Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem

Úplná verze: Polom, 1295 m n.m. JN69PD
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Popis vrcholu:
Široký hřbet 4 km východně od Železné Rudy. Zaoblený vrchol z pararul a granodioritů. Relativně symetrický dvojvrchol, vzdálenost (710 m) a převýšení (sedlo 1 276 m n. m.) obou částí je dělí na dva samostatné HLV - druhý vrchol nazýváme Polom JV vrchol (HLV 65; 1291 m). Dříve zalesněno smrčinou, místy s příměsí buku a jedle, po orkánu Kyrill (18.1.2007) v podstatě celý vrchol odlesněn. Na vrcholu je geodetický bod.
Popis přístupu:
Přístup z červené značky mezi Železnou Rudou a jezerem Laka. U rozcestníku Pod Polomem, kde jsou budovy bývalé roty Pohraniční stráže, odbočit vzhůru lesem k severovýchodu. Na vrchol to je prudkým svahem 700 m s převýšením 170 m.
Výhodné je spojit zdolání tohoto vrcholu s okolními vrcholy v jednu hřebenovku. Ze sedla Nad Polomem (1 195 m n. m.), kudy prochází červená značka, se vydáme neznačenou cestou k severozápadu po rozvodním hřbetu. Po 1 100 metrech dojdeme na Polom JV vrchol (HLV 65; 1291 m), dalších 700 m máme na Polom (HLV 63; 1295 m) a po dalších zhruba 1600 metrech následuje Sklářský vrch (HLV 120; 1195 m). Hřeben pak klesá a cesta ho opouští na asfaltku vpravo (k severu), pokud ale vydržíme plochý hřbet sledovat dále, dojdeme až na tisícovku Tok (HLV 326; 1023 m). Místy je cesta neznatelná, pozor na sejití z hřebene! Orientačně náročné, není značeno.
Zdroj: tisícovky.cz

Kam se dá dovolat na PMR: (viz příloha...)
Z Polomu obsáhnete téměř celý Plzeňský kraj. Dále se dá dovolat do Jižních a Středních Čech, na Vysočinu, do Krušných hor, Krkonoš a také do Alp.
DX > 200 km

Komentář:
Nejkratší cestou trvá výstup na vrchol svižným krokem cca 1 hodinu. Cesty jsou zpravidla turisticky neznačené, proto cestu předem dobře naplánujte. Na vrcholu není žádný přístřešek.
 Turistická mapa
Super popis, už se těším až tam vyrazím! Díky.