Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#1

Na vzkazníku cbpmr jsem dnes zahlédl zajímavý příspěvek Martina Kbely , ohledne APRS na CB , kde odkazuje na svůj článek ohledně této problematiky, na mapu CBAPRS... Rád bych toto téma zde rozvinul. Pokud máte již někdo zkušenost, nebo můžete nasměrovat, neváhejte.
Článek Martina Kbely o CBAPRS http://technomorous.eu/post/193451983998
Mapa CBAPRS http://cbaprs.de

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#2

Tak jsem tedy zde, abych k tomu ještě něco dopsal:

Jak jsem psal na blogu, CBAPRS je veřejně přístupná obdoba radioamatérského APRS.

Pokud APRS znáte, není třeba vysvětlovat a klidně můžete tento odstavec přeskočit, pokud ne, tak alespoň stručně: APRS je už více než 30 let starý systém pro šíření datových packetů. Teoreticky vůbec k provozu nepotřebuje internet, protože vznikl v době před jeho rozšířením. Stačí síť packetových opakovačů (digipeater), které chytejí packety přímo z radiostanic a vysílají je dál. Každý packet má nastaveno, kolikrát má být takhle zopakován (počet tzv. "hops" = skoků). S rozšířením internetu došlo ke vzniku APRS-IS - internetové sítě APRS, kde packet nemusí posílat dál opakovač, ale brána (iGate), která ho "chytne" ze vzduchu a pošle do internetu, kde je pak dostupný všem připojeným, případně může být zas jinde poslán do vzduchu nějakým opakovačem. A co packety můžou obsahovat? Nejčastější je použití pro hlášení polohy:
  • polohy radioamatéra na portable / mobile včetně frekvence, na které poslouchá
  • polohy domácího QTH včetně toho, na jaké frekvenci/převaděči je tam HAM zastižení
  • polohy převaděče včetně vstupní/výstupní frekvence, CTCSS u analogu, parametrů u DMR at
  • polohy vozidla, atd.
  • zpráv o počasí z meteostanic, opět včetně jejich polohy
  • do internetové sítě jsou pak posílány třeba i polohy meteosond (včetně rychlosti, směru, výšky), blesků, ...

Jelikož zájem o vysílání na pásmech bez licence je i na západě (CB, FRN, FreeDMR), udělali si vlastní verzi APRS, která není spojena s tou radioamatérskou. Má vlastní servery pro APRS-IS, má vlastní brány, vlastní opakovače. Existuje asi deset let, nejvíce se používá v Německu, ale jsou tam lidi od Portugalska po Polsko, od Británie po Itálii. Vzhledem k tomu, že tady opakovač/digipeater znamená vyhrazenou CB stanici, která bude poslouchat na kanále 24 a packety zas posílat dál, což je prostorově, energeticky a tudíž i finančně náročnější, než nějaký malý digipeater na HAM VHF, tak provoz přes CB není moc rozšířený - spíš se využívá ten internetový.

Přidal jsem do CBAPRS počasí z českých letišť, úplně stejně by tak třeba mohly být přidány hotspoty: jelikož stejně všechny z principu mají připojení do internetu, stačilo by, kdyby se třeba co 10-15 minut ohlásily do CBAPRS a hned by byla živá mapa funkčních hotspotů včetně jejich parametrů. Mapu by nemusel nikdo ručně udržovat, stačilo by centrálně upravit software těch hotspotů, bylo by to v reálném čase a člověku s CB ručkou někde v terénu by stačilo pustit na mobilu nějakou APRS aplikaci nasměrovanou do CBAPRS a hned by viděl co má poblíž a jak se na to dostat. Takhle mají v Německu řešené převaděče FRN a FreeDMR, je to asi největší použití CBAPRS.

Přidat by se tam daly i další zajímavé informace, stačí kouknout do mapy, co tam mají na západ od nás. Když někdo vyleze na kopec s CB/PMR/sdílenkama, jen aplikací na mobilu pošle zprávu do CBAPRS, hned je tam vidět - kde je, včetně textu, který k tomu napíše. Na Androidu lze použít několik aplikací (APRSdroid, VUFTRACKER), na iPhone bohužel musím nedoporučit "CB APRS" - aplikaci dlouho nikdo neudržuje, padá a pak nejde spustit bez smazání a nové instalace a občas z nějakého důvodu mrší poslanou značku - třeba u mě místo CZ01ZXS občas pošle CZ0ZXS a občas CZ1ZXS. Všiml jsem si že Martin Jevíčko začal CBAPRS používat a když poslouchá na CB, pošle to z mobilu do mapy.

Vím, že na vše uvedené existují i jiné prostředky, tohle je ale zdarma, bez nutnosti aby to někdo dál udržoval a třeba ty hotspoty by tam vysloveně zapadly. Taky vím, že se to na českých fórech (cbradio.cz kdysi) řešilo a závěr byl "stejně cymbál umřel, udělejte si zkoušky" - ale doba je jinde, CBAPRS nemusí být jen o CB a myslím, že je celkem zajímavé.

Martin Kbely
Odpovědět
#3

Ahoj pánové, jenom si dovolím nesouhlasit s tím, že digipeater/iGate "...je prostorově, energeticky a tudíž i finančně náročnější, než nějaký malý digipeater na HAM VHF..".
Je to vždy jen rádio, nějaký TNC modem( může být i softwarový, např Direwolf) a kontrolér + anténa. Spotřeba a prostorová náročnost bude více či méně stejná.
Postavit iGate nebo digipeater je poměrně triviální záležitost. Internet je plný návodů i pro úplné laiky. Dnes už není potřeba používat speciální TNC modemy, to samé dnes zastanou softwarové prostředky a pakety se kódují i dekódují přes zvukovou kartu. Nejjednodušší a populární je kombinace Raspberry Pi a RTL-SDR jako iGate. Případně Raspberry PI, zvuková karta, připojit audio a PTT do rádia, nainstalovat APRX, Direwolf.....
Finanční náročnost do stokoruny měsíčně na spotřebě, ani ne krabička cigaret nebo dvě piva :-) .
Podobných zařízení jsem na APRS už pár nainstaloval a cena komponent je nevysoká až zanedbatelná.
Nejnáročnější na tom je se zvednout a udělat to. Zbytek už nebolí.
Odpovědět
#4

iGate ano, ale digipeater na 27MHz musí mít k pokrytí stejné oblasti podstatně větší anténu i vyzářený výkon, než na 144.800. Proto jich mnoho není.
Odpovědět
#5

(17.08.2023, 04:12 PM)ok1zxs Napsal(a):  iGate ano, ale digipeater na 27MHz musí mít k pokrytí stejné oblasti podstatně větší anténu i vyzářený výkon, než na 144.800. Proto jich mnoho není.

Martine, opět nebudu souhlasit. Na 27MHz se víc jak 4W nepoužijí. Na 2m APRS se na digipeatrech a iGatech(pokud jsou i TX) používají podobné výkony, ale někdy i násobky tohoto výkonu a podívej se na antény tam použité. Samozřejmě šíření na KV je odlišné od 2m nebo 70cm, ale ani tam v údolí s magnetkou na okně dalekonosné pokrytí neuděláš. Chce to anténu a dobré QTH. Lidi na CB, přeci provozují hotspoty a některé jsou na dobrých kótách. Pokud byste to mysleli vážně, toto je cesta. Přidat anténu a do ní připojit RX iGate. Digipeater by si Hotspotem nerozuměl, ale RXová brána do internetu ničemu nevadí.
APRS je o rádiové síti. Internetové APRS-IS je jen taková nadstavba.
Ale nejsem uživatel CB, tak je samozřejmě na vás, kterou cestu zvolíte. Každopádně přeju ať se dílo podaří. APRS v jakékoliv podobě je zajímavá a užitečná hračka. A kdo si hraje nezlobí a tak to má být.
Odpovědět
#6

(17.08.2023, 04:38 PM)Mattes Napsal(a):  Martine, opět nebudu souhlasit. Na 27MHz se víc jak 4W nepoužijí. Na 2m APRS se na digipeatrech a iGatech(pokud jsou i TX) používají podobné výkony, ale někdy i násobky tohoto výkonu a podívej se na antény tam použité. Samozřejmě šíření na KV je odlišné od 2m nebo 70cm, ale ani tam v údolí s magnetkou na okně dalekonosné pokrytí neuděláš.

Asi budem ještě chvíli nesouhlasit: je mi jasné že maximum dané VO na CB překročit nelze, tvrdím ale, že s 4W a magnetkou pokryješ na VHF víc než na CB, alespoň tolik moje letitá praxe.

(17.08.2023, 04:38 PM)Mattes Napsal(a):  Chce to anténu a dobré QTH. Lidi na CB, přeci provozují hotspoty a některé jsou na dobrých kótách. Pokud byste to mysleli vážně, toto je cesta. Přidat anténu a do ní připojit RX iGate. Digipeater by si Hotspotem nerozuměl, ale RXová brána do internetu ničemu nevadí. APRS je o rádiové síti. Internetové APRS-IS je jen taková nadstavba.

Tady už budeme souhlasit, nicméně má to jeden háček: začínat prostou RX iGate má velký smysl na HAM pásmech, když někde chceš pokrýt oblast, protože tam už existují způsoby jak nějaký ten packet poslat - umí to spousta stanic. Na CB to umí stanic přesně nula, většina lidí APRS ani nezná, takže jako krok číslo 1 vidím nějak ho zpopularizovat, ukázat jak funguje teba software na mobilu co umí modulovat do zvukového výstupu a pak teprve stačí založit první iGate a snažit se i o skutečnou rádiovou CBAPRS (ale šlo by to na VHF datové sdílence, což se mi jeví jako fajn nápad).

A proto jsem se nejdřív do CBAPRS mapy snažil dostat nějaké české objekty, aby to nebyla jen prázdná mapa a služba zdánlivě k ničemu.
Odpovědět
#7

"Asi budem ještě chvíli nesouhlasit: je mi jasné že maximum dané VO na CB překročit nelze, tvrdím ale, že s 4W a magnetkou pokryješ na VHF víc než na CB, alespoň tolik moje letitá praxe.
"
Ok, vlastnosti šíření jsou rozdílné. Zůstanu u myšlenky, že dobré QTH a anténa udělá své. Proto mě napadly ty hotspotové stanoviště.

JInak s Tebou souhlasím. Otázka stojí, co bylo dřív? Slepice nebo vejce. Uživatele je třeba motivovat a to lze třeba i přes ty internetové aplikace, je to dostupné hned. Jinak obecně platí, že když je dostupná infrastruktura, tak to přitáhne uživatele. A někteří se tomu třeba začnou věnovat hlouběji a začne je to bavit natolik, že se možná sami stanou staviteli. Což je ideální stav.

Držím palce v tomhle projektu, protože mě osobně APRS baví hodně.
Odpovědět
#8

Ve spolupráci s Apache Znojmo a Jirkou OK1ZJV jsem do CBAPRS dopravil síť hotspotů. To, co je vidět teď na cbaprs.de i na obrázku níže je jen úvodní pokus. Jelikož v Evropě zatím většinově převládá starý zvyk používat v CBAPRS volačky z packet rádia, vymyslel jsem hotspotům tyto volačky dle jednoho ze starších oprávnění pro CB - "CZ" + 0 v případě bezobslužné stanice nebo první číslo PSČ v případě stanice s obsluhou + "HSXXX" kde XXX je pořadové číslo v mojí databázi. Po kliknutí na objekt se ukáže kanál a subtón, mám v plánu tam ještě doplnit info o čase poslední relace z dashboardu reflektoru, případně slovní název QTH, pokud se vejde (je jen 43 znaků na vše).

[Obrázek: cbaprs.png]

Co myslíte, má to nějaký smysl?
Odpovědět
#9

Dobrá práce,chválím snahu. 
Jsem uživatelem IOS a zde nastává problém, není žádá adekvátní apk, kterou bych mohl využívat. Androidí telefon doma mám, tak by to šlo řešit prostřednictví jeho + nasdílená data. Pak mohu testovat na pracovních cestách i portable, ale pořád je to opět ten internet, mám raději "direktní" APRS.

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#10

(30.08.2023, 08:32 PM)Alpinet Plzeň Napsal(a):  Jsem uživatelem IOS a zde nastává problém, není žádá adekvátní apk, kterou bych mohl využívat.


Na iPhone používám dvě aplikace, obě s CBAPRS běží: PulseModem A a APRSproUltimate. Ukázka z první jmenované (ta by i šla audio kabelem propojit s CB a reálně si posílat direktní APRS Packety): 

[Obrázek: IMG-4037.jpg]
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 7 host(ů)