Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Zkoušky
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Tak si chci udělat radioamatérské zkoušky. Jen uvažuji nad novic, nebo harec i s cw
(13.02.2022, 02:39 PM)tulák fany Napsal(a): [ -> ]Tak si chci udělat radioamatérské zkoušky. Jen uvažuji nad novic, nebo harec i s cw

Ahoj, NOVICE se "nevyplatí", nemůžeš pak na poměrně frekventovaná a zajímavá pásma (7m, spodní část 80m atd.) HAREC doporučím, CW není povinné (zkoušky z CW potřebuješ jen pro vysílání ze států kde je to vyžadováno, například Rusko)
Určitě rovnou HAREC, těch pár otázek navíc se vyplatí než tam jezdit dvakrát. Morse není třeba a ty výhody HAREC oproti NOVICE jsou prostě zásadní pro provoz.
U NOVICE je omezení v ČR hlavně na KV, kde lze vysílat jen na 160 m, 80 m, 15 m a 10 m, na VHF a vyšších pásmech je povoleno vše jako u HAREC, ale jen s výkonem 10 W, ovšem v návrhu je nová vyhláška, kde by bylo povoleno vysílat s výkonem 100 W jako je to např. na Slovensku, Polsku, Dánsku nebo Rakousku. V Norsku se vůbec nerozlišuje mezi NOVICE a HAREC. Přehled zemí a podmínek za kterých může operátor třídy N (NOVICE) vysílat je uveden na webu DARC.DE,

Změna je od roku 2019 s vydáním vyhlášky č. 120/2019 Sb. která implementuje doporučení CEPT ECC/REC (05)06 o Novice Radio Amateur Licence. V praxi to znamená, že i operátor třídy N může vysílat v zemích, které již doporučení CEPT ECC/REC (05)06 implementovaly, přestože na webu ČTÚ je uvedeno, že platnost je omezena pouze na ČR.