Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yaesu FT-5D
#2

Dlouho jsem odolával, nakonec Holická cena a Yeasu akce "peníze zpět" (tedy cashback) rozhodlo, že jsem koupil Yaesu FT-5D rádio. Vyšlo to tedy po všech slevách na 9 tisíc peněz českých (09/2022). Dovolil bych si sem sepsat nějaké "zatím" poznatky o tom jak se to rádio používá, pravděpodobně něco později dopíšu.

Mechanické provedení
Tak tady nemám co vytknout, je to na špičkové úrovni. Prostě ten plast je kvalitní, na omak je to robusní rádio, tlačítka se mačkají dobře, velikost displeje je super na čtení, ale na mačkání by mohl být větší - nicméně, je to nějaká daň za velikost/cenu/použitelnost/rozbitnost/spotřebu atd. U mechanického provedení mám jen jednu jedinou výtku a to je držák klipsu za opasek - na tuhle věc jsem se strašně těšil, protože mě osobně ty klipsy na bateriích vadí a jsou zbytečné, využiju je jen občas a tak se mě líbila myšlenka "připni klips jen když je potřeba" a když potřeba není, tak máš hezky malou staničku, relativně tenkou ... jenže trošku chyba lávky je v tom, že když už si na tu stanici ten klips s klipsem na opasek nasadíš (velmi snadné a rychlé) tak to rádio s ním nejde postavit na stůl, protože dole to pak není po celé ploše rovné. Prostě magořina no, takže když chceš rádio položit na stůl, musíš zase klips s klipsem sundat a někde ho zapomenout nebo ztratit ideálně.

Baterie
No jak se dalo očekávat nic moc. Ráno to zapneš, máš nastaveno aby displej usínal (tedy skoro nesvítí) a stejně to ani do večera nevydrží (nedej bože když si budeš ještě povídat). Takže to je prostě špatný. Chce to baterky dvě a nabíječku do auta nebo stojánek na doma (nabíjí rychleji a je to pohodlnější).

Firmware
Zapomeňte na to, že by jste na tom krásném a velikém displeji viděli "název" kanálu, tak jak jste si ho popsali v paměti. Buď ho tam uvidíte hodně malým písmenem, nebo vůbec. A vždy jen u jednoho VFO (u toho aktivního) nejde to zobrazit u obou. Prostě v idálním případě vidím název převaděče na prvním VFO a frekvenci něčeho na druhém VFO, vidět název obou nejde. Ale frekvence (které vás v zásadě nezajímají) jsou tam super velkým grafickým, barevným písmem. No zvykneš si na to ... nebo vlastně nezvykneš, bude tě to pěkně štvát pokaždé když to rádio používáš.
No a další věc, když ten displej "zčerná" tedy jako že se uspí (aby šetřil baterii) a ty ho chceš probudit, tak prostě ve tmě nahmatáš nějaké tlačítko a zmačkneš ho - na kdejaké Anytonce se v tu chvilku displej probere, klávesnice osvětlí a ty si uděláš co potřebuješ, tedy ať už si stiskl kterékoliv tlačítko, tak neudělá tu funkci co má, ale jen se rozsvítí displej a klávesnice. Ale u Yaesu to hned udělá to co má, takže si omylem přepneš někam jinam, jiný band, vfo nebo se připojíš k Wires-X.
Další zajímavost je SCAN, běžně mám puštěný scan, protože prostě chci bejt v obraze, poslouchám tři převaděče a pár dalších frekvencí. Tady se zobrazí jen "skenuju" ale nevidíš na displeji co skenuje, prostě tam nic neběží, jen píše skenuju :-) taky vtipný.

Programování
Vybalíš rádio a vidíš kabel, super řekneš si. Jenže po chvilce hraní, testování, zkoušení, instalaci software atd. zjistíš nakonec, že ten kabel, ten není na programování, proč by ti dávali programovací kabel, ten kabel je na upgrade firmware pouze. Na programování potřebuješ jinej, samozřejmě drahej a tak trochu nesehnatelnej. Nu nic, tak to prostě je, fajn by bylo kdyby ti to napsali přímo na pytlík s tím kabelem, že jako tohle je jen ja firmware upgrade a jinak si kup něco jiného ... samozřejmě nabíjet tím usb kabelem taky nejde, to snad ani nikdo nedoufal ne? Mimochodem, stanice se dá programovat pomocí microSD karty, strčíte ji do rádia, zapnete ho (objeví se ikonka SD) naformátujete ji v menu, pak na ni uložíte "zálohu", pak ji vyjmete (mě to bez kleštiček nebo pinzety nejde) dáte do počítače, editujete, zapíšete, vrátíte do rádia, obnovíte zálohu z karty. Hotovo. Je to fakt rychlofka.

Konečně rádiová část
Tady samozřejmě dle očekávání super, rádio je odolné, citlivé, squelch na nejnižší úrovni a hned tak ho nic neotevře, žádné rušení sebe sama když spustíš nějaké funkce na rádiu. Porstě podle očekávání to nemá chybu. Za cca 14 dní co to mám nejsem schopen říct víc, uvidím a později budu dopisovat.

Tohle rádio má opravdu dvě VFO fyzicky, nezávislé, pokud bude na obou provoz, tak opravdu mluví obě dvě VFO dohromady, prostě slyšíte např. dva převadče najednou nebo letadlo a sdílák dohromady, prostě opravdu dvě VFO, u každého si můžete nastavit zvlášť hlasitost a pak se dá v systému nastavit, o kolik procent se potlačí hlasitost u druhého VFO pokud je první aktivní a přijímá, dá se to i vypnout samozřejmě, že když mluví jedno VFO tak druhý je "ticho".

Pokud porovnávám citlistot např. s Anytone 878 II tak převadče které jsem na svém pracovním stole s Anytone ručkou slyšel jen když jsem uplně povolil squelch nebo když jsem je nějak jinak "natočil" mě bere Yaesu FT-5D zcela bez problémů a čistě, jednoduše bych řekl že analogová část je oproti číňanům na daleko vyšší úrovni.

Stejně jako modulace, prostě mě hlásí okolí "hezký" hlas / modulaci a stejně tak mé ucho lépe slyší, reproduktor je (pokud chcete) velmi hlasitý a tóny jsou příjemné i s malou složkou hloubek, ne jen výšky. Takže z tohoto pohledu také krásné vlastnosti.

Letadélka
Stejně jako kdysi u FT-70D, poslech AM leteckého pásma je super, funguje to, krásně to hraje, je tomu rozumět, tohle Yaesu umí.

APRS
Super, funguje jak má, vypneš zvuk, takže to necvrliká, posílá to beacony, umíto smart beacony, takže to mění ikonky a četnost při vyšší rychlosti atd. Samozřejmě jedno rádio jede APRS a druhé interní rádio jede cokoliv co si nastavíš, scan, jednu frekvenci, letadýlka, prostě cokoliv ...

Závěr
Po všech těch rádiích z číny, Anytone, Radioditty a podobně (ne, Bao jsem nikdy neměl) je tohle to dospělé rádio, které jsem vždycky chtěl. Není dokonalé a dokonalé rádio asi nikdy nenajdu, protože pak bychom si už nikdy nechtěli koupit žádné jiné a to v tržním dnešním světě není možné/žádoucí a vlastně ani nás by to pak už nebavilo ... uvažoval jsem chvilku o tom, že ho pošlu zpět, některé "vlastnosti" se mě zdáli nepřekonatelné. Ale ne, reálné dvojité VFO je prostě pecka a APRS funguje na jedničku a digitál kvůli hotspotu potřebuju (a DMR nechci), za mě je to vlastně to co jsem chtěl, uvidíme až přijde časem něco nového ...

Datový konektor
Neskutečně mě irituje, že nejsem schopnej identifikovat konektor datovej - ne není to miniUSB, to tam pasuje, ale pro programování to není ten správny, totiž ten konektor v rádiu je dvou-strannej, jedna strana bere pini z mini USB a druha strana z nejakeho konektoru co ma stejnou velikost (rozměry) jako mini USB ale ma jinde a jinak piny. Resenim je koupit kabel CT-168 na klonovani (https://www.wimo.com/en/ct-168) a ten střihnout na půl a z jakýhokoliv USB/SERIAL převodníku si udělat kabel. Ale pořád je to neskutečně drahá varianta - chtěl bych sehnat ten originál konektor, existuje, někdo si to ubastlil, ale nedokážu ho identifikovat ... podle mě jsem ho už někde viděl (foťák, kamera, něco takového ...) v příloze obrázky co jsem našel na twitteru, takže konektor musí existovat ... (https://www.florian-wolters.de/posts/hom...esu-scu19/)


Přiložené soubory Miniatury
       

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět


Příspěvků v tématu
Yaesu FT-5D - od admin - 17.08.2021, 11:04 AM
RE: Yaesu FT-5D - od admin - 06.09.2022, 02:46 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Tonda OK1SDR - 06.09.2022, 09:18 PM
RE: Yaesu FT-5D - od admin - 07.09.2022, 08:49 AM
RE: Yaesu FT-5D - od admin - 18.09.2022, 07:39 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Brejko - 24.12.2022, 04:11 PM
RE: Yaesu FT-5D - od romanbrod - 25.12.2022, 08:15 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Alpinet Plzeň - 15.04.2023, 06:42 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Brejko - 10.12.2023, 06:20 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Alpinet Plzeň - 12.12.2023, 07:55 PM
RE: Yaesu FT-5D - od Brejko - 22.12.2023, 11:58 AM
RE: Yaesu FT-5D - od Alpinet Plzeň - 23.12.2023, 10:09 AM
RE: Yaesu FT-5D - od romanbrod - 24.12.2023, 10:01 AM

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)