Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Vysílá ještě někdo na CB?
#11

(08.09.2020, 05:20 PM)Tulák Luhačovice Napsal(a):  ad 1. Potom tedy nerozumím, proč o kousek výš Proton píše: Ale pro DXy i kratší, československé je AM a především SSB mnohem vhodnější a skoro nepoužívané.
ad 2.  Ať čtu, jak čtu, ve VO-R/7/11.2016-12 jsem našel jen že není povoleno používání směrových antén s horizontální polarizací. A všechny antény přece nejsou směrové, ne?

Edit: Protone, byl jsi rychlejší  Smile Díky za reakci.
K bodu 2 - ten útlum bych právě považoval za výhodu, pokud bych byl s protistanicí domluvený na stejné polarizaci, odfiltrovalo by to okolní provoz
Můžu se tě zeptat ještě k bodu 1 - v čem je tedy to AM výhodnější?

V AM tak nevadí rušení jinou stanicí a nezařve šumem když protistanice přestane vysílat a ještě nazabere skvelč (teda česky to slovo vypadá fakt blbě). 
Nejvýhodnější je ale jednoznačně SSB i tady může jít vích spojení přes sebe, má povolený trojnásobný výkon a skoro trojnásobně lépe ho využívá.
Odpovědět
#12

(08.09.2020, 05:45 PM)Proton Praha Napsal(a):  V AM tak nevadí rušení jinou stanicí a nezařve šumem když protistanice přestane vysílat a ještě nazabere skvelč (teda česky to slovo vypadá fakt blbě). 
Nejvýhodnější je ale jednoznačně SSB i tady může jít vích spojení přes sebe, má povolený trojnásobný výkon a skoro trojnásobně lépe ho využívá.

Souhlas, takže je to tak, jak jsem si myslel. Ještě jednou díky za za info!
Odpovědět
#13

Horizontální všesměrovou anténu neznám. Na obrázku je vyzařovací diagram běžného dipólu. Ve vertikálu je všesměrový v horizontálu směrový.

To znamená že každá horizontální anténa není povolena resp. je zakázaná.

[Obrázek: 412_dil5obr3.jpg]
Odpovědět
#14

(09.09.2020, 04:43 PM)329rp27 Napsal(a):  Horizontální všesměrovou anténu neznám. Na obrázku je vyzařovací diagram běžného dipólu. Ve vertikálu je všesměrový v horizontálu směrový.

To znamená že každá horizontální anténa není povolena resp. je zakázaná.
No, vzhledem v tomu, že předchozí znění nařizovalo vertikální anténu, těžko autor použil formulace "zákaz směrových antén s horizontální polarizací" pro vyjádření téhož. A použití formulace "směrová anténa" bez dalšího svědčí o tom, že míní to, co tímto termínem míní lid prostý - tedy anténu se směrovým ziskem. Nikoli se směrovým útlumem. A zisk se reálně uvádí proti dipólu, neb izotropní zářič je záležitost pouze teoretická. Čili - autor si asi nepřeje používání modifikovaných radioamatérských yagin. Proč, to ovšem netuším.
Odpovědět
#15

(09.09.2020, 04:43 PM)329rp27 Napsal(a):  Horizontální všesměrovou anténu neznám. Na obrázku je vyzařovací diagram běžného dipólu. Ve vertikálu je všesměrový v horizontálu směrový.

To znamená že každá horizontální anténa není povolena resp. je zakázaná.

Dovolím si nesouhlasit.
Například magnetická smyčková anténa, pokud je umístěna vertikálně (plocha, ve které je umístěna smyčka, je kolmá k zemi), tak má vertikální polarizaci a je směrová (pravda, mírně), což je legální.
Ovšem potom, umístí-li se tato anténa horizontálně (plocha se smyčkou je rovnoběžně se zemí), potom má horizontální polarizaci, ale je VŠESMĚROVÁ, což je také legální. Nutno dodat, že pro správnou funkci v této poloze musí být dostatečně vysoko nad zemí (lambda/2 je myslím dostatečné). To je výhodné pro DX spojení odrazem, protože signálu se při odrazu "pootočí polarizace" a naopak to téměř odfiltruje blízké stanice s vertikální polarizací.

(08.09.2020, 05:08 PM)Proton Praha Napsal(a):  Staré vybavení většiny cimbálistů je asi také důvodem, proč se stále používá pouze FM modulace. Mimochodem - asi jediná stanice na našem trhu (a nejen na něm) která vyhovuje současnému Všeobecnému oprávnění  a plně ho využívá je President Grant II. Tím ani v nejmenším neprosazuji myšlenku nezbytnosti dodržování VO - pokud si někdo chce zajezdit na SSB, na našich frekvencích zatím moc nepochodí. Což je dost škoda. A nebylo by od věci zkusit to rozhýbat ..

Těch stanic, co umí SSB, je rozhodně víc. Osobně mám a používám Albrecht 5890, pořád se ještě dá sehnat. Na SSB mi přijde dost dobrá. Na FM má v mém strojovém parku konkurenci v Elix 77s, a tomu na FM nesahá ani po kotníky co se týká citlivosti. Ale zase má na vstupu z mikrofonu nějaký kompresor, takže má špičkovou modulaci. No, na portejbly vozím obvykle oboje. Smile A na SSB mám na ni řadu DXů odrazem.
Takže za mě SSB stanice rozhodně ano! SSB jednak výrazně lépe zacházi s dodaným výkonem (myslím že něco jako 4x), ale hlavně je legální na CB pásmu v SSB modulaci používat 12W, což už je, spolu s tou lepší účinností, sakra poznat.

(09.09.2020, 05:23 PM)Proton Praha Napsal(a):  Čili - autor si asi nepřeje používání modifikovaných radioamatérských yagin. Proč, to ovšem netuším.

Důvod je dle mě ten, že horizontálně polarizovaná směrový signál se šíří lépe než vertikálně polarizovaný. No a CB mělo být vždy pásmo na lokální komunikaci. To, že se na něm občas dají dělat odrazové DXy, je spíš vyjímka a z pohledu regulačního orgánu "krátkodobá vada".
Odpovědět
#16

Stanic, co umí SSB je samosebou mnoho. Psal jsem o vyhovění dnešnímu VO. Proto bych v případných CB závodech preferoval formulaci, že vysílání vyhovuje VO (ne stanice).  A pokud jde o polarizaci - náš regulační orgán by měl řešit provoz na našem území a na něm spojení odrazem uděláš těžko.  Na to je mrňavé. 
S tím SSB to příslušný orgán přizabil ještě tím, že ho povolil jen na "starých 40 kanálech", kde jsou provozována místní FM kolečka na prastarých staničkách. Ale co chtít po orgánu, že.
Odpovědět
#17

(10.09.2020, 04:58 AM)Proton Praha Napsal(a):  Stanic, co umí SSB je samosebou mnoho. Psal jsem o vyhovění dnešnímu VO. Proto bych v případných CB závodech preferoval formulaci, že vysílání vyhovuje VO (ne stanice).  A pokud jde o polarizaci - náš regulační orgán by měl řešit provoz na našem území a na něm spojení odrazem uděláš těžko.  Na to je mrňavé. 
S tím SSB to příslušný orgán přizabil ještě tím, že ho povolil jen na "starých 40 kanálech", kde jsou provozována místní FM kolečka na prastarých staničkách. Ale co chtít po orgánu, že.

Ale třeba zmíněný Albrecht je schválená CB stanice s příslušným razítkem. Dá se dokonce přepínat do různých módů, podle toho, ve které zemi člověk je (například když jede do Rakouska, kde to mají hodně omezené). A určitě takových stanice bude víc, ale jelikož už jednu mám, nedržím si přehled v aktuální nabídce.
Orgán je holt orgán. Na druhou stranu, z logiku určení CB pásma, dává smysl, že se orgán snaží, aby to neprodukovalo "rušení" daleko za hranicemi. Stejně z logiky věci vyplývá, proč není SSB povoleno na nových 40 kanálech - když je to modulace (a výkon) s větším dosahem, mohlo by to rušit v zemích, které tyto frekvence povoleny nemají (např. Slovensko, tam kanály 41-80 povoleny nemají). Že je to v praxi blbost je jiná věc, stejně jako nelegálnost frekvencí okolo 27.555MHz, zajímalo by mě, kolik primárních služeb by chtělo fungovat na těchto frekvencích.

A vlastně bych se rád ČTÚ zastal - myslím, že jsme raritní země v Evropě (a možná i na světě) v tom, kolik volných frekvencí pod všeobecným oprávněním můžeme používat. Semtam nějaká země má "něco navíc" kromě PMR a CB, např. v Německu freenet a na Slovensku LPD, ale je to tak jedno pásmo. Takový luxus co máme my je jinde dostupný jen koncesovaným radioamatérům. Já jsem třeba skoro nepociťoval potřebu udělat si koncesi. Za mě má v tomhle ČTÚ velké uznání.
Odpovědět
#18

(09.09.2020, 08:41 PM)tomasstodulky Napsal(a):  Důvod je dle mě ten, že horizontálně polarizovaná směrový signál se šíří lépe než vertikálně polarizovaný. No a CB mělo být vždy pásmo na lokální komunikaci. To, že se na něm občas dají dělat odrazové DXy, je spíš vyjímka a z pohledu regulačního orgánu "krátkodobá vada".

Pásmo 27Mhz je stoka, požívaná pro dětské vysílačky, různé ovladače atd. zarušené kde čím vším.

Ale pro experimentování a DX když se to otevře je to paráda !

(09.09.2020, 08:41 PM)tomasstodulky Napsal(a):  Dovolím si nesouhlasit.
Například magnetická smyčková anténa, pokud je umístěna vertikálně (plocha, ve které je umístěna smyčka, je kolmá k zemi), tak má vertikální polarizaci a je směrová (pravda, mírně), což je legální.
Ovšem potom, umístí-li se tato anténa horizontálně (plocha se smyčkou je rovnoběžně se zemí), potom má horizontální polarizaci, ale je VŠESMĚROVÁ, což je také legální. Nutno dodat, že pro správnou funkci v této poloze musí být dostatečně vysoko nad zemí (lambda/2 je myslím dostatečné). To je výhodné pro DX spojení odrazem, protože signálu se při odrazu "pootočí polarizace" a naopak to téměř odfiltruje blízké stanice s vertikální polarizací.
 
Mohl jsem odpovědět najednou. Kdo by dával smyčkovou anténu do horizontálu, to je jako otáčet 5/8 do horizontálu. To by bylo dobré tak na příjem z vesmíru. A jen tak mimochodem neni to jako u dipolu ? Horizontál napáječ dole, vertikál napáječ na 3h ? Přiznávám že se smyčkou zkušenost nemám ale myslím že to bude podobné jako Quad. A co se týče směrovosti tak si myslím že poměr příjmu v ose smyčky a kolmo na ni bude dost velký.
Odpovědět
#19

(10.09.2020, 08:16 AM)329rp27 Napsal(a):  Mohl jsem odpovědět najednou. Kdo by dával smyčkovou anténu do horizontálu, to je jako otáčet 5/8 do horizontálu. To by bylo dobré tak na příjem z vesmíru. A jen tak mimochodem neni to jako u dipolu ? Horizontál napáječ dole, vertikál napáječ na 3h ? Přiznávám že se smyčkou zkušenost nemám ale myslím že to bude podobné jako Quad. A co se týče směrovosti tak si myslím že poměr příjmu v ose smyčky a kolmo na ni bude dost velký.

To je právě jinak. Vyzařovací diagram (v ideálních podmínkách) je standardní pneumatika. U dipólu anténa prochází středem té pneumatiky. U magnetické smyčky ta obruč naopak je uvnitř té pneumatiky. Ještě je třeba říct, že když je ta smyčka vertikálně, tak diagram hodně závisí na její vzdálenosti od země, případně od zdi, pokud je přidělaná ze strany na dům. V této poloze teda anténa funguje jako směrovka s vertikální polarizací. V horizontální poloze je naopak diagram ta standardní všesměrová kobliha. ALE - má horizontální polarizaci. Anténa totiž pracuje v magnetické složce elmag pole, která je kolmá na tu elektrickou, a proto ta otočená polarizace u obou poloh.

EDIT: Měl bych asi ještě říct, že to co píšu výše, se týká malých magnetických smyček, s průměrem do lambda/10. U velkých smyček je to zase jinak.
O magnetických anténách je zajímavá knížka Burger, Dvorský: Magnetic loop antennas. Já už ji mám přečtenou a za láhev vína ji rád přenechám dalšímu zájemci. Kdyžtak napište.
Odpovědět
#20

(25.08.2020, 12:52 PM)mouseman Napsal(a):  Před 25ti lety to bylo aktivní pásmo, ale jak dneska? Má cenu kupovat si stanici? Uslyším něco?

Ja vysilam skoro kazdy vikend kdyz jsem v CR, ale pouze digi.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 2 host(ů)