Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#31

Jet VHF závody QRP je určitě fajn. FM Pohár mě teda poslední dobou odrazoval, protože FM je nanic modulace a lidi mě špatně slyší i s 50W, natož s QRP. S QRP je šance leda na kopci s výhledem na Prahu nebo z opravdových hor. Naštěstí má aspoň QRP kategorii. Provozáky apod, to už je lepší, v SSB a tím spíš v CW (Marconi A1) se dají dělat hodně zajímavá spojení co do vzdálenosti i výškopisu, i QRP. I tam ale platí, že nejlepší zesák je anténa a nejlepší anténa kopec, takže když na kopec nemůžeš, tak to musíš dotlačit výkonem...

Co se týče FT-991A, to by bylo zas na dlouho a patřilo by to do jiného threadu na tomto fóru. Moderní rádio to celkem je, má problém s tím, že je to superhet a nemá navíc SDR (jako třeba FT-DX10), takže vodopád je dost kompromisní (ve skutečnosti je to jen neustále sweepující druhý superhet). Dále má dost krkolomé ovládání, sice lepší než FT-817 a spol, ale pořád nic moc. A také spoustu "Yaesáckých WTF" ("Yaesácké WTF" je prkotina, u které nechápete, čím přemýšleli, když se rozhodli to tak udělat; žádná velká věc, ale vadí). Příkladem za všechny je například to, že hlasový dávač CQ funguje pouze v SSB a AM. Pro mód FM ho z nějakého důvodu nepodporují (lépe řečeno odstranili funkci dávače ve FM, která byla v původní FT-991, ale není v FT-991A).
Ovšem když se člověk povznese nad detaily, tak je to všestranné rádio, které tak nějak umí všechno co je třeba, k PC se připojuje velmi snadno, stačí jeden kabel a nastavit COM porty, baud rate a je to. Funguje mi v pohodě WSJT-X i fldigi. Je to allband a má vesměs dobrý příjimač, velmi zajímavé DSP a dobrý zvuk. Ačkoliv po stránce funkcí, vodopádu a ovládání preferuji na HF IC-7300, musím uznat, že zvuk jde lepší z Yaesu. Prostě se to příjemněji poslouchá a je tam méně šumu. Na pár spojení je to jedno, při delším provozu (víkendový HF závod) to pak člověk trochu přehodnotí. A přeci jen, rádio je dost o zvuku... Jak jsem psal, koupil jsem IC-7300 s tím, že prodám buď FT-991A nebo IC-7300, nechávat si obě už je také přes rozpočet... Ale zatím nevím co nechat a co poslat dál. V té nerozhodnosti ti Fantomasi rozumím... ;-) ;-)
Odpovědět
#32

jen takový rychlý dotaz, jaký zesíky používáte nebo se chytáte použít k IC-705?
něco jsem našel  a byl bych i ochotný do toho investovat, ale vůbec nemám představu jestli je to v realu použitelné třeba na závodní provoz na portable. Jestli z toho leze rozumný signál a tak.

ono by to pak v realu bylo jak 7100 kde máš rádio jako ovládací hlavu a místo těla malý stack z PA  Big Grin Big Grin Big Grin
Odpovědět
#33

(03.04.2021, 03:35 PM)Fantomas Napsal(a):  jen takový rychlý dotaz, jaký zesíky používáte nebo se chytáte použít k IC-705?
něco jsem našel  a byl bych i ochotný do toho investovat, ale vůbec nemám představu jestli je to v realu použitelné třeba na závodní provoz na portable. Jestli z toho leze rozumný signál a tak.

ono by to pak v realu bylo jak 7100 kde máš rádio jako ovládací hlavu a místo těla malý stack z PA  Big Grin Big Grin Big Grin

Se zesilovači je to ošemetné. Je to drahé a těžké. Pořídil jsem RM Italy LA-145 na VHF. Krmí se do 4W a leze z toho až 85W. Papírově, změřeno nemám, není čím. Nemám ani změřeno, jaký signál z toho leze, takže vím jen z reportů protistanic, že to bylo poslouchatelné, nikdo si nestěžoval na nějaké přebuzení atp. Je tedy pravda, že jsem to z opatrnosti krmil jen 2.5W, protože z IC-705 leze i při použití kompresoru ve špičkách víc než je nastaveno. Vše fungovalo dobře, viz únorový Provozní aktiv.
Pak jsem ten zesák omylem na MC připojil k FT-991A a nakrmil ho 50W. Sice se zdálo, že výměnou spálených rezistorů jsem to opravil, ale dnes při velikonočním závodu začal zas blbnout. Takže nejspíš bude třeba vyměnit těch součástek víc. Hlavní tranďák sice nejspíš žije, zesilovač ale vykazuje vysoké PSV při SSB provozu (FM a CW v pořádku). Doporučit ho mohu, ale bacha na něj, je choulostivej.

Snažil jsem se sehnat něco podobného i pro UHF, ale RM Italy dělají jen MUA-100 co vím, to už má RX preamp a stojí to víc. Pak jsou nějaké čínské nounejmy na ebayi a alíku, tam jsem se ale bál toho, že to nebude umět ten delay pro SSB. Jelikož se jedná o zesáky, které nemají PTT ovládání a spínají na základě detekce nosné (signálu), zvládají pouze FM a módy s nosnou. U SSB se to prostě rozepne mezi slovy. To by dělal i LA-145, ale má volitelné rozepínací zpoždění, které celkem stačí. S CW (15-20WPM) a SSB (když neděláš moc pauzy mezi slovy) to s tím delayem použít lze. Ty UHF zesilovače z ebaye ale neměly kouzelný přepínač "FM-SSB" a mezi podporovanými módy se SSB neuvádělo, tak si myslím, že to tam nebude. Určitě by to šlo dobastlit, ale když už, tak aspoň se schématem...

Tak jsem dal inzerát na hambazar a sešly se mi nějaké nabídky, dokonce jsem jeden (30W) dostal zdarma. Jsou to všechno ale starší modely, které se už nevyrábí. Zřejmě koupím ještě jeden silnější na doma, ten 30W (Alinco ELH-730D) vypadá použitelně, uvidíme na UHF MC, ale nejspíš to bude chtít aspoň domů těch wattíků víc.

Na HF jsem ještě nic neřešil a zatím neplánuji.
Odpovědět
#34

Díky za info,
dnes jsem byl taky na Velikonočním závodu na Kozákově. Jeli jsme na klub OK1KKL a nějak jsem tě nezaregistroval... asi jsem u toho zrovna nebyl. Seděl jsem u dvoumetru s kolegovou 7100.
 Znovu a znovu a znovu jsem zvážil všechny pro a proti a nakonec zvítězil zdravý rozum a pro moje účely bude opravdu lepší 7100. Nevhodné domácí QTH a s tím ruku v ruce potřeba většího výkonu, vlastnictví kompatibilního zařízení DXP od Microham, které 705 nepodporuje, 4m pásmo a ve finále přeci jen portejbly převážně automobilové a nemluvě o dalších  investicich do různých lineárů. 

705 je fakt krásné rádio a opravdu  jen na lehký portable a není to vhodné rádio ke mě domů na stůl, kde převážně strávím 75% svého času u rádia. 

Rád bych  vám všem chtěl poděkovat  za úžasnou podporu a tímto bych moje rozhodování považoval za ukončené  Big Grin Big Grin Big Grin
Odpovědět
#35

Pokud budeš rádio (7100) provozovat i na DIGI mody, budeš potřebovat dva kabely. Jeden USB, jako zvuková karta a COM a druhý CI-V. Ten jsem si vyrobil z převodníku a audio Jack kabelu. Poté, musíš v radiu přepínat dvě funkce (stále si nepamatuji které), aby Ti šla audio či DIGI modulace. Jinak na Tebe budou řvát, jako na mě "Tondo, zapni si mikrofon" protože jsem měl pouze nosnou :-):-):-) 
Dále sem přidám odkaz na menu, které jsem si vytvořil v Google diagram, pro snažíš orientaci. Doporučuji si do toho zapsat vlastní poznámky, pro pozdější nastavování:-)

[Obrázek: 20200429-215849.jpg]
Odpovědět
#36

(05.04.2021, 06:30 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  Pokud budeš rádio (7100) provozovat i na DIGI mody, budeš potřebovat dva kabely. Jeden USB, jako zvuková karta a COM a druhý CI-V. Ten jsem si vyrobil z převodníku a audio Jack kabelu. Poté, musíš v radiu přepínat dvě funkce (stále si nepamatuji které), aby Ti šla audio či DIGI modulace. Jinak na Tebe budou řvát, jako na mě "Tondo, zapni si mikrofon" protože jsem měl pouze nosnou :-):-):-) 
Dále sem přidám odkaz na menu, které jsem si vytvořil v Google diagram, pro snažíš orientaci. Doporučuji si do toho zapsat vlastní poznámky, pro pozdější nastavování:-)

Asi mi bude stačit jeden kabel... 
Digitály jedu přes Microham DXP a to má svojí skvělou 24-bit zvukovku. 
https://www.microham.com/contents/en-us/d206_DXP.html

Můžu to připojit přes virtualní kabel a do jakéhokoliv programu posílat výstup z rádia... 

Tohle zařízení mě nadchlo a je to jeden z důvodů, proč nepořizuji 705, páč ta tohle zařízení nepodporuje
Odpovědět
#37

(03.04.2021, 03:35 PM)Fantomas Napsal(a):  jen takový rychlý dotaz, jaký zesíky používáte nebo se chytáte použít k IC-705?
něco jsem našel  a byl bych i ochotný do toho investovat, ale vůbec nemám představu jestli je to v realu použitelné třeba na závodní provoz na portable. Jestli z toho leze rozumný signál a tak.

ono by to pak v realu bylo jak 7100 kde máš rádio jako ovládací hlavu a místo těla malý stack z PA  Big Grin Big Grin Big Grin
Ahoj, já to mám jednoduché. Zesík nemusím řešit.  Big Grin
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)