Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Zemní anténa
#1

Už jste někdy slyšeli o zemní anténě? 
Jedná se anténu, která je v zemi. Ano, čtete dobře v zemi. Ale to je blbost, vždyť se vysílací výkon musí ztratit v zemi. Ano i ne. Jedna z prvních antén byla uschována v nevodivé rouře pár centimetrů pod zemí, aby byla ukryta před pozorovatelem. 
Já na svém "odposlechovém" středisku mám cca 700m takovou to anténu. Nekopal jsem to a ani nikoho nenutil to zakopat :-) anténa je vlastně AL vodič 4X70mm2 pro napájení bývalého FM radiového převaděče, který se krátce po devadesátých letech odstranil. Ještě nebyl čas vodič pořádně prověřit, jak je na konci ukončen, zda je uzemněný, nebo jenom uříznutý a zakopaný pod zemí. V každém případě, jsem chvilku na něho poslouchal a choval se "přívětivě". Až jednou bude čas a chuť, rád bych ho opět otestoval a připojil k poslechovému anténnímu přepínači. Zde je pár fotografií. 
Odpovědět
#2

Ahoj o zemní anteně jsem si něco přečetl viz:http://ok1ike.nagano.cz/soubory/nevid_ant.htm Máš záviděníhodné QTH. Já mohu tak maximálně hodit kus drátu z balkonu na strom a po lovu stanic ho zase sbalit Confused
Odpovědět
#3

(21.12.2020, 07:23 PM)Jirka Děčín Napsal(a):  Ahoj o zemní anteně jsem si něco přečetl viz:http://ok1ike.nagano.cz/soubory/nevid_ant.htm Máš záviděníhodné QTH. Já mohu tak maximálně hodit kus drátu z balkonu na strom a po lovu stanic ho zase sbalit Confused
No, já myslím, že jsem na tom podobně. Bydlím sice na vesnici, kde mohu vztyčit stožár a i natáhnout 40m drát, ale je zde rušení a veškerou mou radiovou aktivitu to degraduje. Proto mám všechny antény mimo dům. V lesích, v bývalé rotě pohraniční stráže, mám všechny přijímače, antény a přepínače. No a k tomuto QTH se připojuji na dálku přes net. Takže mám doma pouze VKV anténu na vysílání VHF a UHF.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)