Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Linux (Raspberry)
#1

Zdar linuxáci,
Jako vášnivý uživatel raspberry a určitě nejsem sám, bych sem rád nějak dostal seznam programů, které používáte k vysílání a další zábavě spojené s vysílačkou.

Jedná se  o  programy typu SDR, meteosondy, deníky, NOAA, ISS, SSTV, dávače, CW, měřáky, rotátory  a spoustu dalších  blbinek. 

Vzhledem k tom, že raspberry má processor ARM tak by se i toto mělo zohlednit, popř založit druhé téma s Linuxem na 386 (Ubuntu)
Odpovědět
#2

Fldigi -- psk, RTTY a další digimódy
Program vypadá obstarožně a složitě, ale jak se s ním sžiješ, je supr. Nikdy jsem s ním navíc neměl problémy, např. s ovládáním RIGu po kabelu, atp.

Wsjt-x -- ft8, ft4
Klasika na populární, byť pro mě nepříliš zajímavé a spíš pragmatické, módy. S tímto programem mám ale často potíže, nechce klíčovat nebo připojit ke stanici. Potíže jsou jak s FT-991, tak s IC-7300. Jednou jsem musel přeinstalovat celý PC.


Xlog -- logger
Žádné super fíčury, ale jaksi stačí. Fldigi mi dokonce loguje samo do Xlogu.

Další později... s portem na ARM nevím, já to mám na x86_64, ale obvykle bývá SW portovatelný.
Odpovědět
#3

qsstv
slouží pro dekódování a enkódování SSTV, ale více používám mobilní aplikaci Robot36 a SSTV Encoder

gqrx-sdr
software pro zpracování signálu z SDR, více používám CubicSDR, ale ten má AppImage jen pro x64, ale šlo by to zkompilovat ze zdrojáků.

dump1090
dekódování signálu z ADS-B, takový domácí Flightradar24

rtl-433
dekódování signálu zejména z meteostanic ale i jiných zařízení, které komunikují na frekvencích 433.92 MHz, 868 MHz, 315 MHz, 345 MHz a 915 MHz

noaa-apt
dekódování obrázků z NOAA družic, mají binárku pro Raspberry Pi 2+

Všechny uvedené aplikace používám na x64 desktopu, tak nevím, zda vše bude optimálně chodit na Raspberry Pi, zejména u gqrx-sdr by se mohlo zadýchávat CPU (mám všechny Rasbperry bez GUI, tak to nemohu otestovat). Qsstv, gqrx-ssr a dump1090 jsou standardně v repositáři Raspberry Pi OS (dříve Raspbian), rtl-433 je třeba zkompilovat (stačí pár knihoven a cmake). Dump1090 a rtl-433 jsou bez GUI, ovšem dokumentaci mají výbornou.
Odpovědět
#4

Také koketuji s RPi - Spyserver, ADSB, OpenWeb, RASTR (meteosondy), Octoprint (3D tisk), Domoticz (domácí automatizace)...

V této době uvažuji také o něčem do auta k ICOM IC-705. Problém jenom vidím ne v software, ale zobrazovací jednotce. Mám 7" displej s malým rozlišením a myslím, že WSJRX se mi nevejde na celou plochu. U Windows stačí okno zmenšit, zde nejde. Tak řeším buď nový displej (zase investice) s větším rozlišením a nebo využít vzdálenou plochu (VNC a pod.) a ovládat to z Android tabletu. Ideální by byl pro mě tablet s Windows, který mám, ale nejde mi už u něho wifi. 

Skvělá videa má na YT i na webu "OH8STN Ham Radio"
Odpovědět
#5

S qsstv jsem měl vždy problém s nastavením zvukovek (in, out). Jednak nešlo dekódovat .wav soubor s nahrávkou, muselo se nějak vytvořit dummy audio rozhraní, do něj to přehrát jiným programem a v qsstv to z něj brát. To se mi ale povedlo jen jednou, u další ISS aktivity už ne. Zadruhé mi nešlo nastavit in-out na USB zvukovku ve vysílačce, dekódování jsem nakonec rozjel, ale už ne opačný směr - aby qsstv hrál obrázky do správné zvukovky. Což je zvláštní, neboť ostatní programy na stejném PC fungují.

(08.04.2021, 01:12 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  a nebo využít vzdálenou plochu (VNC a pod.) a ovládat to z Android tabletu. Ideální by byl pro mě tablet s Windows, který mám, ale nejde mi už u něho wifi.

VNC používám, na radio PC mi jede wsjtx a přes VNC se připojím z jiného PC nebo i androidu, chodí to celkem dobře, na domácí wi-fi nemám žádné větší lagy, takže jde kontrolovat ft8 i "vzdáleně" z obýváku... Mimo WLAN jsem to zatím netestoval, ale s mým internetem bych to moc neviděl...

U androidVNC jsem ale nepřišel na to, jak to korektně odpojit.

OH8STN souhlas, ten je supr.
Odpovědět
#6

Saruman
Ano, chci to pouze provozovat na místní síti (v autě). IC705 umí Wi-Fi HS, tak bych se teoreticky mohl připojit přímo do Rpi. V dalším případě se mohu připojit přes BT (zvuk) a nebo vše přes USB kabel.

Ještě bych dodal odkaz na YT, kde Arthur popisuje instalaci Rpi a HAM software. Na tomto YT kanále je mnoho HAM informací. A pro ty z nás, kteří neumí německy, poradím, že můžete nastavit automatické titulky a vybrat češtinu. Je to automatický překlad, ale lepší, než "drátem do voka" :-) Stalo se mi jednou, že překlad hned nenaběhl, ale druhý den, už ano.
Odpovědět
#7

(08.04.2021, 03:08 PM)Saruman Napsal(a):  S qsstv jsem měl vždy problém s nastavením zvukovek (in, out). Jednak nešlo dekódovat .wav soubor s nahrávkou, muselo se nějak vytvořit dummy audio rozhraní, do něj to přehrát jiným programem a v qsstv to z něj brát.

Tento problém jsem u qsstv nezaznamenal, u Audio Interface mám nastaveno PulseAudio, při nastavení Sound Input na From file mi dekódování wavů funguje.
Zajímavá videa o Raspberry Pi a HAM má KM4ACK
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)