezkoušel jsem to s delším kabelem. Umí AM Airband, ale tuhle disciplínu moc nezvládá. Do shacku má příliš velkou hlasitost i na minium. Do auta to je v pohodě. Lze nastavit libovolnou barvu podsvícení pomocí tří hodnot RGB, je to hezký. Ovládání je docela v pohodě, stěžoval jsem si na něj výše, to se ale týká především satelitů. Na ty je vhodné mít dva ladící knoby, aby nebylo nutné přepínat VFO MAIN a SUB. Pro obě VFO má nezávislý SQL a volume, ale při přepnutí MAIN/SUB se to samozřejmě prohodí. Scan je celkem pomalý, jak už to u takových stanic bývá. Určitě se nevyrovná v rychlosti scannerům a rádiím od Icom/Kenwood/Yaesu. Použitelné to ale je. Příjemné je snadné scannování v rozmezí od-do, pro každej band si lze nastavit takové zarážky, takže pokud si nastavím např. 145,200 až 145,5625 (HAM FM segment) a nacházím se někde v tomto rozsahu, spustím-li scan, pojede mi tento rozsah dokola, takže to mohu nechat jet a nemusím to šipkama pořád vracet. Yaesu tyto věci obvykle umí velmi těžkopádně (např. FT3D). Pro licencované, kteří rádi operují na "direktech" je to fajn. Čelní panel a mikrofon mají dostatek tlačítek, mikrofon dokonce programovatelná, takže přístup k funkcím je snadný. Na numerické klávesnici mikrofonu lze snadno zadat číslo kanálu i přímo frekvenci.

Moje využití bylo na FM Pohár, satelity a takové to rádio co poslouchá doma převaděče:
Na Pohár je to dobré, chcete-li jet "QRO" někde portablově, stanice je malá a skladná a dobře slyší. Měl jsem ale s ní stejný problém jako s ručkou -- zdaleka ne všechny stanice, které jsem v poháru bral, mě braly. Určitě ten poměr nebyl tak zlý jak s ručkou, ale pokud ho chcete vyrovnat, je třeba mít stanici pořádně hluchou! :-) Pohár už ale moc nejezdím.

Na satelity to moc dobré není, přes full-duplex, výkon a krok 2,5 kHz. Stanice samozřejmě vysílá jen na MAIN band, proto downlink musíte mít na SUB a pokud je downlink UHF, je potřeba pořád štelovat dopplera a to lze jen na MAIN, takže je nutné přepnout MAIN/SUB, upravit doppler a zpět. Když to zapomenete, stane se snadno, že vysíláte na downlinku a divíte se, že to nefunguje. Takže se FM satelity venku dělají lépe na IC-705, kde sice není duplex, ale lépe se to ovládá a vodopád a nahrávání na SD kartu se také hodí. Alinco toto nemá, tak po něm zas tak často nesáhnu.

Konečně, převaděče, na to je to super, je to držák. Ale holt neumí ty digitály a APRS. Možná jsem tenkrát měl vzít raději Kenwood TM-D710, který se mi zdál drahý a teď ho už neseženu... Ale jinak jsem s 638 spokojený a slouží dobře.

P. S. Když to tam solíte na plnej výkon, tak se hřeje a fučí větrák. Ale zdá se, že to uchladí a běžný provoz to zvládne bez problémů s teplotou (takže žádné vypínání, resetování nebo spáleniny se nekonají).

Možná by ten post výše měl přijít do samostatného vlákna v sekci "Alinco"... Smile
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)