Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Anteny pro SDR
#1

Mate nekdo typ na dobrou/vhodnou antenu pro SDR (prehledovy prijimac) neco jako 25-1000MHz? Sirokopasmova antena je do jiste miry oximoron, nicmene jsem narazil treba na neco takoveho:
https://vysilackymilin.cz/detail-produkt...na-1300-u/
Odpovědět
#2

Když už, tak základ je dvojitá diskona. Ale univerzální anténa není. Já sám používám dvě GP SIRIO. Jedna VHF a druhá UHF. K tomu propusti, zádrže, zesilovače a slučovač :-)
Zrovna dnes jsem si přivezl domů na zakázku dělaný zesilovač v TEROZ na VHF a DAB zádrž, protože mi DAB prolézá do VHF a dělá neplechu - harmonické a zesiluje šum na 170MHz.
Odpovědět
#3

(07.02.2021, 12:58 AM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  Když už, tak základ je dvojitá diskona. Ale univerzální anténa není. Já sám používám dvě GP SIRIO. Jedna VHF a druhá UHF. K tomu propusti, zádrže, zesilovače a slučovač :-)
Zrovna dnes jsem si přivezl domů na zakázku dělaný zesilovač v TEROZ na VHF a DAB zádrž, protože mi DAB prolézá do VHF a dělá neplechu - harmonické a zesiluje šum na 170MHz.

Jo diky, tohle je v podstate jednoducha discone, je to jedna z mala, kde prodejce uvadi grafy s charakteristikama.. dvojitou discone, kde by k tomu byla charakterisitka jsem nenasel. Zatim jsem jen ve fazi pasivniho systemu, ke slucovacum a zesilovacum jsem se jeste nedostal. Smile
Odpovědět
#4

Kamarád mi doporučil  mini-whip antenu. Včera mi dorazila z Číny. Až jí testnu dám vědět jak to dopadlo, ale moc si od toho neslibuji, třeba příjemně překvapí  Big Grin

https://www.aliexpress.com/item/40001477...0453053049
Odpovědět
#5

(09.02.2021, 10:46 AM)Fantomas Napsal(a):  Kamarád mi doporučil  mini-whip antenu. Včera mi dorazila z Číny. Až jí testnu dám vědět jak to dopadlo, ale moc si od toho neslibuji, třeba příjemně překvapí  Big Grin

https://www.aliexpress.com/item/40001477...0453053049

MiniWhip je, jak bych to nazval ...... již dnes překonaná anténa, ale funguje. Před léty byla zatracovaná a na druhé straně do nebe vychvalovaná anténa. Dokonce ji používá známý holandský SDRWEB. 
Miniwhip mám a mám možnost ji porovnat s Bewerage, ALA WELLBROOK, invertované V .... 
Když jsem před léty začal s SDR,  tak to byla moje první anténa. Díky ní jsem hned málem ukončil mé začátky na AM pásmech. Náhoda mi přála a já si pořídil anténu od active-antenna.eu a od té doby miluji AM. Miniwhip doporučují kolegové z DX klubu pověsit cca 7m nad terén, na nevodivém stožáru a nebo jako já, zaháknout za větev. Kabel táhnout svisle dolů a dole UZEMNIT!!!!! Já to vyřešil tak, že jsem si doma v teple opatrně rozřízl plast na koaxu a připájel zemnící vodič. to celé jsem pořádně zaizoloval smršťovací bužírkou s lepidlem. Kdybych to věděl před léty, nemusel jsem mít depku :-):-):-), že jsem vyhodil peníze za ELAD, který mě doma šuměl :-)

Ještě bych dodal, že si dejte pozor na napájecí výhybky. Standartní k TV zesilovačům jsou od několik MHz. Níž mají velký útlum. Petr Vozár DXC.cz teď začal vyrábět napájecí výhybky pro miniwhip. 

Nedalo mě to a musím zde dopsat řečnickou otázku "jsi si vědom, že tato anténa je do cca 30MHz, byť v popisu je psáno i VHF?" Jak se říká "papír snese všechno" :-)

Ještě jsem našel poučný článek o MiniWhipu.

A ještě sem přidám odkaz na video, kde jsem teď v rychlosti "popřepínal" antény, abyste měli pojem o tom, proč neexistuje jedna univerzální anténa na vše :-)

Teď mě mile překvapil MiniWhip. Zrovna přijímám stanici ALPHA RSDN-20, kterou jsem již dlouho neslyšel. Jenom pro zajímavost, vysílá na frekvenci 14,881KHz!!!


[Obrázek: 20191208-114855.jpg][Obrázek: alpha-14-881-KHz.jpg]
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)