Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Konektory - jaké a proč?
#1

Chtěl bych se dotázat na znalé v konektorové problematice. Rád bych neudělal chybu při výrobě propojení anténa - stanice . Jaké konektory vybrat, at už se jedná o PL, BNC.....? Jaké jsou osvědčené v poměru výkon/cena, které jsem TOP a kterým se vyhnout? Téměř často není u konektoru uveden výrobce...

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#2

(04.03.2021, 03:31 PM)Alpinet Plzeň Napsal(a):  Chtěl bych se dotázat na znalé v konektorové problematice. Rád bych neudělal chybu při výrobě propojení anténa - stanice . Jaké konektory vybrat, at už se jedná o PL, BNC.....? Jaké jsou osvědčené v poměru výkon/cena, které jsem TOP a kterým se vyhnout? Téměř často není u konektoru uveden výrobce...

Ja teda anteni konektory v HAM povazuju za jeden velky binec. Kazdy vyrobce dela konektory na zarizeni jine. Z jinych oblasti mam zkusenosti s Nkovymi konektory a na tluste i tenke kabely to bylo dobre reseni, protoze jsou do jiste miry samy o sobe vodotesne ale zase maji celkem mezeru v dielektriku. Pro vsechny konektory plati ze pozlacene (aspon piny) jsou lepsi. Ty tzv. sroubovaci (ze se na kabel pridelavaji jen sroubovanim) nikdy moc dobre nefungovaly, na kripovani to ale chce kleste. V HAM to je smes BNC, PL (UHF), N, SMA, TNC pricemz jen malokde je nejaky standard, ze pro nejaky ucel by byl vzdy jeden typ konektoru. Snad u stolnich stanic se pouzivaji PL/f, na vysilackach je vetsinou SMA ale nekde je m (anytone) a nekde f (baofeng). PLka jsou si myslim pro HAM a kabely RG213 resp. RG58 dobre konektory, resp. univerzalni, nicmene i PLka jsou ve dvou delkach zavitu, s cimz jsem se spalil na jedne antene, kde byl sice deklarovan PL konektor ale byl tak kratky, ze dlouhe PLko na ni neslo. PLka nejsou vodotesna, musi se venku urcite vulkanizovat. PL6 jsem pochopil je 6mm prumer kabelu napr. pro RG58 ale treba PL-259 je taky v takovych rozmerech tak nevim.

Moje zkusenosti s nakupem z tri "radio" obchodu jsou ale pomerne spatne - obrazky casto neodpovidaji tomu, co prodavaji, popisy jsou spatne nebo neuplne, objednam vice kusu stejneho konektoru a dostanu kazdy jiny (sice spravny typ ale jina konstrukce), kvalita mizerna (zavity, piny...). Myslim ze o neco lepsi by to mohlo byt u prodejcu soucastek, kde treba elektro lhotsky to posila i za rozumou cenu dopisem... podle me sice zrovna u HAM neni kvalita konektoru to nejdulezitejsi, protoze to vetsinou nejsou kriticke instalace na kopcich, kde nikdo neni a musi to neco vydrzet, nicmene i tak podle me plati, ze co clovek usetri na cene konektoru, o to vic prace ho to pak stoji.
Odpovědět
#3

Ano, souhlasím. Popisky prodejců jsou nedostačující , nebo žádné a nesouhlasí s přiloženým obrázkem. Zatím mám zkušenost PL konektorem 6mm pro RG58 ve verzi šroubovací a zaletovaní.  Varvacom a elektro Kůs, kde jsem v Plzni nakupoval, pozlacené konektory nemá. Na vysílačkách Milín mají drobet výběr, včetně pozlacených variant a teflonu. Je lepší volbou krimpovací verze? Krimpovacích ve verzi PL moc na výběr není. Rád bych u používaných konektorů nastavil určitý stupeň kvality.

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#4

(06.03.2021, 10:37 AM)Alpinet Plzeň Napsal(a):  Ano, souhlasím. Popisky prodejců jsou nedostačující , nebo žádné a nesouhlasí s přiloženým obrázkem. Zatím mám zkušenost PL konektorem 6mm pro RG58 ve verzi šroubovací a zaletovaní.  Varvacom a elektro Kůs, kde jsem v Plzni nakupoval, pozlacené konektory nemá. Na vysílačkách Milín mají drobet výběr, včetně pozlacených variant a teflonu. Je lepší volbou krimpovací verze? Krimpovacích ve verzi PL moc na výběr není. Rád bych u používaných konektorů nastavil určitý stupeň kvality.

Tezko rict co je lepsi - kdyz delas kabely na strese, nebo na stozaru, tak pajeni obvykle neni to, co chces delat.
Odpovědět
#5

(07.03.2021, 08:59 AM)covexx Napsal(a):  Tezko rict co je lepsi - kdyz delas kabely na strese, nebo na stozaru, tak pajeni obvykle neni to, co chces delat.

PL je konstrukce urcen (diky stoleti vzniku) do max 50mhz(taky proto se mu rika bananek s matici)...vse ostatni je konstrukcne do x nasobne vetsich kmitoctu....a bacha ..BNC se delaji i na 75 ohmu...za mne osobne N konektor... je az do 30 GHZ(ty levne "jen" do 3.5 Ghz) a hlavne diky tesneni je na venkovni pouziti vodotesny...
ale pouziva se PL dnes vsude protoze je uplne ten nejlevnejsi konektor...pak uz je levnejsi jen elektrikarska cokolada ci kroutiluv konektor nebo smotalova spojka
Odpovědět
#6

(07.03.2021, 11:25 AM)roman brod Napsal(a):  PL je konstrukce urcen (diky stoleti vzniku) do max 50mhz(taky proto se mu rika bananek s matici)...vse ostatni je konstrukcne do x nasobne vetsich kmitoctu....a bacha ..BNC se delaji i na 75 ohmu...za mne osobne N konektor... je az do 30 GHZ(ty levne "jen" do 3.5 Ghz) a hlavne diky tesneni je na venkovni pouziti vodotesny...
ale pouziva se PL dnes vsude protoze je uplne ten nejlevnejsi konektor...pak uz je levnejsi jen elektrikarska cokolada ci kroutiluv konektor nebo smotalova spojka

Souhlas ze Nko je nejuniverzalnejsi, porovnaval jsem pajeci a krimpovaci konektory. U PLka se mi treba libi zuby zarucujici, ze se nebude protacet pri utahovani. Pro CB pasmo se ani nic jineho nepouziva, coz by do tech 50MHz u PL sedelo, ale proc se tomu rika UHF konektor? Nehadam se, jen me to zajima..
Odpovědět
#7

(09.03.2021, 10:08 AM)covexx Napsal(a):  Souhlas ze Nko je nejuniverzalnejsi, porovnaval jsem pajeci a krimpovaci konektory. U PLka se mi treba libi zuby zarucujici, ze se nebude protacet pri utahovani. Pro CB pasmo se ani nic jineho nepouziva, coz by do tech 50MHz u PL sedelo, ale proc se tomu rika UHF konektor? Nehadam se, jen me to zajima..

Někdo mi tvrdil, že v USA je to "běžný" konektor i na UHF, tak možná asi proto. Ale nechci šířit bludy - pouze jedna paní povídala :-)
Odpovědět
#8

Tonda OK1SDR Napsal(a):Někdo mi tvrdil, že v USA je to "běžný" konektor i na UHF, tak možná asi proto. Ale nechci šířit bludy - pouze jedna paní povídala :-)

Mas pravdu...priblby amici by to klidne pouzivali i na wifi...
Odpovědět
#9

Ono dřív UHF znamenalo frekvence >30MHz tak proto
Odpovědět
#10

Ahoj,

na kmitoctech do 500MHz s vykony do 100W (kvalitni snese i vic) pouzivam BNC-50-PTFE/Au a pro kmitocty i vykony vyssi pak N-ko ve stejnem provedeni a nikdy s nicim zadny problem.

Pokud melo prichozivsi radio stineny bananek (rozumej PL-259) a bylo to mozne, sel ven a misto nej slo N-ko.

UHF se tomu rika proto, protoze mezni kmitocet byl 300MHz a v dobe sveho vzniku bylo 300MHz povazovano na Ultra High Frequency...

"Apple, Adat & RGO One freak"
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)