Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Svaroh, 1334 m n.m. JN69OE
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Popis vrcholu:
Součást výrazného suku 6,5 km severozápadně od Železné Rudy, na hranici s Německem. Nachází se na západním okraji strukturního hřbetu Jezerní Hory.  (HLV 37; 1343 m). Tvořen svory s vložkami kvarcitů. Četná skaliska a balvany. Porost tvoří smrčina, místy s příměsí jeřábu. V mělkém sedle (1 319 m n. m.) směrem k Jezerní hoře stávala Juránkova chata s kapacitou 40 nocležníků. Dnes jen zbytek základů.
Popis přístupu:
Přístup možný ze severu, kde vede červená značka od Černého jezera směrem na Ostrý. (HLV 70; 1291 m). Nad NPR Bílá Strž (asi 1 700 m za jezerem) se dáme přímo k jihu. Na vrchol to máme 1 200 m s převýšením 250 m. Neznačeno, orientačně náročné. Protože Svaroh leží na státní hranici, lze se na něj dostat i z německé strany, kde na vrchol vede červený okruh LO 5 od parkoviště Scheibensatte. Tato cesta je orientačně nenáročná, po zdolání vrcholu je třeba se vrátit na německou stranu, není zde přechod!
Zdroj: tisicovky.cz

Kam se dá dovolat na PMR: (viz příloha...)Ze Svarohu obsáhnete téměř celý Plzeňský kraj. Dále se dá dovolat do Jižních a Středních Čech, na Vysočinu, do Krušných hor , Krkonoš a Jizerských hor. Také Alpy letí.
DX > 200 km

Komentář:
Německou stranou je cesta na Svaroh trochu příjemnější a rychlejší, než z Čech. Je navíc značená a nehrozí sejití z trasy a případné problémy s ochranáři.
Z Čech doporučuji cestu od parkoviště na Špičáckém sedle, dále Černé jezero obejít po červené a vydat se směrem nahoru po lesní cestě, či podél potůčku. Výstup na vrchol trvá svižným krokem 1,5 - 2 hodiny. První polovina cesty je výborně značená, dále již neznačeno. Vyhněte se národní přírodní rezervaci!
Turistická mapa

Svaroh je dvoulokátorový kopec. JN69OE je vrchol a hned vedle je JN69NE. V tomtéž leží pak i Velký Ostrý.