Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Trubky a duhovky aneb zakázané téma
#1

Pro trubky a duhovky a debatu kolem nich prosím založte téma jinde, sem jen technická data a zkušenosti, díky.

Jinak trubky ve zkratce: VO je nezmiňuje, je otázka, jestli se vejdou do "elektricky a mechanicky měněna". Nevědělo se to, vedly se kolem toho nekonečné debaty, až se na to někdo zeptal na ČTÚ a dozvěděl se, že to legální není. Takže tak. Kdo se moc ptá, moc se dozví. Ovšem daná informace není novela VO, jen prohlášení úředníka, takže to asi není úplně závazné a záleží, jak se to při případném sporu vyloží a pochopí v přestupkovém řízení či u soudů. Ale očekával bych, že kdyby se to pak v nějakém řízení řešilo, ČTÚ by zřejmě zaujalo k trubkám negativní postoj a je otázka, jestli byste to někde v odvolání obhájili. Ale to jsou všechno spekulace. Není to tedy černobílé ani jasné.
Odpovědět
#2

Vezmu slabou trubku kolem 32cm, vezmu lepenku a privazu ji k antene vysilacky ... a je to! Mam vysilacku s trubkou. Lip to posloucha, lip to prej i vysila. Taky se to da udelat z dratu, vezme se silnejsi medenej drat co drzi tvar, omota se par zavitu kolem anteny a pak se udela dlouhej drat nahoru (opet kolem 30ti cm). To je pak duhovka. Nu a pak existuje nespocet modifikaci, vylepseni, navodu, tipu a triků. Co máte vy? Jak to máte udělané a pomáhá to? A co si myslíte o tom jestli je to úprava stanice nebo ne? Jestli je to tedy legální nebo ne? Jaký je váš názor?

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#3

funguje to na vsem co mi proslo rukama...a to i treba na Luiton lt316..coz je siroka uhf. A v poradku s VO to nei protoze to je odnimatelna antena a meni hodnoty stanice dane vyrobcem...vyzarene pole je meritelne vetsi...ale trubce zdar...ja ji fandim. Mam ji z kratkeho teleskopu...stazene i s drzakem na dudlik je to velke jako zapakovac...
Odpovědět
#4

Návlek , to byla první věc, co jsem si ke své Sencorce vyrobyl. Zvolil jsem variantu 36cm délky a 8mm průměr. Funguje dobře, jen na předminulém Klínovci se mi sencorka s návlekem zahlcovala, po sundání okamžitě přijímala. Ted si kluci na Klínovci nestěžovali, ale nikdo tam Sencorku neměl...

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#5

(02.09.2020, 06:02 PM)Alpinet Plzeň Napsal(a):  Návlek , to byla první věc, co jsem si ke své Sencorce vyrobyl. Zvolil jsem variantu 36cm délky a 8mm průměr. Funguje dobře, jen na předminulém Klínovci se mi sencorka s návlekem zahlcovala, po sundání okamžitě přijímala. Ted si kluci na Klínovci nestěžovali, ale nikdo tam Sencorku neměl...

tak ty vykony z te veze by nedal ani zazracnej prijimac...vzdyt tam je nekolikrat mnoho kW a x krat nekolikrat skor kW.....a delka mne prijde moc dlouha..dle merice pole..tedy odborne cichatka Big Grin ...mne vychazi v prumeru 32.4 cm...ale samo zalezi jak je trubka nebo drat duhovky tlustej...cim silnejsi tim to vychazi kratsi
Odpovědět
#6

Přesně tak, na "trubka vs VO" by mělo být samostatné téma, a vsadím se, že bude nejpopulárnější z celého fóra. ;-)
To prohlášení od ČTU je v tomhle videu, čas 39:36.
https://www.youtube.com/watch?v=WwbaYqBZetY
Já osobně jsem ale volnomyšlenkář, používání trubek mi nijak nevadí, občas si s nima taky hraju, ale ještě lépe mi funguje používat triangulační tyč na kótě podobným způsobem - jako reflektor pro směrování při nastavení stanice do té správné vzdálenosti od ní (teorie říká v jaké vzdálenosti se to pro dané lambda odrazí a v jaké zase požere, ale spíš to chce experimentálně vyzkoušet).

No ale abych přispěl něčím k lídlovce - slabší výkon na TX u ní nedoháním trubkou, ale NiZn akumulátory - mají nominální napětí 1.6V, čerstvě nabité dokonce 1.8V, stanice to zvládá v pohodě a reporty jsou pak mírně lepší.
Odpovědět
#7

"Fyziku neo.ebeš!" - říkával nám na přednáškách profesor... (jeho jméno mi za ty roky už vyšumělo z hlavy - ostuda). Jeho předmět, "Šíření elektromagnetických vln a antény", nebyl na fakultě studenty příliš oblíbený kvůli naprosto PŘÍŠERNÉ matematice.

Ale zpět k fyzice. Soustava X závitů integrované antény ve stanici - Y závitů duhovky, nebo X závitů - jeden "závit" nástavce (trubky) tvoří VF transformátor. Transformátor je z definice elektrický stroj (mění energii). Tak jak dnes rozumíme vesmíru kolem nás [Obrázek: smile.png], nelze sestrojit stroj, který by dosahoval účinnost n>1. Ztráty budou tím větší, čím hůř soustava rezonuje...

Takže jakýkoliv nástavec NEMŮŽE vyzářit víc energie než původní anténa... Tak, jak to čtu já, integrovaná anténa stanice vysílá "do koblihy" OIO. Přidáním nástavce tuto koblihu poněkud "zmáčkneme", takže připomíná spíše ležatou osmičku (nekonečno). To znamená, že stanice méně "svítí do nebe", ale vysílá spíše v menších úhlech u země. K tomu se navíc přidá ještě interakce charakteristik (vyzařovacích i impedančních) obou prvků - aktivní antény a pasivního zářiče - nástavce. To si netroufám odhadovat - u každé stanice a nástavce to bude trochu jiné.
Výsledkem je, že nevysíláme větší výkon, ale maximum charakteristiky je blíž k zemskému povrchu. Proto lepší výsledky. Zajímalo by mne, zda to někdo někdy objektivně změřil (laboratoř). 
Tož tak.
Odpovědět
#8

jen si dovolim upresnit aby nekdo neznalej nebyl zmaten...opravdu jde vzdy jen o ucinnost anteny..a ta jak uz pises vlastne nikdy nemuze byt 1:1...a tedy..opravdu zadny navlek,duhovka ba ani 5/8 nedokaze vyzarit vic(spis vyzazi vzdy min) nez dokaze dat koncovy stupen a pripadne nezatlumit svod..tedy koax treba...tedy kdyz nedavno nekdo tvrdil ze merili vykon bez trubky a strubkou a ze to prej davalo jako kdyby to melo konec 2W...tak by si mel dat poradnou facku prez celou hubu aby nezvanil nesmysle...a nebo naopak-zazadat o Nobelovu cenu protoze vymyslel perpetum mobile......jen takova moje poznamka..jinak popsano je to nadherne a pravdive
Odpovědět
#9

(02.09.2020, 08:01 PM)tomasstodulky Napsal(a):  Přesně tak, na "trubka vs VO" by mělo být samostatné téma, a vsadím se, že bude nejpopulárnější z celého fóra. ;-)
To prohlášení od ČTU je v tomhle videu, čas 39:36.
https://www.youtube.com/watch?v=WwbaYqBZetY
Já osobně jsem ale volnomyšlenkář, používání trubek mi nijak nevadí, občas si s nima taky hraju, ale ještě lépe mi funguje používat triangulační tyč na kótě podobným způsobem - jako reflektor pro směrování při nastavení stanice do té správné vzdálenosti od ní (teorie říká v jaké vzdálenosti se to pro dané lambda odrazí a v jaké zase požere, ale spíš to chce experimentálně vyzkoušet).

No ale abych přispěl něčím k lídlovce - slabší výkon na TX u ní nedoháním trubkou, ale NiZn akumulátory - mají nominální napětí 1.6V, čerstvě nabité dokonce 1.8V, stanice to zvládá v pohodě a reporty jsou pak mírně lepší.

to video je teda straslive...ackoliv ten nekdo se vubec nezvlada vyjadrovat tak je tam receno uplne vse
Odpovědět
#10

(03.09.2020, 11:39 AM)roman brod Napsal(a):  jen si dovolim upresnit aby nekdo neznalej nebyl zmaten...opravdu jde vzdy jen o ucinnost anteny..a ta jak uz pises vlastne nikdy nemuze byt 1:1...a tedy..opravdu zadny navlek,duhovka ba ani 5/8 nedokaze vyzarit vic(spis vyzazi vzdy min) nez dokaze dat koncovy stupen a pripadne nezatlumit svod..tedy koax treba...tedy kdyz nedavno nekdo tvrdil ze merili vykon bez trubky a strubkou a ze to prej davalo jako kdyby to melo konec 2W...tak by si mel dat poradnou facku prez celou hubu aby nezvanil nesmysle...a nebo naopak-zazadat o Nobelovu cenu protoze vymyslel perpetum mobile......jen takova moje poznamka..jinak popsano je to nadherne a pravdive

Ahoj,
já mám dojem, že se tu míchají dohromady dvě věci: účinnost antény a vyzářený výkon.
Perpetuum  mobile je samozřejmě nesmysl, ale zkusím nadhodit následující výklad. Ty malé pmrkové anténky mají nějakou impedanci, 50ohm možná, spiš asi něco podivného, každý model to bude mít trochu jinak. Koncový zesilovač je designovaný tak, aby s tou impedancí  XY ohmů anténky vysílačka vyzářila nejvýše těch 0.5W ERP z antény.
No a teď uvažme co se stane, když se ta anténa rozladí, třeba přiložením trubky: když impedance netriviálně klesne pod těch XY ohm. Extrémní případ je, když je tam místo antény zkrat na kostru a tedy 0 ohm. Potom, nemá-li konec nějaké speciální obvody které by tomu zabránily (reflektometrická ochrana?), bude dodávat do antény vyšší výkon, tedy pokud to vydrží a neshoří.

Dává to smysl nebo se někde mýlím?

Zdraví, Tomáš
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)