10.09.2020, 07:21 AM
(10.09.2020, 04:58 AM)Proton Praha Napsal(a): Stanic, co umí SSB je samosebou mnoho. Psal jsem o vyhovění dnešnímu VO. Proto bych v případných CB závodech preferoval formulaci, že vysílání vyhovuje VO (ne stanice). A pokud jde o polarizaci - náš regulační orgán by měl řešit provoz na našem území a na něm spojení odrazem uděláš těžko. Na to je mrňavé.
S tím SSB to příslušný orgán přizabil ještě tím, že ho povolil jen na "starých 40 kanálech", kde jsou provozována místní FM kolečka na prastarých staničkách. Ale co chtít po orgánu, že.
Ale třeba zmíněný Albrecht je schválená CB stanice s příslušným razítkem. Dá se dokonce přepínat do různých módů, podle toho, ve které zemi člověk je (například když jede do Rakouska, kde to mají hodně omezené). A určitě takových stanice bude víc, ale jelikož už jednu mám, nedržím si přehled v aktuální nabídce.
Orgán je holt orgán. Na druhou stranu, z logiku určení CB pásma, dává smysl, že se orgán snaží, aby to neprodukovalo "rušení" daleko za hranicemi. Stejně z logiky věci vyplývá, proč není SSB povoleno na nových 40 kanálech - když je to modulace (a výkon) s větším dosahem, mohlo by to rušit v zemích, které tyto frekvence povoleny nemají (např. Slovensko, tam kanály 41-80 povoleny nemají). Že je to v praxi blbost je jiná věc, stejně jako nelegálnost frekvencí okolo 27.555MHz, zajímalo by mě, kolik primárních služeb by chtělo fungovat na těchto frekvencích.
A vlastně bych se rád ČTÚ zastal - myslím, že jsme raritní země v Evropě (a možná i na světě) v tom, kolik volných frekvencí pod všeobecným oprávněním můžeme používat. Semtam nějaká země má "něco navíc" kromě PMR a CB, např. v Německu freenet a na Slovensku LPD, ale je to tak jedno pásmo. Takový luxus co máme my je jinde dostupný jen koncesovaným radioamatérům. Já jsem třeba skoro nepociťoval potřebu udělat si koncesi. Za mě má v tomhle ČTÚ velké uznání.