Linux (Raspberry) -
Fantomas - 07.04.2021
Zdar linuxáci,
Jako vášnivý uživatel raspberry a určitě nejsem sám, bych sem rád nějak dostal seznam programů, které používáte k vysílání a další zábavě spojené s vysílačkou.
Jedná se o programy typu SDR, meteosondy, deníky, NOAA, ISS, SSTV, dávače, CW, měřáky, rotátory a spoustu dalších blbinek.
Vzhledem k tom, že raspberry má processor ARM tak by se i toto mělo zohlednit, popř založit druhé téma s Linuxem na 386 (Ubuntu)
RE: Linux (Raspberry) -
Saruman - 07.04.2021
Fldigi -- psk, RTTY a další digimódy
Program vypadá obstarožně a složitě, ale jak se s ním sžiješ, je supr. Nikdy jsem s ním navíc neměl problémy, např. s ovládáním RIGu po kabelu, atp.
Wsjt-x -- ft8, ft4
Klasika na populární, byť pro mě nepříliš zajímavé a spíš pragmatické, módy. S tímto programem mám ale často potíže, nechce klíčovat nebo připojit ke stanici. Potíže jsou jak s FT-991, tak s IC-7300. Jednou jsem musel přeinstalovat celý PC.
Xlog -- logger
Žádné super fíčury, ale jaksi stačí. Fldigi mi dokonce loguje samo do Xlogu.
Další později... s portem na ARM nevím, já to mám na x86_64, ale obvykle bývá SW portovatelný.
RE: Linux (Raspberry) -
Tony Mattoni - 07.04.2021
qsstv
slouží pro dekódování a enkódování SSTV, ale více používám mobilní aplikaci
Robot36 a
SSTV Encoder
gqrx-sdr
software pro zpracování signálu z SDR, více používám
CubicSDR, ale ten má AppImage jen pro x64, ale šlo by to zkompilovat ze zdrojáků.
dump1090
dekódování signálu z ADS-B, takový domácí Flightradar24
rtl-433
dekódování signálu zejména z meteostanic ale i jiných zařízení, které komunikují na frekvencích 433.92 MHz, 868 MHz, 315 MHz, 345 MHz a 915 MHz
noaa-apt
dekódování obrázků z NOAA družic, mají binárku pro Raspberry Pi 2+
Všechny uvedené aplikace používám na x64 desktopu, tak nevím, zda vše bude optimálně chodit na Raspberry Pi, zejména u gqrx-sdr by se mohlo zadýchávat CPU (mám všechny Rasbperry bez GUI, tak to nemohu otestovat). Qsstv, gqrx-ssr a dump1090 jsou standardně v repositáři Raspberry Pi OS (dříve Raspbian), rtl-433 je třeba zkompilovat (stačí pár knihoven a cmake). Dump1090 a rtl-433 jsou bez GUI, ovšem dokumentaci mají výbornou.
RE: Linux (Raspberry) -
Tonda OK1SDR - 08.04.2021
Také koketuji s RPi - Spyserver, ADSB, OpenWeb, RASTR (meteosondy), Octoprint (3D tisk), Domoticz (domácí automatizace)...
V této době uvažuji také o něčem do auta k ICOM IC-705. Problém jenom vidím ne v software, ale zobrazovací jednotce. Mám 7" displej s malým rozlišením a myslím, že WSJRX se mi nevejde na celou plochu. U Windows stačí okno zmenšit, zde nejde. Tak řeším buď nový displej (zase investice) s větším rozlišením a nebo využít vzdálenou plochu (VNC a pod.) a ovládat to z Android tabletu. Ideální by byl pro mě tablet s Windows, který mám, ale nejde mi už u něho wifi.
Skvělá videa má na YT i na webu "
OH8STN Ham Radio"
RE: Linux (Raspberry) -
Saruman - 08.04.2021
S qsstv jsem měl vždy problém s nastavením zvukovek (in, out). Jednak nešlo dekódovat .wav soubor s nahrávkou, muselo se nějak vytvořit dummy audio rozhraní, do něj to přehrát jiným programem a v qsstv to z něj brát. To se mi ale povedlo jen jednou, u další ISS aktivity už ne. Zadruhé mi nešlo nastavit in-out na USB zvukovku ve vysílačce, dekódování jsem nakonec rozjel, ale už ne opačný směr - aby qsstv hrál obrázky do správné zvukovky. Což je zvláštní, neboť ostatní programy na stejném PC fungují.
(08.04.2021, 01:12 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a): a nebo využít vzdálenou plochu (VNC a pod.) a ovládat to z Android tabletu. Ideální by byl pro mě tablet s Windows, který mám, ale nejde mi už u něho wifi.
VNC používám, na radio PC mi jede wsjtx a přes VNC se připojím z jiného PC nebo i androidu, chodí to celkem dobře, na domácí wi-fi nemám žádné větší lagy, takže jde kontrolovat ft8 i "vzdáleně" z obýváku... Mimo WLAN jsem to zatím netestoval, ale s mým internetem bych to moc neviděl...
U androidVNC jsem ale nepřišel na to, jak to korektně odpojit.
OH8STN souhlas, ten je supr.
RE: Linux (Raspberry) -
Tonda OK1SDR - 08.04.2021
Saruman
Ano, chci to pouze provozovat na místní síti (v autě). IC705 umí Wi-Fi HS, tak bych se teoreticky mohl připojit přímo do Rpi. V dalším případě se mohu připojit přes BT (zvuk) a nebo vše přes USB kabel.
Ještě bych dodal odkaz na YT, kde
Arthur popisuje instalaci Rpi a HAM software. Na tomto YT kanále je mnoho HAM informací. A pro ty z nás, kteří neumí německy, poradím, že můžete nastavit automatické titulky a vybrat češtinu. Je to automatický překlad, ale lepší, než "drátem do voka" :-) Stalo se mi jednou, že překlad hned nenaběhl, ale druhý den, už ano.
RE: Linux (Raspberry) -
Tony Mattoni - 08.04.2021
(08.04.2021, 03:08 PM)Saruman Napsal(a): S qsstv jsem měl vždy problém s nastavením zvukovek (in, out). Jednak nešlo dekódovat .wav soubor s nahrávkou, muselo se nějak vytvořit dummy audio rozhraní, do něj to přehrát jiným programem a v qsstv to z něj brát.
Tento problém jsem u qsstv nezaznamenal, u
Audio Interface mám nastaveno
PulseAudio, při nastavení
Sound Input na
From file mi dekódování wavů funguje.
Zajímavá videa o Raspberry Pi a HAM má
KM4ACK