Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

#21

Tak teď jsem se dozvěděl, že 7100 dodací doba 5-8 týdnů 
ale 705 je skladem  Smile
Odpovědět
#22

Borci, otázka nezní jestli 7300 nebo 705, atp! To jsou úplně jiný rádia s úplně jiným využitím! Divíte se, proč nemá IC-705 dva konektory? Protože je to rádio na portable a navíc pěšky. Přijdu na kopec a připojím anténu kterou chci. Druhej konektor bude zavazet. QRP na doma HF? Hloupost. Že má 705 malej výkon? Velkej tahat nechcete. Hodilo by se řršení např 705+dokovací stanice se zesákama a tunerem na domácí použití, jak s noťasem. To uznávám, že by byl dobrej nápad, jen možná konstrukčně obtížně proveditelný. Ve výsledku by to bylo ještě dražší a na vysokou cenu IC705 jsou stížnosti už i tak. Já mám nakonec obojí, 7300 doma a 705 na portable, dokoupil jsem k tomu na UHF a VHF zesilovače, na těch VKV závodech jedu s nimi nebo bez, podle toho, jakej je formát výletu... Je tam verzatilita. Jinak IC-705 doporučuju, je to bombastické rádio, svádí ke koupi, ale berte v potaz využití. Na portejbly autem je lepší FT991 - levnější a výkonnější, na doma jsou taky lepší stanice. IC-705 je na lehkotonážní portejbly a na tento účel je skvělej.
Odpovědět
#23

Jako jo, máš pravdu, ale furt mi v hlavě vrtá červ jestli by tohle přeci jen nebylo lepší a tohle využiju lépe... je to spoustu peněz a ty chce člověk investovat co nejlépe. 
No pak je ještě druhá věc a to je moje nerozhodnost.  Big Grin

Pak člověk čte jak z toho leze krásně čistej signál že ti těch 10w stačí  a slyší tě v horoucím pekle, pak zase tě napadne, že ti na víkend stačí 4S baterka co mám do modelu letadla. 

Pak zase ti leze hlavou, že to vlastně budeš mít většinu času doma na stole a to by bylo přeci jen lepší mít větší výkon, zrovna z mého QTH, tak zase koukáš po 100W rádiu, pak zase si říkáš, že vlastně všude jezdíš autem, a že vlastně uvezeš cokoli.  

Pak si zase říkáš, že u toho nesedíš furt a že by ta 705 byla fajn a takhle furt dokola až se rozhodneš pro 7100, strašně se natěšíš 
no a oni ti řeknou že 8týdnů dodací doba, ale že 705 maj skladem  Big Grin Big Grin
Odpovědět
#24

Honzo...muj nazor je takovej ze na portejblu nemusis jed na to co stanice dokaze dat....a vzdy je dobre mit neco vykonu v zaloze...co kdyby byl potreba? Cool
Odpovědět
#25

Já ty úvahy důvěrně znám, sám jsem tomu přemýšlení o stanicích dal dost. Rád se podělím podrobněji večer

Romane, výkon chceš, ale nechce se ti třeba tahat s 4,5kg Yaesu FT-99, která žere 1,3A na RX a s baterkou, která to uživí, když jdeš pěšky na rozhlednu.
Odpovědět
#26

fajn, budu se těšit
Big Grin
Odpovědět
#27

Tak já jsem začal po odmlce s rádiama když jsem bydlel na QTH naprosto nevhodném k jakémukoliv provozu. Veškerá aktivita se dělala na portejblech. Tak jsem pořídil FT-818, nějaký teleskopky, baterky a tak. Dalo se to kamkoliv odnést, dělal jsem HF spojení po Evropě z pláže, kam jsem si donesl výbavu v igelitce. Razil jsem zásadu, že 100W rádio na portejbl neodneseš. Pak mi Libor OK4AM ukázal, že odnese, naložil si krosnu baterkama, vzal si FT-897 a udělal nějaké SOTA... Tím mě přivedl na myšlenku, že to jde, jen to není pohodlné. Ale když jdeš opravdu především vysílat, tak se lze zalomit a odtahat to. Ale na střechu Andorry to tahat nebudeš.
Pak jsem se přestěhoval na Vysočinu a začal vysílat z menších kopců (už jsem neměl tolik času jezdit do Krkonoš) a také z domu a začal jsem budovat shack. Chtělo to 100W stanici. Ale takovou, aby se dala nějak vzít i na ten portable, kdyby bylo potřeba. FT-857 atp, to mi přišlo jako klon FT-818, chtělo to něco modernějšího, co bude mít dávač, lepší display, USB rozhraní na digimódy, tuner, atp. A nejlépe i VHF a UHF, abych mohl dělat ty Provozáky atd. Do finále se tehdy dostal IC-7100 a FT-991a, z nichž jsem nakonec velmi těsně vybral Yaesu, nejspíš kvůli C4FM (jsem tehdy neměl, D-STAR ano), vodopádu a displeji. Dlužno dodat, že vodopád na FT-991a je pouze pro okrasu a moc služeb neudělá. To jsem ale také netušil.
Bylo super, že se to dalo používat doma na HF, 50W do Yagi na VHF v závodě z domu nebo z přilehlého kopečku. Začal jsem také vážněji jezdit MoonContesty, konečně mě v Praze někdo slyšel, atp. Využíval jsem skoro všechna pásma, stanice je to univerzální. Ale je těžká a hrozně žere. Doma je to jedno a na portejbl autem v podstatě také. Koupíš si dvě náhradní autobaterky, které dáš spolujezdci do noh a můžeš vysílat jak dlouho chceš. S nošením to bylo horší, ale dovedl jsem s tím dojít cca půl kilometru až kilometr na kopec, když byl Provozák...
Potom se objevil IC-705 a já jsem dlouho přemýšlel, jestli ho pořídit, jestli stojí za ty peníze atp. Nakonec jsem ho pořídil a jsem rád. Bohužel, teď se moc po kopcích nechodí, člověk se moc nedostane a na dovolené taky ne, ale doufám, že se to ještě zlepší. Na HF jsem ho testoval, pořídil jsem k němu i ten tuner (neznačkovej mAT-705 mkII), chodí to hezky, ale z domu to nemá moc cenu. Na HF jsem mezi ostatníma "za QRPáka" i se 100W, bohužel. Bude lépe za pár let, až pokročí sluneční cyklus. I tak, spíš přemýšlím o zesilovači než o tom, že bych něco haluzil QRP. Občas haluzím, je to zábava, ale je fajn se vrátit ke 100W, když tě nikdo neslyší. Používám IC-705 tedy hlavně na VHF/UHF, na závodech venku, což je příjemné. Musím ale uznat, že jsem k tomu koupil zesilovač na VHF (85W) a teď už sháním i UHF (jeden už mám (30W), ale ještě se uvidí, jestli to není málo). Je to se zesákem pořád menší a lehčí než FT-991a a také to méně žere baterek. Takže na Provozák venku je to jasná volba. FT-991a mi zbyla v podstatě jen na HF do shacku, tak jsem pojal úmysl ji vyměnit za IC-7300, protože mi učarovalo ovládání IC-705, vodopád, atp. Chybějící VHF/UHF "QRO" pak řešit IC-705 a zesilovači, třeba i doma. Uvidíme, jestli to bude schůdné a když ano, tak mohu FT-991a prodat...
Jsou různé využití, vysílání z pevného stanoviště, z portejblu autem, z portejblu pěšky a vysílání "mimoděk" z míst, kam jsi jel dělat hlavně něco jiného. Na poslední dva jmenované účely je IC-705 skvělá a větší rádia jsou na to nepoužitelná nebo obtížně použitelná. Jelikož je hodlám provozovat a provozuji, uznal jsem, že pro mě má IC-705 smysl. Za provoz se zesilovači se trochu stydím, ale je tam ta verzatilita, můžeš to vzít se zesákem, když chceš na PA po Vysočině, a bez něj, když jdeš hřeben Krkonoš... Teoreticky můžeš udělat totéž a pořídit si ještě i HF zesák na doma a mít to univerzální, jenže to celý je prostě dražší než IC-7100, která to má jaksi v sobě... Jenže s tou se také nebudeš tahat pořád a dělat spojení když jsou děti na dětském hřišti... Chci tím vším říct, že podle mého názoru je prvořadé si určit, nač to máš a jestli to bude plnit svůj účel a jak, a potom teprve zvažovat ty ostatní aspekty (třeba kdy to naskladní nebo jestli to má hezčí displej). A zdá se mi, že to lidi často berou z toho druhého konce. Pak je jim líto, že IC-705 nemá dva konektory a 100W. Chtějí v podstatě stolní rádio a snaží se do toho formátu napasovat IC-705 a mrzí je, že to tolik nejde. Já si ale myslím, že to je cesta ke zklamání, když po tom chci něco jiného, než k čemu je to určeno, tak je to kompromis... Buď si budu pak stěžovat, že mě s QRP nikdo nebere, nebo že už mám od těch baterek otlačený ramena... :-) Tož šťastnou ruku!

P.S. Jestli s tím chceš dělat hlavně VHF/UHF závody, tak nakonec můžeš zvolit stejnou cestu jako já -- IC-705 a zesilovač. Na VHF se to shánělo lehce, koupil jsem RM Italy LA-145 za 4000 Kč, pak ho trochu zdražili. S tím máš kolem 80W, což je i víc než z klasické 50W stanice. Na UHF už je to zapeklité, ale na Hambazaru se našly nějaké nabídky. Ale nevím, třeba na Meteoscatter, jestli by se to nepřehřívalo... A taky to celý stojí o dost víc než IC-7100... A tam bys pak platil za to, že IC-705 lze vzít snadno do báglu bez zesáku. Je otázka, jestli ti to stojí za ty peníze navíc. Jestli ne, tak se na 705 vykašli a jdi do té 7100...
Odpovědět
#28

Saruman to napsal hezky a logicky.
Ano 705 je do lesa skvělá, na stůl také, ale je tam velké ALE.
Kdyby ICOM vyrobil ALL MODE rádio s dvěma konektory a 100W jako 7100, ale "moderní" výbavou - vodopád, DSP, BT a další (ne)potřebné  kravinky, tak hned jdu do toho. Mé požadavky byli - něco malého na stůl - rozměrově 7100 ideální, ale i 7300 by nevadila. 
Ale bohužel ICOM, takové rádio nemá a dvě rádia na stůl nechci.
Takže to budu řešit dálkově ovládaným přepínačem, PA a anténním tunerem. Vše bude pod střechou, co nejblíže antén. Ano, bude to stát 10-20tisíc, ale co co nadělat, když není rádio, které požaduji :-)

Na druhou stranu mám "pravidlo", že se na všem špatném snažím najít to hezké, pozitivní. No a 705 mě aspoň vytáhne do přírody a donutí vyrobit si mobilní antény :-)

[Obrázek: 20210319-121349.jpg]
Odpovědět
#29

(01.04.2021, 10:15 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  Saruman to napsal hezky a logicky.
Ano 705 je do lesa skvělá, na stůl také, ale je tam velké ALE.
Kdyby ICOM vyrobil ALL MODE rádio s dvěma konektory a 100W jako 7100, ale "moderní" výbavou - vodopád, DSP, BT a další (ne)potřebné  kravinky, tak hned jdu do toho. Mé požadavky byli - něco malého na stůl - rozměrově 7100 ideální, ale i 7300 by nevadila.

Sice to není ICOM a má to spoustu zádrhelů, ale co FT-991A na stůl a 705 do přírody? Taky jsem to tak nějakou dobu provozoval než jsem se zmlsal icomím ovládáním. Ale i Yaesu má své výhody a doteď si nejsem zcela jist, které z nich (FT-991A nebo IC-7300) nakonec prodám.
Odpovědět
#30

Saruman to napsal úžasně. 
Osobně jsem příznivce jednoho kompaktního zařízení. Můj portable provoz sestává z toho, že do auta naházím AL 6m stožárek, portable yagi na VHF/UHF 5+8 prvků dipol na 50MHz a laminátový 10m teleskop s inv.V. Spacák, vařič,  solární panel a 120Ah baterku. K tomu pár modelů letadel a někam dojedu,  postavím cirkus a tam jsem nejlépe 2-3 dny Smile
Na pěší portejbly pověsím na bágl ručku a s tím nemám problém.

Minulý rok jsem začal trochu závodit na VKV - celkem úspěšně Moon Contest a na 70cm jen s 25W, nějaký provozní aktivy za kozákovský klub OK1KKL a letos 2 kola FM poháru. Celkem mě to chytlo a moc mě to baví. Hlavně z Kozákova, kde máme boudu a super antény s rotátorama.

Moje domácí QTH je průser... 500m pod úrovní moře, rokle, stromy... na VKV bída. Na KV to celkem jde. Mám velkou zahradu a natáhnout 100m anténu není problém. Jenže zase mám problém s mluvenou angličtinou a tak jsem začal blbnout s digitálem, kde to celkem dávám (PSK) a na FT8 to dává samo Smile
Poslední dobou jsem začal koketovat s telegrafií a to je to pravé, co mě baví ze všeho nejvíc. Sice jsem trouba a neleze mi to do hlavy ale naštěstí máme 21.století a počítače, které mi to ulehčují. Tomu bych se chtěl asi věnovat nejvíc.

Do teď jsem používal IC-706MKIIG  a pak převážně  na FM, D-Star a družice skvělou mobilku IC-2820
Rád bych se posunul trošku dál a omladil stáj. 

Na to všechno mi vychází nejlépe ICOM IC-7100, líbí se mi moc oddělená montáž a prostě tak nějak všechno v jednom. Má to svoje pro i proti ale s tím se dovedu srovnat. 
Jenže je to zařízení, které už je tu už nějaký pátek , četl jsem info o tom, že je na KV hluchá a nějaký problémy s výkonem a tak. Člověk trošku znejistí. 

Pak se tu objeví IC-705, krásný nový moderní rádio, krásně malé, kompaktní, no prostě k sežrání. Na netu je na něj jen samá chvála ale je tu malé ale... je to QRP zařízení... říkám si jasně to se dá vyřešit nějakým šikovným PA a člověk má furt dost výkonu a k tomu stále to krásné rádio. Ano prodraží to cenu a ne zanedbatelně, ale člověk získá asi opravdu to, po čem touží. 

Jako rady tak si kup 7300 a k tomu 9700 neakceptuju... ano autem to uvezu, na Kozákov to dovezu, ale prostě rozebrat  doma hamsack, všechno odpojit, rozebrat, rozpojovat přepínače antén... děsnej voser. 
No a pak to dovézt zase večer domů, všechno vytahat z auta a zase narvat do police a zapojit a představa, že tě to čeká příští týden znovu ... nic moc.
Kdo zažil, ví o čem mluvím. 
...a mimo jiné na to nemám prachy Smile

No tak abych to shrnul... po všech pro a proti jsem se nakonec rozhodl stejně pro IC-7100. Má jí kolega, mám jí osahanou, vím co můžu čekat. Ano, řekl jsem si, bude to dobrý a začal jsem se na něj strašně těšit... Prodal jsem  2820 a 706. no a teď jsem  bez rádia  a dodací lhůta IC-7100 je 5-8 týdnů. /plně jak s tím dědečkem jak měnil až vyměnil a neměl nic 
No,  ale prej jestli chci tak je 705 skladem a já - pan nerozhodný jsem zase na začátku  Big Grin

Jinak FT-991 je asi fajn rádio, ale mě nějak nesedí. Má ho tu kamarád, který není moc zdatný  s počítačem, ale chtěl ho připojit k PC kvůli FT-8. Pořád o tom mluvil, že to musí zkusit a měl pocit, že mu něco uniká... tak je mu už přes 70let, takže to chápu. Pomáhal jsem mu to zapojit a rozchodit WSJT-X.
Tváří se to jako moderní rádio, ale dojem to na mě neudělalo, tudíž jsem ho vyřadil  ze svého  chtíče.

No to je asi vše, co se mi posledních 14 dní honí v hlavě. 
Závody na VKV bych jezdil rád dál a abych řekl pravdu, ani bych se QRP kategorie neštítil. 
Podle mne s dobrou anténou je to velice zajímavá zábava. Člověk si pak váží každého spojení 

Hezký den 
Honza
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)