Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

radioamatérský geostacionární satelit QO-100
#1

Zdravím všechny,

předně bych všem chtěl popřát krásné vánoční svátky a hodně zdraví a úspěchů v roce 2022. Možná, že to víte, od února 2019 mají radioamatéři k dispozici satelit na geostacionární dráze, který umožňuje, s poměrně jednoduchou technikou, dělat spojení s velkou částí světa. Uplink je v pásmu 13cm a downlink je v pásmu 3cm, což je velmi výhodné, protože na příjem je možné použít běžné LNB pro satelitní televizi a pro vysílání lze použít koncový stupeň pro zesílení wifi.

Na satelitu jsou dva transpondéry, jeden je určen pro SSB provoz a druhý je určen pro DATV - digitální amatérská televize.

Oba transpondéry lze za určitých podmínek přijímat pomocí RTL-SDR donglu, který se připojí za běžné satelitní LNB pro komerční TV s parabolou průměru alespoň 60cm pro SSB a pro DATV je potřeba alespoň 100cm (lze i menší, ale pak se možnost příjmu omezí pouze na opravdu silné signály). Samozřejmě čím větší, tím lepší. LNB musí mít v sobě fázový závěs, já používám třeba Zircon L101 ECO, AB LNB01Singl nebo Amiko L-208.

Nejprve doporučuji vyzkoušet příjem SSB transpondéru, což je brnkačka. Pro příjem lze s výhodou použít nějaký program pro sdr třeba SDR Sharp nebo velmi oblíbený a pro QO-100 upravený program SDR-Console, který umí kompenzovat i drift oscilátoru LNB. SDR software laďte kolem 739MHz (oscilátor v lnb jede na 9750MHz).

Poloha družice je 25,5° východně.

Koho to zajímá, zde najdete nějaké informace ohledně samotné družice a nastavení SDR konzole pro použití s SDR transceiverem Adalm Pluto - SDR-console pak umí ovládat i vysílání. Pro RTL-SDR dongl to je dost podobné, ovšem bez možnosti vysílání. Tento článek vyšel v několika číslech loňského časopisu Radioamatér.

https://drive.google.com/file/d/1vzVPsYF...sp=sharing

Koho by to zajímalo, zde pak najdete prezentaci z letošního Mikrovlnného semináře na Medlově o využití Adalm Pluta na QO-100. Je tam popis družice, vysílacího i přijímacího řetězce pro zařízení na QO-100 atd. Opět lze Adalm Pluto nahradit pro příjem RTL-SDR donglem. 

https://drive.google.com/file/d/1viGjKtq...sp=sharing

Pak také doporučuji podívat se na www.amsat-dl.org, kde jsou informace o satelitu.

 
Co se týče příjmu DATV, nevím, jestli bude zájem, případně popíši v další zprávě. Pro ilustraci, jak to vypadá se podívejte sem: https://youtu.be/UXfuiFpR7YA a sem https://youtu.be/cmSqoUuCWyM. To je o něco složitější, vyžaduje to větší parabolu, rychlejší počítač a dekódovat se dají jenom silné signály. Každopádně za vyzkoušení to také stojí.


Pokud by někdo chtěl být na družici aktivní, pak je nutné zakoupit jeden z hotových upconvertorů třeba od firmy DX Patrol a mnoho dalších, něco postavit nebo využít SDR transceiver třeba Adalm Pluto, které používám a umí i DATV.  Parabolu pro TX doporučuji na SSB od 80cm výše, výkon stačí kolem 4W třeba z levného wifi boosteru, který se dá koupit na Aliexpressu. Pro DATV je absolutní minimum pro TX 100cm parabola a výkon alespoň 60W - to už je náročnější.

Kdo má zájem, podívejte se na moje qrz.com stránky, mám tam obrázky zařízení.


 Tak ať se daří a třeba se s někým z vás uslyšíme na QO-100, případně i uvidíme na DATV.

73 de Pavel OK1PHU
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)