Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Yaesu FT-5D
#1

[Obrázek: yaesu-ft-5de.png]

Parametry na RIGPIX:
https://www.rigpix.com/yaesu/ft5de.htm

Europe version:
TX: 144-146 / 430-440 MHz
RX: 0.5-1000 MHz
Tuning steps: 5 / 6.25 / 8.33 / 9 / 10 / 12.5 / 15 / 20 / 25 / 50 / 100 KHz
Frequency stability: ±2.5 ppm @ -20 to +60°C (-4 to +140°F)
Mode: TX: FM / NFM / DV (Fusion/C4FM)
RX: AM / FM / NFM / WFM / DV (Fusion/C4FM)
Channels / memory management: 900 memories in up to 24 banks
50 sets of PMS channels
156 preset channels (WX/Marine/BC)
Alpha tags up to 16 characters
Priority function
Non-volatile EEPROM storage
Repeater shift / offset: ±0 to 150 MHz in 50 KHz steps
Power supply: 3.6-7.4 VDC (Depending on battery pack) or 4-16 VDC external
Current drain / power consumption: RX: 74-200 mA (Mono band) - 74-240 mA (Dual band)
TX: Max 1.9 A
Antenna impedance / connector: 50 ohm / SMA
Dimensions (W*H*D): 65*100*34 mm (2.44*3.94*1.34"), with SBR-14Li
Weight: 282 g (9.95 oz), with SBR-14Li and antenna
Other features: CTCSS/PL with tone scan. DCS. DTMF. AMS. Audio recorder. Micro-SD card slot.
Bluetooth. APRS (1200/9600bd). Built-in GPS. Band scope. VOX. Wires-X. Voltmeter.
Attenuator (10 dB). IPX7 water proof. Clock and timer. Twin RX (Even dual DV!)

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#2

Dlouho jsem odolával, nakonec Holická cena a Yeasu akce "peníze zpět" (tedy cashback) rozhodlo, že jsem koupil Yaesu FT-5D rádio. Vyšlo to tedy po všech slevách na 9 tisíc peněz českých (09/2022). Dovolil bych si sem sepsat nějaké "zatím" poznatky o tom jak se to rádio používá, pravděpodobně něco později dopíšu.

Mechanické provedení
Tak tady nemám co vytknout, je to na špičkové úrovni. Prostě ten plast je kvalitní, na omak je to robusní rádio, tlačítka se mačkají dobře, velikost displeje je super na čtení, ale na mačkání by mohl být větší - nicméně, je to nějaká daň za velikost/cenu/použitelnost/rozbitnost/spotřebu atd. U mechanického provedení mám jen jednu jedinou výtku a to je držák klipsu za opasek - na tuhle věc jsem se strašně těšil, protože mě osobně ty klipsy na bateriích vadí a jsou zbytečné, využiju je jen občas a tak se mě líbila myšlenka "připni klips jen když je potřeba" a když potřeba není, tak máš hezky malou staničku, relativně tenkou ... jenže trošku chyba lávky je v tom, že když už si na tu stanici ten klips s klipsem na opasek nasadíš (velmi snadné a rychlé) tak to rádio s ním nejde postavit na stůl, protože dole to pak není po celé ploše rovné. Prostě magořina no, takže když chceš rádio položit na stůl, musíš zase klips s klipsem sundat a někde ho zapomenout nebo ztratit ideálně.

Baterie
No jak se dalo očekávat nic moc. Ráno to zapneš, máš nastaveno aby displej usínal (tedy skoro nesvítí) a stejně to ani do večera nevydrží (nedej bože když si budeš ještě povídat). Takže to je prostě špatný. Chce to baterky dvě a nabíječku do auta nebo stojánek na doma (nabíjí rychleji a je to pohodlnější).

Firmware
Zapomeňte na to, že by jste na tom krásném a velikém displeji viděli "název" kanálu, tak jak jste si ho popsali v paměti. Buď ho tam uvidíte hodně malým písmenem, nebo vůbec. A vždy jen u jednoho VFO (u toho aktivního) nejde to zobrazit u obou. Prostě v idálním případě vidím název převaděče na prvním VFO a frekvenci něčeho na druhém VFO, vidět název obou nejde. Ale frekvence (které vás v zásadě nezajímají) jsou tam super velkým grafickým, barevným písmem. No zvykneš si na to ... nebo vlastně nezvykneš, bude tě to pěkně štvát pokaždé když to rádio používáš.
No a další věc, když ten displej "zčerná" tedy jako že se uspí (aby šetřil baterii) a ty ho chceš probudit, tak prostě ve tmě nahmatáš nějaké tlačítko a zmačkneš ho - na kdejaké Anytonce se v tu chvilku displej probere, klávesnice osvětlí a ty si uděláš co potřebuješ, tedy ať už si stiskl kterékoliv tlačítko, tak neudělá tu funkci co má, ale jen se rozsvítí displej a klávesnice. Ale u Yaesu to hned udělá to co má, takže si omylem přepneš někam jinam, jiný band, vfo nebo se připojíš k Wires-X.
Další zajímavost je SCAN, běžně mám puštěný scan, protože prostě chci bejt v obraze, poslouchám tři převaděče a pár dalších frekvencí. Tady se zobrazí jen "skenuju" ale nevidíš na displeji co skenuje, prostě tam nic neběží, jen píše skenuju :-) taky vtipný.

Programování
Vybalíš rádio a vidíš kabel, super řekneš si. Jenže po chvilce hraní, testování, zkoušení, instalaci software atd. zjistíš nakonec, že ten kabel, ten není na programování, proč by ti dávali programovací kabel, ten kabel je na upgrade firmware pouze. Na programování potřebuješ jinej, samozřejmě drahej a tak trochu nesehnatelnej. Nu nic, tak to prostě je, fajn by bylo kdyby ti to napsali přímo na pytlík s tím kabelem, že jako tohle je jen ja firmware upgrade a jinak si kup něco jiného ... samozřejmě nabíjet tím usb kabelem taky nejde, to snad ani nikdo nedoufal ne? Mimochodem, stanice se dá programovat pomocí microSD karty, strčíte ji do rádia, zapnete ho (objeví se ikonka SD) naformátujete ji v menu, pak na ni uložíte "zálohu", pak ji vyjmete (mě to bez kleštiček nebo pinzety nejde) dáte do počítače, editujete, zapíšete, vrátíte do rádia, obnovíte zálohu z karty. Hotovo. Je to fakt rychlofka.

Konečně rádiová část
Tady samozřejmě dle očekávání super, rádio je odolné, citlivé, squelch na nejnižší úrovni a hned tak ho nic neotevře, žádné rušení sebe sama když spustíš nějaké funkce na rádiu. Porstě podle očekávání to nemá chybu. Za cca 14 dní co to mám nejsem schopen říct víc, uvidím a později budu dopisovat.

Tohle rádio má opravdu dvě VFO fyzicky, nezávislé, pokud bude na obou provoz, tak opravdu mluví obě dvě VFO dohromady, prostě slyšíte např. dva převadče najednou nebo letadlo a sdílák dohromady, prostě opravdu dvě VFO, u každého si můžete nastavit zvlášť hlasitost a pak se dá v systému nastavit, o kolik procent se potlačí hlasitost u druhého VFO pokud je první aktivní a přijímá, dá se to i vypnout samozřejmě, že když mluví jedno VFO tak druhý je "ticho".

Pokud porovnávám citlistot např. s Anytone 878 II tak převadče které jsem na svém pracovním stole s Anytone ručkou slyšel jen když jsem uplně povolil squelch nebo když jsem je nějak jinak "natočil" mě bere Yaesu FT-5D zcela bez problémů a čistě, jednoduše bych řekl že analogová část je oproti číňanům na daleko vyšší úrovni.

Stejně jako modulace, prostě mě hlásí okolí "hezký" hlas / modulaci a stejně tak mé ucho lépe slyší, reproduktor je (pokud chcete) velmi hlasitý a tóny jsou příjemné i s malou složkou hloubek, ne jen výšky. Takže z tohoto pohledu také krásné vlastnosti.

Letadélka
Stejně jako kdysi u FT-70D, poslech AM leteckého pásma je super, funguje to, krásně to hraje, je tomu rozumět, tohle Yaesu umí.

APRS
Super, funguje jak má, vypneš zvuk, takže to necvrliká, posílá to beacony, umíto smart beacony, takže to mění ikonky a četnost při vyšší rychlosti atd. Samozřejmě jedno rádio jede APRS a druhé interní rádio jede cokoliv co si nastavíš, scan, jednu frekvenci, letadýlka, prostě cokoliv ...

Závěr
Po všech těch rádiích z číny, Anytone, Radioditty a podobně (ne, Bao jsem nikdy neměl) je tohle to dospělé rádio, které jsem vždycky chtěl. Není dokonalé a dokonalé rádio asi nikdy nenajdu, protože pak bychom si už nikdy nechtěli koupit žádné jiné a to v tržním dnešním světě není možné/žádoucí a vlastně ani nás by to pak už nebavilo ... uvažoval jsem chvilku o tom, že ho pošlu zpět, některé "vlastnosti" se mě zdáli nepřekonatelné. Ale ne, reálné dvojité VFO je prostě pecka a APRS funguje na jedničku a digitál kvůli hotspotu potřebuju (a DMR nechci), za mě je to vlastně to co jsem chtěl, uvidíme až přijde časem něco nového ...

Datový konektor
Neskutečně mě irituje, že nejsem schopnej identifikovat konektor datovej - ne není to miniUSB, to tam pasuje, ale pro programování to není ten správny, totiž ten konektor v rádiu je dvou-strannej, jedna strana bere pini z mini USB a druha strana z nejakeho konektoru co ma stejnou velikost (rozměry) jako mini USB ale ma jinde a jinak piny. Resenim je koupit kabel CT-168 na klonovani (https://www.wimo.com/en/ct-168) a ten střihnout na půl a z jakýhokoliv USB/SERIAL převodníku si udělat kabel. Ale pořád je to neskutečně drahá varianta - chtěl bych sehnat ten originál konektor, existuje, někdo si to ubastlil, ale nedokážu ho identifikovat ... podle mě jsem ho už někde viděl (foťák, kamera, něco takového ...) v příloze obrázky co jsem našel na twitteru, takže konektor musí existovat ... (https://www.florian-wolters.de/posts/hom...esu-scu19/)


Přiložené soubory Miniatury
       

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#3

No, ono ideální rádio, asi nikdy nebude, protože ho výrobce nechce pro mě vyrobit :-)

Líbí se mi designově Kenwood TH-D74

Chtěl bych 2X VFO fyzicky, ne přeskakování jednoho VFO. Ale u slušných rádií jsou dvě VFO
APRS se slušnou (citlivou) GPS
Paměť s možností pojmenování
Na slunci čitelný displej
Skenování celé VHF a UHF 
SD na nahrávání 
AM/SSB/FM
DMR by bylo velké plus
Programovatelné klávesy

Prostě UNIDEN křížený s MOTOROLA a KENWOOD  Big Grin Big Grin Big Grin Big Grin
Odpovědět
#4

Toníku myslím že až na to SSB a DMR to Yaesu splňuje :-D, ještě bych ale rád viděl baterku typu Anytone, která vydrží celý víkend a ještě zbejvá ... alespoň jako příslušenství ... :-)

Ale je to jak píšeš, ideální rádio nebude asi nikdy, protože už by pak nic dalšího neprodali ...

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#5

Baterka je tragedie, ale jeden den (pri funkcnim APRS) to proste da, rano v osm zapinam, vecer v osm vypinam, takze tech 12hodin, myslim ze i tech 18 to da bez problemu. Ano, pokud jedes pod stan na vikend, chce to druhou baterii nebo nabijeni z powerbanky - to neni tak veliky problem.

Problem je to podsviceni, me osobne vadi ze vseho nejvic ta "vlastnost" ze kdyz je displej zhasnutej, ze se po stisku kterehokoliv tlacitka nerozsviti (bez jakekoliv funkce) - namisto toho hned provede akci tlacitka ktere jsem zmacknul poslepu vlastne omylem. Proste tohle me osobne chybi nejvice.

APRS na spodnim kanale je vlastne super, proste mam dole porad APRS, to si zije svym zivotem, kvuli tomu APRS jsem to vlastne porizoval.

Jinak za me vsechno super. Bohuzel zadne spojeni v C4FM jsem nedelal, protoze u nas v Plzni nikdo v C4FM nevysila a jediny C4FM prevadec v dosahu je nalinkovanej na mistnost Klatovy kde je absolutne mrtvo :-D

Jinak radio je pecka, kvalita analogove VF casti je naprosto uzasna - za me top. Skoda toho firmware, podle me by se vetsina veci dala opravit novym firmwarem, ale obavam se ze o nejakou "opravu" nebo dalsi "vyvoj" nemaji v Japonsku chut ani naladu ... spis se dockame FT6D ale bude to podle me stejne ...

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#6

(08.10.2022, 06:31 AM)Brejko Napsal(a):  Kdyby nekdo potreboval baterii za rozumnou cenu pro nenasytnou FT-5de, tak v CZ je dovozce a prodejce tady: https://1url.cz/TrFUW
Musel jsem hned s porizenim stanice 2 kusy objednat, jinak se nedalo s ni moc v terenu pres vikendy pracovat a mohu rict, ze jsou plne srovnatelne s originalem. Jen klips na opasek je jiny, levnejsi ale funkcni reseni. Doporucuji.

Díky za odkaz, druhá baterka za příznivější cenu se hodí.

Jinak já si taky nedávno pořídil FT5D s jasným záměrem - ručka, co umí plnohodnotné APRS (ne jen vysílat polohu jako anytonka 878) a nějaký digi fone režim jiný než DMR (bylo mi jedno jestli C4FM nebo Dstar). Když si tohle zadáte do současné nabídky, tak z toho vypadne jedna jediná ručka: FT5D. Icom neumí APRS a Kenwood přestal TH-D74 vyrábět.

Asi mám potřebu ještě reagovat na předchozí velmi kritickou recenzi od Brejka - přišla mi opravdu příliš zdrcující. Tak strašná ta ručka zas není, ale souhlasím s tím, že by mohla být o dost povedenější. Můžu srovnávat s vlastnostmi Anytone 878, což ale není zcela fér (ta má například z APRS jen hlášení pozice, nic jiného).
ad výdrž baterie: že bude nižší než u 878 při TX je jasné, protože DMR jede jen polovinu času. Ale ona je menší i při RX. Možná za to může kvalitnější přijímač - má docela slušné digitální "vyhlazování" šumu, a navíc když jsem porovnával lag při FM příjmu (digitály ho vždy mají oproti superhetům), přišel mi kratší než u 878. Že by procesor běžel na vyšší frekvenci?
ad nerozsviceni displeje: to není vysloveně chyba, ale je to trochu divný pro člověka, co je zvyklý na 878
reproduktor: tady nesouhlasím. produkce mi naopak přijde velmi průrazná a srozumitelná, odpovídající velikosti těla stanice
aprs na b řádku: zrovna tohle mi nevadí, dává smysl, že jeden přijímač je vyhrazen pro aprs modem. Když má průběžně jít i dekódování paketů, dává mi to smysl.
kolébka: nabíjecí čas je stejně pomalý jako u 878 a mechanicky kolébka nijak zvlášť nevybočuje od ostatních kolébek co mám
hučení v C4FM mi druhá strana nikdy nereportovala

Přijímač FM mi přijde vážně dobrý. Nicméně stejně jsem tam objevil chybu - ručka sebe sama ruší na některých frekvencích při práci procesoru (displeje?) (například na OK0N). To je zrovna druh chyby, který odpustit nemůžu.
FT5D se mi zatím nijak nezahryzla, narozdíl od 878, kde jsem pořád řešil nějaké problémy se zamrzáním, až jsem nakonec našel kombinaci FW a konfigurace, kde se to nedělo.

Na druhou stranu FT5D toho umí opravdu hodně. Ale mě se nechce tady nekonečně se rozepisovat.
Abych to za sebe shrnul - ručka splňuje to, kvůli čemu jsem ji pořizoval a má opravdu zajímavé vlastnosti, ale také nedostatky.
Takže že bych z ní byl nadšený, to ne.
Odpovědět
#7

Nejvice mi vadi huceni v modulaci pri C4FM, neco se jim nepovedlo v mikrofonni ceste - opravdu strasne, ze takto zlobi FT-3de, ale i FT-5de. Dve generace rucek na odpis a nikomu to nevadi...
Odpovědět
#8

mnel jsem moznost si tento pristroj ohmatat a prohlednout..tak za mne...zlatej kazdej cinan proti tomuhle...to i baofnuk
Odpovědět
#9

Každý máme jiný potřeby a zrakové možnosti.
Stanici mám doma teprve 3 dny. Stihl jsem ji řádně naprogramovat a jelikož pršelo,tak až dnes jsem ji vzal na kopeček pod Radyni. Z hlediska provozu na sdílených i AIR zatím nemám co vytknout:
-příjem ( na Diamond-RH771) + jsem zkusil stanici na X50 v zarušenem prostředí, kdy jsem musel použít ATT a pak stanice fungovala na 173.050Mhz bez problémů
-přednes  jinej než z Icoma T70, ale pěknej a hlasitej , včetně SW - AIR v AM
-úchop stanice i ovládání.

V kamionu provozuji Yaesu FTM-100 a tak jsem na Yaesu ovládání zvyklej a nedělá mi u FT-5 problém. Displej za mě v pořádku, spousta místa, název kanálu sice menším písmem,ale za to mohu napsat : OK0BC - Lysa Hora + je vidět frq subtonu. Samozřejmě jsem stanici zatím odzkoušel jen "povrchně", ale asi jsem o stanici dost přečetl a tak mě jen tak něco nepřekvapí.
Objednávám koženkové pouzdro, aby případné odložení v terénu nezanechalo kosmetické stopy. 
Levnější aku zde: https://www.sunnysoft.cz/z/514PCS-4807/b...0-mah.html

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#10

U FT-5DE mi popraskalo telo stanice a vylomil se tam dokonce 1 cm kus plastu aniz bych ji pouzival. Proste se mi plasty rozpadaji. Uz mam nastesti na zaruku stanici celou nove prekrytovanou. Porad se vam FT-5de libi???
Ty praskliny zacinaji uz u stanic par mesicu starych, videl jsem je u velmi zanovnich kusu, kde uz plasty zacaly praskat a vylamovat se.
Co me neskutecne po delsi dobe stve? Ne neni to zravost baterii, nebo sviceni ap. 
Neskutecne me rozciluje, ze kdyz aktivuji spodni radek, tak stanice zacne hned posilat pakety do aprs at je tam nastaveno cokoliv (jakakoliv frekvence umoznujici TX) a to me opravdu vytaci. Kdo toto vymyslel? Proklikavat se menu a deaktivovat/aktivovat aprs na to fakt nemam nervy. Kdyz si chcete napr. zapnout bezne radio FM rozhlas, tak musite zapnout nejprve spodni radek abyste mohli aktivovat treti radek - FM rozhlas a tim uz zase posilate pakety. Jak rikam, ve firme Yaesu zrejme neni zadny radioamater, ktery by jim stanice proveril a rekl, ze tohle zbozi se prodavat proste neda.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)