Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

NOAA 137MHz
#1

Zakládám zde nové téma o příjmu NOAA na 137MHz.

Kolem země obíhají stovky satelitů, pár z nich, které nejsou utajené (vojenské), ale jsou veřejně známé jsou satelity NOAA. Nás budou zajímat "dosluhující" satelity NOAA 15,18 a 19.
Co můžeme od těchto satelitů očekávat/přijímat? Obrázky, dokonce dva vedle sebe, ale po software úpravě nám po spojení těchto obrázků, zůstane jeden a to na rozdíl od dvou černobílých, bude barevný. 
Takže co budeme potřebovat? Přijímač, co zvládne 137MHz.
PC / notebook s nejznámějším programem WXtoImg 

Bohužel autor skvělého programu již nekomunikuje se světem. Jedna domněnka je, že je mrtvý, druhá, že to zabalil. No, program se dá stáhnout a jistý Američan, uvolnil své registrační údaje a tak je program k mání. 
Pokusím se vyhledat a vložit sem návod, který jsem kdysi napsal do časopisu RadioRevue - Československého DX klubu. 
Tak jsem návod našel :-)

Příjem satelitních snímků je velice jednoduché a zvládneme to s každým SDR.

 
První věcí je propojit SDR s vhodným programem pomocí virtuální zvukové karty. Ano, anténa je také důležitá, ale pro první test stačí i dvojitá discone co máme ke skeneru na střeše. Já jsem si anténu HELIX vyrobil. Odkaz na výpočet antény.


SDR soft doporučuji „SDRSHARP“ V některých novějších verzích, nefungují starší paginy, proto níže bude odkaz na „funkční“ starší verzi SDRSHARP.


Nainstalujeme dekódovací program, „špičkou“ je WXtoImg (vyhledejte si ho na netu). Bohužel vývoj tohoto programu je již pozastaven, což by ani nevadilo, ale vadí to, že kódy na upgrade nejsou funkční a tudíž program po nějaké době přestane fungovat. Naštěstí jeden Američan uvolnil své přihlašovací údaje veřejnosti Username:Kevin Schuchmann  WXtoimg KEY :CGHZ-PP9G-EAJZ-AWKK-NDNX. Nejsem si jistý, ale program chce být asi spuštěný s admin právy.


Nastavení – Původně zde byl odkaz na web autora s nastavením, ale defaultní nastavení bude na začátek stačit. Jenom co musíme udělat, aby nám to "hrálo" - propojit zvukovou kartu s programem. Buď kabelem a nebo v případě použití SDR, tak využití virtuální zvukové karty. Já mám skvělé zkušenosti s VB audio
Nastavení WXtoImg:
 "Oprions/Recording" - zde vybereme zvukovou kartu přijímače. Později můžete podle svého QTH a výhledu změnit na nižší hodnoty v horní části tohoto okna na 2:2 a i menší.
 "Options/Ground Station ..." Zde nastavíme GPS QTH. Bez tohoto nastavení, nám to nebude vykreslovat hranice států a skládat snímky dohromady. Pozor na změnu QTH!!!
 "File/Update Ceppler" - aktualizace časů satelitů k uvedenému QTH. 
 


Důležité – nastavit souřadnice místa příjmu, jinak to bude dělat „neplechu“, nevykreslovat hranice a myslím také nepůjdou skládat snímky do jednoho. To jsem zjistil, když jsem s NTB přejel na jiné QTH. V SDRSHARP vypnout soft úpravy zvuku!


Kdy a který satelit letí nad našim území? Program „Orbitron“ nám to ukáže. Pokud nepůjde aktualizovat, doporučuji ručně z uvedeného webu stáhnout aktuální data satelitů. Poté se již bude automaticky akrualizovat.
Máme nainstalovaný wxtimg, orbitron a SDRSharp a co dál? Budu sedět u PC, koukat až poletí satelit v programu Orbitron, naladím frekvenci v SDRSHARP a zapnu WXtoImg. Ano i takto by to šlo, ale šikovný programátor na http://rtl-sdr.ru/ (stránky občas nefungují) vymyslel plugin „DDETracker“, který to vše zautomatizuje. Plugin je možné stáhnout z mého odkazu včetně „funkčního“ SDRSHARP  (odkaz je myslím funkční, ale SDRSHARP je starý, ale stále funkční).
Zde máte odkaz na mé video z příjmu. Pokud budete koukat důkladně, všimnete si nastavení některých prvků software.

Pro začátek by to asi stačilo a dále již budeme diskutovat o podrobnějším nastavení.

[Obrázek: noaa-20200922-s-hvct.jpg]


 


Hledal jsem na netu ještě nějaké info a našel tento zajímavý odkaz.
Odpovědět
#2

Perfektně zpracováno, díky za tvůj čas  Smile
Odpovědět
#3

Dobrá práce, díky  za návod.?

Alpinet Plzeň administrátor tohoto fóra - pokud máte problém nebo nápad nebo snad pochvalu, napište to do sekce https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=26
CB Klub Domažlice - OK1RDO
Odpovědět
#4

Až něco chytnete a nebude to rýma, hoďte sem obrázek :-)
Odpovědět
#5

(04.01.2021, 01:41 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  Až něco chytnete a nebude to rýma, hoďte sem obrázek :-)

Jsem ve fázi 40mm novodurové trubky. Postavím nejdříve anténu. Příští týden bude hotová, pak to zkusím. 
Na SDR primárně používám SDR Console V3. Sharp mi nějak nepřirostl k srdci. Furt mě nějak padá a zlobí na win 7.
Odpovědět
#6

(06.01.2021, 05:53 AM)Fantomas Napsal(a):  Jsem ve fázi 40mm novodurové trubky. Postavím nejdříve anténu. Příští týden bude hotová, pak to zkusím. 
Na SDR primárně používám SDR Console V3. Sharp mi nějak nepřirostl k srdci. Furt mě nějak padá a zlobí na win 7.

SDRConsole - oblíbený program pro příjem do cca 30MHz, "nahoře" (VKV...) už mi vyhovuje více SDRSharp. Ano nemá již podporu pro W7, já používám všude W10 a nemám nikde žádný problém. 
Možná by nebylo pro Tebe špatné, vyzkoušet starší verze SDRSHARP. 

PS: už víš, co jsou "neštovice" :-)
Odpovědět
#7

(06.01.2021, 08:52 PM)Tonda OK1SDR Napsal(a):  SDRConsole - oblíbený program pro příjem do cca 30MHz, "nahoře" (VKV...) už mi vyhovuje více SDRSharp. Ano nemá již podporu pro W7, já používám všude W10 a nemám nikde žádný problém. 
Možná by nebylo pro Tebe špatné, vyzkoušet starší verze SDRSHARP. 

PS: už víš, co jsou "neštovice" :-)
Uvidíme, dám tomu ještě šanci. 
Win7 nemohu opustit z jistých osobních důvodů Smile

... ale abych řekl pravdu, pomalu přecházím na linux - Raspi OS. 
Na portable mám raspberry 4 s 15" monitorem... nic to nežere a funguje super. (FLDIGI, WSJTX, DOSbox...) 
Na jednu li-ion 16V baterii o kapacitě 12Ah dokážu jet víc jak 10hodin. 

Ale když jedu na víc dní, tak  sebou stejně vozím 12V 120Ah olovo napíchnutou na solární panel, ze které krmím rádio a další modelářské fíčury. Ve finále mi dělá skvělou základnu 6-ti metrového  stožárku. Kde je DK7ZB  VHF/UHF 5+8 yagi a dipol na 50MHz
Ale to už jsem odbočil  Big Grin


Přiložené soubory Miniatury
   
Odpovědět
#8

(07.01.2021, 09:55 AM)Fantomas Napsal(a):  Uvidíme, dám tomu ještě šanci. 
Win7 nemohu opustit z jistých osobních důvodů Smile

... ale abych řekl pravdu, pomalu přecházím na linux - Raspi OS. 
Na portable mám raspberry 4 s 15" monitorem... nic to nežere a funguje super. (FLDIGI, WSJTX, DOSbox...) 
Na jednu li-ion 16V baterii o kapacitě 12Ah dokážu jet víc jak 10hodin. 

Ale když jedu na víc dní, tak  sebou stejně vozím 12V 120Ah olovo napíchnutou na solární panel, ze které krmím rádio a další modelářské fíčury. Ve finále mi dělá skvělou základnu 6-ti metrového  stožárku. Kde je DK7ZB  VHF/UHF 5+8 yagi a dipol na 50MHz
Ale to už jsem odbočil  Big Grin

Také se začínám učit s RPi, respektive s Linux. RPi používám spíše na konkrétní věci - sondy, ADSB, OpenWebRX, SpyServer, Domoticz ... Jedno RPi jsem si pořídil k 7" displeji s dotykovou plochou a vadí mi jeho rozlišení v programu FLDIGI. Nedá se zmenšit a část okna mi chybí :-(
Ale Windows je nenahraditelný a W10 mám na všech počítadlech co kde mám.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)