Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Alinco DJ-A446(E/G)
#1

Robustní a praktická PMR radiostanice s mnoha funkcemi. Odolná proti prachu a stříkající vodě, splňuje standard MIL-STD-810G.


Parametry:
  • 16 kanálů PMR 446 
  • Výkon 500 mW
  • CTCSS a DCS tóny
  • FM přijímač
  • SOS tlačítko
  • Nastavitelné zobrazení displeje
  • Nastavitelný squelch
  • Kódování hlasu
  • Integrovaná LED kapesní svítilna DJ-A446E
  • Hmotnost 240 g
  • Rozměry: 240 x 56 x 30 vč. antény

[Obrázek: 3307.jpg]

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#2

Ač ji u nás skoro nikdo neprodává (kromě Milína) a zdálo by se, že to je nějaká novinka, tak opak je pravdou, stanice je na trhu už několik let. Je to plnohodnotná UHF rdst s rozsahem 400 - 470 MHz, jen je výrobcem (případně prodejcem) upravena na některou z PMR verzí (8k, 16k atd). Uživatelský SW, pokud jej ovšem seženete, ale překvapivě umožňuje stanici programovat v rozsahu 446 - 447 MHz (!). Takže pokud chce někdo nějaký "private channel", má možnost. Akorát protistrana nesmí mít obyčejnou pmr...
V SW jsou některé položky nedostupné (přepínání výkonu, nahazovací tón převaděčů a některé další), což značí, že zjevně existuje další programová verze, která umí s tou stanicí pracovat v plném UHF rozsahu ;-).

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#3

Apropos... Už se někomu podařilo rozběhnout to "nouzové" oranžové tlačítko? Mně teda ne a to jsem do toho programu koukal, jako vrána do flašky a nic. Samostatně nastavitelné není, tzn. že se stane aktivním po nějakém dalším nastavení stanice (bez návodu k programování se mi to nechce nijak moc zkoumat...). Má to něco společného s nastavením DTMF ID?

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#4

Na to, že je to ve skutečnosti plnohodnotná UHF stanice, jen výrobcem upravená pro PMR homologaci, poslouchá na 446 MHZ opravdu výborně. I díky té dlouhé anténce se minimálně vyrovná vyhoněným PMR speciálům. Odolnost mi zatím přišla průměrná, srovnatelná s téčkovou Motorolou, tam samozřejmě Vertex vede (ale zase za ideálních podmínek zdaleka tolik neslyší). Díky možnosti si programovat šest tlačítek ze čtyř si stanici můžete nakonfigurovat opravdu ku obrazu svému. Za celou tu dobu mi na téhle malé a lehké stanici vadí cca tři věci - strašně pomalý scan (vpodstatě vám znemožňuje použít funkci FM SCAN (Follow Me scan neboli scan s přidaným prioritním kanálem - pokud je prioritní kanál 7, stanice nescanuje 12345678, ale 1727374757 atd.). Tohle třeba používám u Vertexe, který scanuje asi tak desetkrát rychleji a ještě umí i scan úplně odskvelčovaných kanálů - pak je dobře slyšet ta rychlost). Dál - řekl bych typický neduh mnoha (zejména starších) stanic - jakékoliv použití reproduktoru je provázeno lupnutím, což nejvíce vadí při stisku tlačítek, pokud máte v menu zapnuté pípnutí při stisku (což je dosti praktické a úroveň se dá nastavovat v asi pěti hodnotách) - bohužel lupnutí je pokaždé stejně silné a to tak, že dost. A za třetí stanice při scanování neumí rozsvítit displej, pokud na nějakém kanále zastaví. To se občas v noci velmi hodí. Tenhle nedostatek lze ale částečně kompenzovat nastavením scanu (na výběr je několik možností, kam se má stanice přepnout po vypnutí scanu a jedna z možností je právě kanál, na kterém byla poslední zachycená aktivita).

Výdrž relativně silné baterie (7,4V, 1500 mAh) mi přijde hodně slabá v porovnámí s Vertexem, který i s původní slabou "sedmistovkou" dokázal dva až tři dny scanování a občasného provozu. Vysvětlení se mi dostalo, když jsem v tom programu našel datum výroby stanice - 2017... navíc je to Li-ion akublok a ten by se sice měl samovybíjet pomalu, ale kdoví, jak a kde byla stanice ty tři roky skladována. Koupil jsem si záložní silnou baterii 7,4V / 2000mAh, tak uvidím při porovnání. Je taky možné, že se ta původní "baterka" po pár desítkách cyklů ještě rozhýbe. Zatím je to tak na den scanu s občasným provozem.

Mám dále trochu podezření, že stanice bude zřejmě choulostivá na způsob držení, případně blízkost u hlavy, protože Vertex s externím mikrofonem a srovnatelnou anténou dostává od protistanic o jedno "rádio" lepší hodnocení (Vertexe držím jak to jde nejvíc od těla a pokud to podmínky dovolí, tak nahoře nad hlavou). Dneska mi přišel z Milína externí mikrofon pro Alinco, tak zase bude co testovat. Stál sice několikanásobek toho, co ty levné mikrofony z Alíka, ale je asi tak dvakrát těžší, bytelnější a reprodukce je velmi příjemná i se středními kmitočty, ne pouze ušustěný kyblík, který předvádějí stejně veliké levné mikrofony za dvě stovky. Vlastně je to ekvivalent profi mikrofonů, co pod svou značkou nabízí Motorola k profiřadám (samozřejmě s jiným konektorem).

Summa summarum, jsem s touhle stanicí zatím nadmíru spokojen, navíc umí všech 16 kanálů a nabízí přes stovku paměťových míst, takže pokud používáte PL/DPL tóny, tak si můžete uložit kombinací do aleluja. DTMF signalizaci nepoužívám, to už je přežitek minimálně od doby, kdy Motorola přišla s MDC1200 - což už je pohříchu skoro nějakých 40 let.  Cool

Jo a zatím se mi pořád nepodařilo objevit, jak zaktivovat to nouzové oranžové tlačítko nahoře vedle antény. Škoda, že na něj nejdou namapovat nějaké další funkce (třeba sepnutí té LED svítilny). Mám takovou tuchu, že to bude nějak souviset s nastavením DTMF signalizace a to používat nehodlám. Samozřejmě v návodu k použití není o programování ani slovo, snad jen zmínka, že to lze...

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#5

Posílám odkaz na Německý obchod, kde je k mání za 87 Euro, což je docela dobrá cena.
https://www.pmr-funkgeraete.de/Funkgerae...61_99.html

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#6

(02.09.2020, 01:28 PM)Honza Klatovy Napsal(a):  Posílám odkaz na Německý obchod, kde je k mání za 87 Euro, což je docela dobrá cena.
https://www.pmr-funkgeraete.de/Funkgerae...61_99.html

Otázkou je, zda prodávají do zahraničí.

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#7

V CZ už tedy asi nekoupím co?..hledám hledám a nic nevidím Sad

Sencor SMR 600, Midland G9 PRO, Silvercrest B2,Yaesu VX-8E, Alan 42 DS
Odpovědět
#8

(09.09.2020, 07:41 PM)RoHaiso Napsal(a):  V CZ už tedy asi nekoupím co?..hledám hledám a nic nevidím Sad

Naposled ji měli asi v Milíně, ale z Německa vyjde stejně levněji. A zasílají do Čech.

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět
#9

(09.09.2020, 07:50 PM)Honza Klatovy Napsal(a):  Naposled ji měli asi v Milíně, ale z Německa vyjde stejně levněji. A zasílají do Čech.

Seš si tím zasíláním jistej? :-O

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět
#10

(10.09.2020, 12:17 PM)Vrána Chodov Praha Napsal(a):  Seš si tím zasíláním jistej? :-O

Jj, 16 Euro. Maji to tam... Wink

PMR: Midland G9pro, Yaesu vx-246, Sencor smr600, Motorola T82Extreme, Vertex standart vx-146 (rozdělané)
Dualband: Wouxun kg-uv9k + Nagoya NA-771
CB: Elix K22 + teleskop
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)