Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Opakovač plzeňský kraj - hledá se místo....
#1

Tato myšlenka je aktuální již nějakou dobu.  V době hotspotů , které stejně neřeší místní potřeby (dál to nebudem rozvádět) , jsem se rozhodl, zrealizovat CB opakovač na plzeňsku. Vše je v počátku myšlenky i realizace, ale nějak se začít musí. Dovolil jsem si oslovit provozovatele CB opakovače Faltus Suchý vrch. Přijímám jakoukoli radu, pomoc s technikou, nabídkou umístění opakovače....

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#2

Jaký má být účel opakovače? Nějaké praktické použití - zajímalo by mě kdo ho bude prakticky používat a při jaké příležitosti? (Nechci rozebírat hotspoty - ale tam chápu tu myšlenku že si spolu mohou pokecat lidi z ostravy s lidma z českých budějovic - u opakovače mě to praktické použití moc jasné není - a nikdy nebylo - před dvaceti pěti lety kdy jsem CB používal jich pár bylo ale provoz na nich nebyl veliký. Resp. kde by sis ho představoval? Jako že na Radyni ideálně? Prostě někde na kopci nad Plzní? Nebo přímo někde v Plzni na nějakém věžáku? Nebo někde jinde jako že dál od Plzně?

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#3

Porovnávat opakovač a hotspot nelze. Opakovač má funkci propojení určité oblasti, kde nelze navázat spojení z jedné strany na druhou stranu  přímým spojení, převážně z geografického důvodu. Příkladem může být taková plzeňská kotlina, kdy převýšení od východu až po jih , brání ke kvalitnímu šíření.
Může pomoci při špatných podmínkách, jako byly třeba tuten pátek, kdy se operátoři na večerním blatenským kolečku , téměř nepobírali.
Opakovač plní funkci funkčnosti vlastní CB sestavy. Jedná se stále o analogový  a vlastně čistě direktní způsob spojení.
Netvrdím, že na opakovači bude nepřetržitý provoz, ale může propojit určité oblasti a na rozdíl od hotspotu opravdu podporuje rozvoj CB pásma .
A v neposledním případě v tom vidím určitou propagaci a zachování techniky, která na CB pásmu má své místo.
Ideální místem pro opakovač bych viděl v prostoru mezi Plzeň - Blovice - Přeštice - Stod , čím by mohlo dojít k propojení Plzně , Nepomucka , Domažlicka...  samozřejmě čím výš, tím líp. Pokud by někdo měl lepší nápad ohledně umístění, je zamozřejmě tento nápad vítán.
Nechci zakládat sbírku , je to zatím jen můj nápad ,ale pokud by někdo chtěl přispět přebytkem své techniky ( zdroj, aténa 1/2-5/8, radiostanice..) , nebudu se bránit této nabídky , využít.

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#4

Chápu k čemu je opakovač jako takový, chápu princip. Nechci d tohoto vlákna tahat tématiku hotspotu, jen jsem myslel, že by zařízení které už někde je a plní jinou funkci (hotspot) šlo programově upravit tak aby z něj byl opakovač. Resp. dovedu si představit, že se dá nějak dálkově "přepnout" do funkce opakovače nebo hotspotu a v úplne klidovem rezimu prostě nedělá nic - rozuměj je zticha. Když si chce Karel Ostrava pokecat s Frantou Plzeň, tak si franta plzeň "nějak" nahodí hotspot (ten se po hodině od nahození vypne sám - nebo ho může někdo vypnout ručně) a když Alpinet potřebuje tak si nějak nahodí opakovač a může používat opakovač (který se opět třeba po hodině sám "vypne") - defaultně nepojede nic, technika bude "čekat" :-) nebylo by to krásné spojení a využití techniky? Aby se vci nažrali a koza zůstala celá - vždyŤ by mohlo vše kooperovat a sdílet jednu techniku a nemuselo by překážet nikomu, resp. mohlo by všem pomáhat. Ale to byla jen taková vsuvka :-) samozřejmě že umístění (aktuální) plzeňského hotspotu není pro opakovač ideální.

Sám jsem opakovače před těma xx léty využíval, bylo to fajn (na tehdejší dobu skoro zázrak).

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#5

Možná by to přeprogramovat šlo, ale situace, kdy běží hotspot a někdo chce funkci opakovače, celkově odsuzuje tuto myšlenku. A dosavadní umístění plzeňského hotspotu a jeho  zázemí, není uplně ideální, pro tento učel.

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#6

Optákovač bez ochrany je teda hroznej mor. Zejména pokud je v éteru bordel. Takže se nabízí krytí PL tónem (DTMFku už fakt néééé), když už by někdo takovou věc chtěl zprovoznit. Stanice to dneska už uměj a starší není problém dovybavit modulem. Provoz přes optákovač je ale logicky zdlouhavý a moje zkušenost s těmito papouchy je taková, že provoz je na nich leda nechtěný (zkušební nahazování atd.) a pokud tam člověk dá výzvu, tak je stejně ticho, jak v hrobce. Na PMR pásmu je jich na východě slyšet několik, bohužel na vstupu nemají ani ten PL tón, takže berou kdejakej dálkovej provoz a zarušují tím kanály. A navíc se nahazují navzájem Confused . 

Ale co takhle regulerní převaděč? CB stanice s možností odskoku už na trhu je (asi za dva a půl) a v rajchu už jim to šlape. Protože duplexer na CB pásmo nedá dohromady ani McGywer, musej holt bejt dostatečně daleko od sebe dvě stanice, dvě antény a mezi nimi (ó hruuuuuuuzo!!!!) internetové propojení přes dva hotspoty Tongue . Ideální umístění by bylo třeba Klínovec a Fichtelberg (když teda pominu, že Fichtelberg je na německé straně, hehe). Tohle by se "uživilo" i v Praze, ne že ne...  Cool

Alinco DR-135 Mk.II, DJ-A446G, DJ-SR1 * Vertex/Yaesu VX-2500E, FT-7800, VX-146, VX-110, FT-60 * Motorola T42, T82 * Danita 2000 * AnyTone AT-5555, AT-6666 * President Randy III
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)