Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Poledník, 1315 m n.m. JN69QB
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Popis vrcholu:
Zaoblený hřbet 4,5 km jižně od Prášil. Nejvyšší bod Prášilských plání. Asymetrický pararulový vrchol, součást mohutného hřbetu, se zbytky zarovnaného povrchu. Na svazích tvary mrazového zvětrávání – mrazové sruby, skalní výchozy a sutě. Východní svahy jsou prudké, přemodelované činností ledovce na kar s Prášilským jezerem (severně od vrcholu). Na vrcholu je bývalý (37 m vysoký) vojenský radar ze 70. let 20. století. V jeho věži jsou od roku 1998 tři vyhlídkové půlkruhové plošiny s expozicí Správy NP. Ostatní vojenské objekty byly zbořeny. Ideální kruhový rozhled, za dobré viditelnosti lze spatřit Střední Čechy (Brdy) a na jihu Alpy. Možnost občerstvení v bufetu. Informační místo NP Šumava. Poledník je zalesněn horskou smrčinou, místy poškozenou kůrovcem. Na vrcholové plošině je geodetický bod.
Popis přístupu:
Přístup snadný, přímo na vrchol vede odbočka červené značky z Prášil na Modravu. Poledník se nachází v klidovém území NP a vstup mimo značené cesty je zakázán. Z důvodu hnízdění a zimování tetřevů je vstup od října do května omezen.
Zdroj: tisícovky.cz

Kam se dá dovolat na PMR: (viz příloha...)Z Poledníku obsáhnete téměř celý Plzeňský kraj, ale hodně stíní Pancířsko Můstecký hřeben. Dále se dá dovolat do Jižních a Středních Čech, na Vysočinu, do Krušných hor a Krkonoš a také do Alp.
DX > 200 km

Komentář:
Z Prášil trvá výstup na vrchol svižným krokem cca 2 hodiny. Cesta je výborně značená, taková turistická dálnice.
V tuto chvíli probíhá rekonstrukce rozhledny, takže je zavřená i s kioskem. Rekonstrukce potrvá od srpna 2020 do srpna 2021.
Turistická mapa