Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem
Je kanál číslo 7 magický? - Verze k tisku

+- Fórum o vysílání a vysílačkách a o všem kolem (https://forum.svysilackou.cz)
+-- Fórum: vše o vysílání tedy o provozu samotném ... (https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=1)
+--- Fórum: provoz v PMR pásmu (https://forum.svysilackou.cz/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Téma: Je kanál číslo 7 magický? (/showthread.php?tid=134)

Stran: 1 2


Je kanál číslo 7 magický? - admin - 14.09.2020

Kanál číslo 7 na PMR pásmu se stal jakýmsi magickým místem. Zde se všichni svolávají, dávají výzvy a poslouchají - tedy většina. Tento zvyk má i spoustu odpůrců a co víc nakonec i spoustu nenechavců a nasranců, kteří to nejen že nechají bejt, ale schválně tento kanál blokují. A co vy? Co si o tom myslíte?


RE: Je kanál číslo 7 magický? - admin - 15.09.2020

Při sobotních portable to je na 7 kanále docela peklo, ale mnoho operátorů si tam řekne číslo kanálu kam půjdou a zbytek se nějak popere.  V době mimo sobotní portable a relativní rádiový klid, je volba 7 kanálu ,jako svolávací, myslím výhodou. Za mě ano , v pořádku, jen při sobotních portable a soutěžích využívat ostatní kanály.


RE: Je kanál číslo 7 magický? - radekhrabuvka - 15.09.2020

Při Pikadoru jsem byl na Lysé hoře (Beskydy JN99DS) a byl to docela mazec. Na 7. kanálu byli slyšitelní čtyři portejblisti z různých QTH najednou, co tam dělaly spojení a protože jsem jim nechtěl rušit jejich spojení, tak jsem měl jen minimální prostor na to, abych na sedmičce dal výzvu, když jsem na sedmičce někoho odlovil, tak jsem si ho stahoval na jiný kanál. K tomu na sedmičce jako obvykle i další provoz.
Při Nočním PMR DXingu to mylo lepší, na sedmičce jsme se prostřídali a bylo. Asi to bylo tím, že Noční PMR DXing není soutěž.
Pro příští Pikador zvažuji, že nebudu brát ohled na probíhající spojení na 7. kanálu a natvrdo pojedu výzvami přes ně. Samozřejmě, že moje výzvy bodou končit nějak takhle: ...a kdo chce se mnou udělat spojení, pojďte na kanál 5. Ta pětka je jako příklad, ale při letošním Pikadoru jsem po většinu času "okupoval" pátý PMR kanál.


RE: Je kanál číslo 7 magický? - Tom Terasa Třinec - 16.09.2020

Na Ostravsku je drtivá většina domasedů na příjmu na kanále 7. Proto je tedy, aspoň v našem regionu dalo by se říct, nejpoužívanější.


RE: Je kanál číslo 7 magický? - Saruman - 16.09.2020

Já jsem na to na cbpmr vzkazníku několikrát navrhoval postup, který by to řešil. Jen je k tomu potřeba mít dvě stanice (to ale stejně každej máte). Bohužel se zatím neujal, tak je vše při starém.

Přitom by stačilo poměrně málo: Jednu stanici naladím na kanál 7 jako vždy a druhou na jiný (X), volný, ideálně někde 9-16, kde je i méně zvonílků. Na kanále X dávám normálně výzvy a dělám spojení a pravidelně si dělám "reklamu" na kanále 7 ("Výzva výzva, Saruman /p ..., kanál X").

Kdo se mnou chce udělat spojení, přeladí se. Jako freebanďáci na 27,555 MHz. Kdo nemá šestnáctikanál nebo má kanál X obsazen, ozve se jednoduše na 7 a spojení sjedem tam. To nevadí, těchto případů bude podstatně méně.

Výhodou kanálu 7 je, že ji každý poslouchá, tak tam mám samozřejmě největší šanci, že mě někdo uslyší! Tato výhoda ale zůstává!! Kdo chce mít přehled, naladí 7 a uslyší tam všechny, jen v krátkých relacích s informací, kam se kdyžtak přeladit.

Tak co? Ujme se to? Stěžovat si dokola na "bordel na sedmičce" nikam nevede. Bojkot sedmičky je dětinské trucování, také nikam nevede. Co tedy na to jít konstruktivně??


RE: Je kanál číslo 7 magický? - Tom Terasa Třinec - 16.09.2020

Ono je to tak... Pár lidí se snažilo zpropagovat PMR pásmo. Což se i díky rozšíření PMR stanic povedlo. A teď je to takové, jaké je. Pásmo je přeplněno a budeme si stěžovat, že 7.kanál je "přeplněný" ...


RE: Je kanál číslo 7 magický? - admin - 16.09.2020

Pmr pásmo je takové jaké je, díky tomu že si stanici může koupit každej, za pár stovek a ještě k tomu rovnou dvě ;-) a s tím nikdo a nikdy nic nenadělá. Kanál 7 jako svolávací je super. Dám výzvu s tím že poslouchám na 9 třeba. A pak tam jdu. Chvíli čekám pak dám výzvu rovnou na 9 a čekám. Když nic jdu zase na 7 a dávám výzvu. Postup osvědčený.


RE: Je kanál číslo 7 magický? - Venda Brdy - 17.09.2020

(16.09.2020, 09:34 AM)admin Napsal(a):  Pmr pásmo je takové jaké je, díky tomu že si stanici může koupit každej, za pár stovek a ještě k tomu rovnou dvě ;-) a s tím nikdo a nikdy nic nenadělá. Kanál 7 jako svolávací je super. Dám výzvu s tím že poslouchám na 9 třeba. A pak tam jdu. Chvíli čekám pak dám výzvu rovnou na 9 a čekám. Když nic jdu zase na 7 a dávám výzvu. Postup osvědčený.

Postup osvědčený, který ale na DX nefunguje. Samozřejmě pokud si hrajeme  R5 tak se svolame a uklidime se jinam. Pokud ovšem uslyším Toma s Pradědu, tak neni o čem a to spojení tam musí prolétnout. Je to o šikovnosti operatora.  Vyzveš na 7 ,přejdeš na devět, která je u tebe čistá a co protistrana ?? Taky má čisto??  Že se vrátíš?  Ale tam už jede někdo jinej. Je to těžký


RE: Je kanál číslo 7 magický? - admin - 17.09.2020

(17.09.2020, 12:15 PM)Venda Brdy Napsal(a):  Postup osvědčený, který ale na DX nefunguje. Samozřejmě pokud si hrajeme  R5 tak se svolame a uklidime se jinam. Pokud ovšem uslyším Toma s Pradědu, tak neni o čem a to spojení tam musí prolétnout. Je to o šikovnosti operatora.  Vyzveš na 7 ,přejdeš na devět, která je u tebe čistá a co protistrana ?? Taky má čisto??  Že se vrátíš?  Ale tam už jede někdo jinej. Je to těžký

No každé řešení má nějaké pro a nějaké proti :-) kdyz nemá na 9 čisto tak si počká. Jak píšeš Vendo, je to na šikovnosti operátora :-)


RE: Je kanál číslo 7 magický? - Honza Klatovy - 17.09.2020

(16.09.2020, 08:31 AM)Tom Terasa Třinec Napsal(a):  Ono je to tak... Pár lidí se snažilo zpropagovat PMR pásmo. Což se i díky rozšíření PMR stanic povedlo. A teď je to takové, jaké je. Pásmo je přeplněno a budeme si stěžovat, že 7.kanál je "přeplněný" ...

Rozhodně se nemyslím, že by PMR, potažmo kanál 7 byl přeplněný. Jediná výjimka je sobota od 10:00 do 15:00. Ale to si v dobrém slova smyslu děláme sami  Wink