Tak jsem tedy zde, abych k tomu ještě něco dopsal:
Jak jsem psal na blogu, CBAPRS je veřejně přístupná obdoba radioamatérského APRS.
Pokud APRS znáte, není třeba vysvětlovat a klidně můžete tento odstavec přeskočit, pokud ne, tak alespoň stručně: APRS je už více než 30 let starý systém pro šíření datových packetů. Teoreticky vůbec k provozu nepotřebuje internet, protože vznikl v době před jeho rozšířením. Stačí síť packetových opakovačů (digipeater), které chytejí packety přímo z radiostanic a vysílají je dál. Každý packet má nastaveno, kolikrát má být takhle zopakován (počet tzv. "hops" = skoků). S rozšířením internetu došlo ke vzniku APRS-IS - internetové sítě APRS, kde packet nemusí posílat dál opakovač, ale brána (iGate), která ho "chytne" ze vzduchu a pošle do internetu, kde je pak dostupný všem připojeným, případně může být zas jinde poslán do vzduchu nějakým opakovačem. A co packety můžou obsahovat? Nejčastější je použití pro hlášení polohy:
- polohy radioamatéra na portable / mobile včetně frekvence, na které poslouchá
- polohy domácího QTH včetně toho, na jaké frekvenci/převaděči je tam HAM zastižení
- polohy převaděče včetně vstupní/výstupní frekvence, CTCSS u analogu, parametrů u DMR at
- polohy vozidla, atd.
- zpráv o počasí z meteostanic, opět včetně jejich polohy
- do internetové sítě jsou pak posílány třeba i polohy meteosond (včetně rychlosti, směru, výšky), blesků, ...
Jelikož zájem o vysílání na pásmech bez licence je i na západě (CB, FRN, FreeDMR), udělali si vlastní verzi APRS, která není spojena s tou radioamatérskou. Má vlastní servery pro APRS-IS, má vlastní brány, vlastní opakovače. Existuje asi deset let, nejvíce se používá v Německu, ale jsou tam lidi od Portugalska po Polsko, od Británie po Itálii. Vzhledem k tomu, že tady opakovač/digipeater znamená vyhrazenou CB stanici, která bude poslouchat na kanále 24 a packety zas posílat dál, což je prostorově, energeticky a tudíž i finančně náročnější, než nějaký malý digipeater na HAM VHF, tak provoz přes CB není moc rozšířený - spíš se využívá ten internetový.
Přidal jsem do CBAPRS počasí z českých letišť, úplně stejně by tak třeba mohly být přidány hotspoty: jelikož stejně všechny z principu mají připojení do internetu, stačilo by, kdyby se třeba co 10-15 minut ohlásily do CBAPRS a hned by byla živá mapa funkčních hotspotů včetně jejich parametrů. Mapu by nemusel nikdo ručně udržovat, stačilo by centrálně upravit software těch hotspotů, bylo by to v reálném čase a člověku s CB ručkou někde v terénu by stačilo pustit na mobilu nějakou APRS aplikaci nasměrovanou do CBAPRS a hned by viděl co má poblíž a jak se na to dostat. Takhle mají v Německu řešené převaděče FRN a FreeDMR, je to asi největší použití CBAPRS.
Přidat by se tam daly i další zajímavé informace, stačí kouknout do mapy, co tam mají na západ od nás. Když někdo vyleze na kopec s CB/PMR/sdílenkama, jen aplikací na mobilu pošle zprávu do CBAPRS, hned je tam vidět - kde je, včetně textu, který k tomu napíše. Na Androidu lze použít několik aplikací (APRSdroid, VUFTRACKER), na iPhone bohužel musím nedoporučit "CB APRS" - aplikaci dlouho nikdo neudržuje, padá a pak nejde spustit bez smazání a nové instalace a občas z nějakého důvodu mrší poslanou značku - třeba u mě místo CZ01ZXS občas pošle CZ0ZXS a občas CZ1ZXS. Všiml jsem si že Martin Jevíčko začal CBAPRS používat a když poslouchá na CB, pošle to z mobilu do mapy.
Vím, že na vše uvedené existují i jiné prostředky, tohle je ale zdarma, bez nutnosti aby to někdo dál udržoval a třeba ty hotspoty by tam vysloveně zapadly. Taky vím, že se to na českých fórech (cbradio.cz kdysi) řešilo a závěr byl "stejně cymbál umřel, udělejte si zkoušky" - ale doba je jinde, CBAPRS nemusí být jen o CB a myslím, že je celkem zajímavé.
Martin Kbely