Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#1

je tu nekdo kdo ma zkusenost s P25? Jde mi o rozdil proti DMR...a hlavne ...co to vse umi proti mototrbo...dcdm,call alert atd....
Odpovědět
#2

U P25 je hlavně problém s dostupností stanic. Které se u nás v žádných provozech nevyskytují, aby se mezi lidi měli šanci dostat.
Mám zkušenost s d-star, které jsem vyzkoušel na sdílenkách UHF a na PMR ale ruční stanice ICOM už nemá výkon na 172MHz... Pár lidí má i Fusion, ale provedení stanic, výbava a zobrazení na displayi stanic Yaesu např. FT-70 není natolik dobré aby mě přesvědčilo pořizovat, ostatně údajně ani příjmové vlastnosti.

Mezi lidmi je pár VHF mobilek IDAS, což je brandovaný NXDN od ICOMu... O jiných digitálech, že by zde byly mezi lidmi nic moc nevím.
Odpovědět
#3

no ptam se proto ze bych mnel moznost nekolik p25 stanic mit od kamarada z usa kde je p25 standart a dmr se tam nepouziva...a tady na vazne "privatni" hovory by p25 na sdilenkach fungovalo jako sifrovani hovoru...nikdo by si to neposlechl...tedy by to bylo "sifrovane" bez poruseni VO...
Odpovědět
#4

P25 by měl umět DSD+ i některé ruční radioscannery.

V aktualizovaném VO-R z roku 2020 je již vyjmutý zákaz používání utajovače hovoru nebo šifrování...
Odpovědět
#5

(09.01.2023, 12:17 PM)romanbrod Napsal(a):  no ptam se proto ze bych mnel moznost nekolik p25 stanic mit od kamarada z usa kde je p25 standart a dmr se tam nepouziva...a tady na vazne "privatni" hovory by p25 na sdilenkach fungovalo jako sifrovani hovoru...nikdo by si to neposlechl...tedy by to bylo "sifrovane" bez poruseni VO...

Tvrdit, že se v USA nepoužívá DMR není pravda. Je to tam spolu s P25 nejrozšířenější DV systém, vedle nich ještě Nexedge. Tetra se tam nepoužívá. To skoro neznají.
P25 ph.I a P25 ph.II je fed systém, jako u nás Tetrapol. Federální a státní složky jsou na P25, od 2m až po 900Mhz. Proto je tam taky k dispozici spousta second hand stanic i pro privátní nebo radioamatérské použití. Umí to v podstatě to stejné co DMR. Phase I je FDMA, takže tam věci jako DCDM a jiné s vazbou na timesloty, nefungují.
Poslouchat se to dá stejně jako jiné digitální nezašifrované provozy. P25 phase I je IMBE kodek, Phase II tam je to složitější. Poslechneš si jen verzi P25 Phase II X2, ta má AMBE+2 vocoder. Phase I a II nejsou navzájem kompatibilní. Fajn je, že jsou k dispozici i třípásmový rádia.
Jediný kdo jistý čas u nás P25 používal ve zkušebním provozu byla Celní Správa.
Odpovědět
#6

(10.01.2023, 05:35 AM)JiriHlubocepy Napsal(a):  P25 by měl umět DSD+ i některé ruční radioscannery.

V aktualizovaném VO-R z roku 2020 je již vyjmutý zákaz používání utajovače hovoru nebo šifrování...

Ano, DSD+ umí přijímat P25. Stejně, jako nekódované DMR.

P25 přijímám z Grafenwohr z DE - vojenské základna. Provoz je kódovaný. Takže nepoužitelný.
Odpovědět
#7

tak tri P25 motorky prisli postou...tak jdu blbnout.....vsechny tri podporuji phase1 i 2 a dokonce si to sami i poznaji...tak az s tim poblbnu tak dam vedet...no nekup to 50$ kus...
Odpovědět
#8

Zajimave na P25 je pro mne to ze Ph.II v podstate neresi TS a v podstate to jede standartne jako DCDM  co ma motorbo.. ale u tohohle je starost to nastavit jinak nez jako "DCDM"...ale uz pri zakladnim nastaveni jdou dva hovory soubezne na jednom kanalu aniz by si vadili...
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)