03.09.2020, 07:20 PM
(03.09.2020, 11:39 AM)roman brod Napsal(a): jen si dovolim upresnit aby nekdo neznalej nebyl zmaten...opravdu jde vzdy jen o ucinnost anteny..a ta jak uz pises vlastne nikdy nemuze byt 1:1...a tedy..opravdu zadny navlek,duhovka ba ani 5/8 nedokaze vyzarit vic(spis vyzazi vzdy min) nez dokaze dat koncovy stupen a pripadne nezatlumit svod..tedy koax treba...tedy kdyz nedavno nekdo tvrdil ze merili vykon bez trubky a strubkou a ze to prej davalo jako kdyby to melo konec 2W...tak by si mel dat poradnou facku prez celou hubu aby nezvanil nesmysle...a nebo naopak-zazadat o Nobelovu cenu protoze vymyslel perpetum mobile......jen takova moje poznamka..jinak popsano je to nadherne a pravdive
Ahoj,
já mám dojem, že se tu míchají dohromady dvě věci: účinnost antény a vyzářený výkon.
Perpetuum mobile je samozřejmě nesmysl, ale zkusím nadhodit následující výklad. Ty malé pmrkové anténky mají nějakou impedanci, 50ohm možná, spiš asi něco podivného, každý model to bude mít trochu jinak. Koncový zesilovač je designovaný tak, aby s tou impedancí XY ohmů anténky vysílačka vyzářila nejvýše těch 0.5W ERP z antény.
No a teď uvažme co se stane, když se ta anténa rozladí, třeba přiložením trubky: když impedance netriviálně klesne pod těch XY ohm. Extrémní případ je, když je tam místo antény zkrat na kostru a tedy 0 ohm. Potom, nemá-li konec nějaké speciální obvody které by tomu zabránily (reflektometrická ochrana?), bude dodávat do antény vyšší výkon, tedy pokud to vydrží a neshoří.
Dává to smysl nebo se někde mýlím?
Zdraví, Tomáš